Architektura MuratorRealizacjeHotel Puro w Łodzi

Hotel Puro w Łodzi

O hotelu, który domknął kwartał starej, kamienicznej zabudowy, wypełniając narożną działkę w pobliżu pałacu Izraela Poznańskiego, Manufaktury i parku Staromiejskiego, pisze Katarzyna Waloryszak.

Hotel Puro w Łodzi
Północno-wschodni narożnik zamykający wnętrze placu od południa. W tej części ulokowano na parterze bar, na piętrze salę konferencyjną, a na ostatniej kondygnacji siłownię; Fot. Marcin Czechowicz
Hotel PuroŁódź, ul. Ogrodowa 16
AutorzyASW Architekci, architekci prowadzący: Michał Ankiersztajn, Dariusz Stankiewicz, Jarosław Wroński; zespół projektowy: Michał Karykowski, Martyna Antczak-Galant, Hanna Ankiersztajn, Maria Swarowska, Anna Matylla- Włodarczyk
Architektura wnętrzSuperfutures, Londyn
KonstrukcjaBUD-EKSPERT, Poznań
InwestorGenfer Hotel Łódź Sp. z o.o.
Inwestor zastępczy:HOTELINWEST Sp. z o.o.
Powierzchnia terenu1604.0 m²
Powierzchnia zabudowy1313.0 m²
Powierzchnia użytkowa5430.0 m²
Powierzchnia całkowita9037.0 m²
Powierzchnia netto:7091 m2
Liczba pokoi:130
Kubatura31463.0 m³
Projekt (data)2017
Data realizacji (początek)2018
Data realizacji (koniec)2019
Koszt inwestycjinie podano

Projekty hoteli dają świetną okazję do eksperymentowania z przestrzenią. Użytkownikom umożliwiają degustację nowych doznań i lokalnej kultury. Architekci szukają nowych „opowieści o miastach”, aby projektowane przez nich hotele prezentowały walory miejsc w świeży i intrygujący sposób. Biznes hotelarski zaistniał jako mecenas architektury, gdy rodzina Pritzkerów postanowiła utworzyć fundację, która przyznaje najważniejszą, coroczną nagrodę architektoniczną na świecie. Twórcy sieci hoteli Hyatt wielokrotnie podkreślali, jak ogromny wpływ miała jakość architektury na rozwój ich potęgi. Dziś, 50 lat później, pojawia się analogiczna sytuacji. Pośród korporacyjnych potęg multiplikują się nowe pomysły na prowadzenie biznesu turystycznego. Pośród twardych reguł i strategii korporacji, jakie od początku lat 60. znacząco wpłynęły na wygląd naszego krajobrazu, dziś rośnie wrażenie, że znów to branża hotelarska staje się mecenasem wartości architektury i estetyki. Takie podejście przyświeca twórcom sieci hoteli Puro, a łódzki hotel w sposób nieoczywisty pozwala odczuwać miasto, zaskakując nawet mieszkańców.

Tagi:
Zespół hotelowy Karkonosze Springs W Staniszowie na Dolnym Śląsku powstać ma zespół wypoczynkowy Karkonosze Springs. W skład kompleksu wejdzie hotel, budynek usługowy i 20 dwukondygnacyjnych obiektów mieszczących apartamenty. Projekt założenia opracowało Q2Studio.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.
Przebudowa hotelu Harenda / Warszawa Wyzwaniem było dostosowanie neoklasycznego budynku do współczesnych standardów hotelowych. Architektom zależało przede wszystkim na odzwierciedleniu historii oraz wielkomiejskiego charakteru miejsca, a także otwarciu się na miasto. O przebudowie warszawskiego hotelu Harenda pisze Marcin Garbacki.
Hotel The Bridge Wrocław: zaglądamy do środka Mgallery Hotel na Ostrowie Tumskim Na wrocławskim Ostrowie Tumskim stanął pięciogwiazdkowy hotel The Bridge Wrocław Mgallery. Za projekt obiektu odpowiada lokalna pracownia Forum Architekci, a za aranżację wnętrz – medusa group.
Nie projektujemy dla siebie i swoich ambicji: rozmowa z Wojciechem Witkiem z Iliard Architecture & Interior Design Architektura i projektowanie wnętrz na pewno są efektem współpracy i zrozumienia wielu różnych potrzeb. Jest to bardzo trudne zadanie, którego nikt nie uczy na studiach – o projektowaniu hoteli w dobie pandemii, zmianach, jakie czekają nas w najbliższej przyszłości i potrzebie ciągłego uczenia się z Wojciechem Witkiem, współzałożycielem biura Iliard Architecture & Interior Design, rozmawia Krzysztof Król.
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim projektu MTA Architekci Dawny hotel Laureat w Tomaszowie Lubelskim przeszedł spektakularną metamorfozę. Za przebudowę obiektu z lat 80. odpowiada pracownia MTA Architekci Mateusza Tańskiego.