Architektura MuratorRealizacjeKazimierz Dolny. Gotowa toaleta publiczna wybrana w konkursie sanitec KOŁO

Kazimierz Dolny. Gotowa toaleta publiczna wybrana w konkursie sanitec KOŁO

W Kazimierzu nad Wisłą oddana do użytku została nowa toaleta publiczna. Budynek powstał na podstawie nagrodzonego Grand Prix konkursu Sanitec KOŁO „Projekt Łazienki 2007” projektu koncepcyjnego autorstwa architektów Piotra Musiałowskiego i Łukasza Przybyłowicza


Konkurs „Projekt Łazienki...” organizowany jest rokrocznie; w każdej z czternastu dotychczasowych edycji powstają projekty przeznaczone dla konkretnych lokalizacji. W sierpniu 2012 zakończona została realizacja toalety, nagrodzonej w jednej z poprzednich odsłon konkursu, „Projekt Łazienki 2007”.

Toaleta powstała w Kazimierzu Dolnym, w bezpośrednim sąsiedztwie nadrzecznego bulwaru i przystani statków turystycznych. Służyć ma turystom odwiedzającym licznie Kazimierz (ok. 1,5 mln rocznie, przy 7 tysiącach stałych mieszkańców gminy), także żeglarzom i wodniakom, odwiedzającym pobliską marinę. W toalecie, oprócz części dla pań i panów, przewidziane jest również pomieszczenie do przewijania niemowląt, łazienka dla osób niepełnosprawnych oraz prysznice. Z budynkiem połączony jest garaż, w którym przechowywana będzie łódź ratunkowa.

Autorami projektu są młodzi architekci z Warszawy – Piotr Musiałowski i Łukasz Przybyłowicz, którzy wygrali konkurs Sanitec KOŁO w 2007 roku.

Zainspirowały nas sztachetowe drewniane płoty często spotykane w Kazimierzy Dolnym i jego okolicach. Właśnie dlatego, zaproponowaliśmy drewnianą ażurową konstrukcję w kształcie wiaty. W jej wnętrzu znajdują się trzy betonowe kostki z toaletami i pomieszczeniami gospodarczymi (...) Obiekt dyskretnie wpisuje się w panoramę miasta oglądaną z bulwaru nadwiślańskiego. Osiągnęliśmy to dzięki zastosowaniu, przede wszystkim, naturalnych, szlachetnie starzejących się materiałów oraz „zmieniającej” się, w zależności od kąta patrzenia, elewacji – opisuje projekt Łukasz Przybyłowicz.

Kwestia dostosowania obiektu do wyjątkowego otoczenia stanowiła istotny czynnik, wpływający na decyzję jury. Projekt, który otrzymał Grand Prix wybrany został spośród przeszło stu zgłoszeń przez jury, w którego składzie znaleźli się m. in. profesorowie Ewa Kuryłowicz, Elżbieta Przesmycka, Konrad Kucza-Kuczyński oraz Marek Bielecki.

Obiekt, którego całkowita powierzchnia wynosi 191,7 m², powstał dzięki staraniom Gminy Kazimierz Dolny i był współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju UE. Toaleta nad Wisłą w Kazimierzu Dolnym wyposażona jest w ceramikę łazienkową marki KOŁO, armaturę Kludi i płytki ceramiczne Tubądzin.

Projekt Łazienki
Konkurs „Projekt Łazienki” skierowany do młodych projektantów i architektów, służyć ma m.in. zwróceniu uwagi na poprawę stanu i dostępność toalet publicznych w miejscach o dużym nasileniu ruchu turystycznego. Tegoroczny (2012 r.) XIV już konkurs na „Projekt Łazienki” dotyczył Ronda Mogilskiego w Krakowie.

Według projektu, który wygrał konkurs w roku 2009, zrealizowano dwie toalety na antresoli dworca PKP Warszawa Centralna. Planowane jest również rozpoczęcie budowy toalety publicznej wolnostojącej w Warszawie nad Wisłą, w pobliżu Stadionu Narodowego. Toaleta powstanie na podstawie pracy konkursowej, która otrzymała główną nagrodę w konkursie Sanitec KOŁO w roku 2010.

Toaleta publiczna w Kazimierzu Dolnym
Toaleta KOŁO w Kazimierzu nad Wisłą
Toaleta w kazimierzu nad Wisłą, wnętrze
Konkurs na szalet miejski w Kazimierzu Dolnym rozstrzygnięty
Projekt szaletu miejskiego w Kazimierzu Dolnym
Fot.: Architekci Piotr Musiałowski, Łukasz Przybyłowicz
Konkurs na szalet miejski w Kazimierzu Dolnym rozstrzygnięty
Szalet miejski w Kazimierzu Dolnym, projekt konkursowy
Fot.: Architekci Piotr Musiałowski, Łukasz Przybyłowicz
Konkurs na projekt ekologicznego domu z ogrodem Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej zaprasza studentów i absolwentów architektury i architektury krajobrazu oraz kierunków pokrewnych do udziału w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-krajobrazowym „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem”.
Rynek w Opolu jako ogólnomiejska przestrzeń integracji: wyniki konkursu SARP Poznaliśmy wyniki konkursu na nowe zagospodarowanie Rynku w Opolu. Władze miasta przeprowadziły go we współpracy z lokalnym oddziałem SARP.
Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.