Architektura MuratorRealizacjeKazimierz Dolny. Gotowa toaleta publiczna wybrana w konkursie sanitec KOŁO

Kazimierz Dolny. Gotowa toaleta publiczna wybrana w konkursie sanitec KOŁO

W Kazimierzu nad Wisłą oddana do użytku została nowa toaleta publiczna. Budynek powstał na podstawie nagrodzonego Grand Prix konkursu Sanitec KOŁO „Projekt Łazienki 2007” projektu koncepcyjnego autorstwa architektów Piotra Musiałowskiego i Łukasza Przybyłowicza


Konkurs „Projekt Łazienki...” organizowany jest rokrocznie; w każdej z czternastu dotychczasowych edycji powstają projekty przeznaczone dla konkretnych lokalizacji. W sierpniu 2012 zakończona została realizacja toalety, nagrodzonej w jednej z poprzednich odsłon konkursu, „Projekt Łazienki 2007”.

Toaleta powstała w Kazimierzu Dolnym, w bezpośrednim sąsiedztwie nadrzecznego bulwaru i przystani statków turystycznych. Służyć ma turystom odwiedzającym licznie Kazimierz (ok. 1,5 mln rocznie, przy 7 tysiącach stałych mieszkańców gminy), także żeglarzom i wodniakom, odwiedzającym pobliską marinę. W toalecie, oprócz części dla pań i panów, przewidziane jest również pomieszczenie do przewijania niemowląt, łazienka dla osób niepełnosprawnych oraz prysznice. Z budynkiem połączony jest garaż, w którym przechowywana będzie łódź ratunkowa.

Autorami projektu są młodzi architekci z Warszawy – Piotr Musiałowski i Łukasz Przybyłowicz, którzy wygrali konkurs Sanitec KOŁO w 2007 roku.

Zainspirowały nas sztachetowe drewniane płoty często spotykane w Kazimierzy Dolnym i jego okolicach. Właśnie dlatego, zaproponowaliśmy drewnianą ażurową konstrukcję w kształcie wiaty. W jej wnętrzu znajdują się trzy betonowe kostki z toaletami i pomieszczeniami gospodarczymi (...) Obiekt dyskretnie wpisuje się w panoramę miasta oglądaną z bulwaru nadwiślańskiego. Osiągnęliśmy to dzięki zastosowaniu, przede wszystkim, naturalnych, szlachetnie starzejących się materiałów oraz „zmieniającej” się, w zależności od kąta patrzenia, elewacji – opisuje projekt Łukasz Przybyłowicz.

Kwestia dostosowania obiektu do wyjątkowego otoczenia stanowiła istotny czynnik, wpływający na decyzję jury. Projekt, który otrzymał Grand Prix wybrany został spośród przeszło stu zgłoszeń przez jury, w którego składzie znaleźli się m. in. profesorowie Ewa Kuryłowicz, Elżbieta Przesmycka, Konrad Kucza-Kuczyński oraz Marek Bielecki.

Obiekt, którego całkowita powierzchnia wynosi 191,7 m², powstał dzięki staraniom Gminy Kazimierz Dolny i był współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju UE. Toaleta nad Wisłą w Kazimierzu Dolnym wyposażona jest w ceramikę łazienkową marki KOŁO, armaturę Kludi i płytki ceramiczne Tubądzin.

Projekt Łazienki
Konkurs „Projekt Łazienki” skierowany do młodych projektantów i architektów, służyć ma m.in. zwróceniu uwagi na poprawę stanu i dostępność toalet publicznych w miejscach o dużym nasileniu ruchu turystycznego. Tegoroczny (2012 r.) XIV już konkurs na „Projekt Łazienki” dotyczył Ronda Mogilskiego w Krakowie.

Według projektu, który wygrał konkurs w roku 2009, zrealizowano dwie toalety na antresoli dworca PKP Warszawa Centralna. Planowane jest również rozpoczęcie budowy toalety publicznej wolnostojącej w Warszawie nad Wisłą, w pobliżu Stadionu Narodowego. Toaleta powstanie na podstawie pracy konkursowej, która otrzymała główną nagrodę w konkursie Sanitec KOŁO w roku 2010.

Toaleta publiczna w Kazimierzu Dolnym
Toaleta KOŁO w Kazimierzu nad Wisłą
Toaleta w kazimierzu nad Wisłą, wnętrze
Konkurs na szalet miejski w Kazimierzu Dolnym rozstrzygnięty
Projekt szaletu miejskiego w Kazimierzu Dolnym
Fot.: Architekci Piotr Musiałowski, Łukasz Przybyłowicz
Konkurs na szalet miejski w Kazimierzu Dolnym rozstrzygnięty
Szalet miejski w Kazimierzu Dolnym, projekt konkursowy
Fot.: Architekci Piotr Musiałowski, Łukasz Przybyłowicz
Konkurs na projekt sali sportowej w Miechowie Gmina i Miasto Miechów ogłosiły konkurs na projekt nowej sali sportowej w Miechowie. W jury m.in. Piotr Lewicki, Marcin Brataniec i Piotr Chuchacz. Składanie wniosków do 8 sierpnia.
Konkurs na zagospodarowanie przestrzeni przed siedzibą Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt zagospodarowania przedpola obecnej siedziby Wydziału Architektury przy ul. Podchorążych. Składanie wniosków do  15 sierpnia.
Polacy zwyciężyli w konkursie inwestorskim na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall na Islandii Polscy architekci Weronika Plata i Wiktor Stankiewicz zajęli pierwsze miejsce w realizacyjnym konkursie na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii. „Koncepcja doskonale łączy krajobraz z architekturą” – napisało jury w uzasadnieniu.
Wyniki konkursu na projekt kulturoteki w Starej Miłosnej W konkursie na projekt nowej kulturoteki na osiedlu Stara Miłosna w Warszawie zwyciężyło  xystudio. Architekci zaprojektowali obiekt o prostej, modułowej bryle i drewnianej konstrukcji z zielenią na dachu oraz głównej fasadzie.
Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.
Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.