Architektura MuratorRealizacjeKlinika rehabilitacji dla dzieci w Łodzi

Klinika rehabilitacji dla dzieci w Łodzi

Kompleksowy ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci jest jednym z najnowocześniejszych placówek tego typu w Europie. Głównym motywem aranżacji wnętrz są liczne odniesienia do rodzimej fauny i flory – pisze Dominika Olszyna.

Klinika rehabilitacji dla dzieci w Łodzi
Rzeźba bociana w poczekalni, nad nią napinany sufit z nadrukiem chmur. Fot. Monika Kmita/Sceno Kreacje
Modernizacja wnętrz Kliniki Rehabilitacji w ICZMPŁódź, ul. Rzgowska 281/289
Projekt aranżacji wnętrzarchitekt Paulina Zalewska-Dziedzic
Generalny wykonawcaSceno Kreacje Sp. z o.o.
Inwestor finansującyFundacja TVN „Nie jesteś sam”
InwestorICZMP w Łodzi
Powierzchnia użytkowa1832.0 m²
Projekt2015
Data realizacji (początek)2015
Data realizacji (koniec)2016
Koszt inwestycji17 990 000 PLN netto

Na świecie regularnie prowadzi się badania udowadniające, że dobrze zaprojektowana przestrzeń szpitalna wpływa na poprawę stanu zdrowia pacjenta oraz tempo rekonwalescencji. Jedno z pierwszych tego typu badań, pokazujących tę zależność przeprowadził Roger Ulrich, profesor architektury z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers w Szwecji w 1984 roku. Trzydzieści lat później, architekci są świadomi, że obiekty usług medycznych muszą być miejscami, w których powrót do zdrowia jest możliwy nie tylko dzięki farmakologii, ale także otoczeniu. W literaturze przestrzenie te określane są jako środowiska uzdrawiające (healing environments). Jak wykazują badania odpowiednie warunki rekonwalescencji są szczególnie istotne w przypadku dzieci, i właśnie dla nich została odnowiona Klinika Rehabilitacji ICZMP w Łodzi.

Klinika rehabilitacji dla dzieci w Łodzi
Grafiki natury autorstwa Jana Estrady Osmyckiego. Fot. Monika Kmita/Sceno Kreacje

Przebudową obiektu zajęła się pracownia Atrium, a koncepcję wnętrz klinki powierzono Paulinie Zalewskiej-Dziedzic. Inwestor chciał, żeby projekt był nie tylko funkcjonalny, ale i estetyczny, przestrzeń miała budzić pozytywne skojarzenia. Architektka wykazała się dużym wyczuciem i świadomością rozwiązań stosowanych w przestrzeniach tego typu na świecie. W koncepcji wyraźnie widać ujęcie wniosków amerykańskich badań nad przestrzenią Nancy M. Wells i Gary’ego W. Evansa, którzy udowodnili pozytywny wpływ motywów natury na samopoczucie dzieci. W klinice „towarzyszami” pacjentów są polska fauna i flora. Koncepcja zrealizowana jest bardzo spójnie i przenika przez wszystkie strefy obiektu podzielonego na dwie kondygnacje – górną dla pacjentów od 3-18 lat, dolną w wieku 0-3 lata. Na pierwszą kondygnację wchodzi się przez szklane drzwi z wyklejonym motywem sowy siedzącej na drzewie. Od wejścia w stronę głównej poczekalni do gabinetów lekarskich i basenów prowadzi ciąg świetlików z nadrukiem nieba oraz grafiki z lasem.

Klinika rehabilitacji dla dzieci w Łodzi
Wnętrza basenów zdobią grafiki żurawi, łabędzi, żab, lilii wodnych i tataraków, a na suficie motywy chmur. Całość oddaje atmosferę polskich jezior. Fot. Monika Kmita/Sceno Kreacje

W głównej poczekalni wita pacjentów dwumetrowa rzeźba bociana, nad którą rozpościera się sufit z nadrukiem chmur. Atrakcję tworzy również widok na baseny. W pobliżu głównej poczekalni zlokalizowano gabinety konsultacyjne, każdy z nich ma swojego bohatera. Poza strefą ogólnodostępną na pierwszej kondygnacji znajdują się również przestrzeń do fizjoterapii i hydroterapii, sale gimnastyczne, zaplecza zaprojektowane w tej samej konwencji. Na kondygnacji dla dzieci 0-3 lata również dominują motywy zwierzęce, ale dostosowane do ich wieku. Architektka zaprojektowała oryginalne miejsce, które znacząco odbiega od stereotypowego myślenia o przestrzeni dla dzieci. Nie ma tutaj agresywnych kolorów, plastikowych zabawek. Jest za to odczarowany obraz polskiej, publicznej placówki leczniczej.

Kreatywność i design w kontekście zrównoważonego rozwoju Kreatywność to postawa, ale także proces, którego efektem jest powstawanie nowych idei i rozwiązań pod każdym kątem wyjątkowych. Kreatywne myślenie, które nieodzownie łączy się z odwagą do przekraczania granic i zmiany nawyków, ale również z wytrwałością, stoi u podstaw każdego wynalazku i każdej innowacji.
Balans – przestrzeń aktywnego wypoczynku. Adaptacja wyłączonego z użytku wiaduktu kolejowego w Szczecinie. Prezentujemy projekt rewitalizacji przestrzeni wyłączonego z użytku wiaduktu kolejowego absolwentki Wydziału Architektury Wnętrz i Przestrzeni Wirtualnej Akademii Sztuki w Szczecinie - Natalii Grzywacz.
Nowe gabinety terapeutyczne Warszawskiego Szpitala dla Dzieci Dwa gabinety terapeutyczne przychodni dla dzieci i młodzieży przy alei Wyzwolenia w Warszawie zyskały całkowicie nowy wystrój. Projekt aranżacji i remont przestrzeni wykonała pro bono pracownia Decoroom.
Projekt kompleksu stymulacyjno-relaksacyjnego w przestrzeni modelowej inspirowany żwyiołami Prezentujemy projekt inspirowany żywiołami oraz indonezyjską wyspą Bali, który powstal w ramach dyplomu licencjackiego studentki Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuki w Szczecinie - Patrycji Ilcewicz
Postpandemiczna przestrzeń co-workingowa Prezentujemy projekt wnętrza użyteczności publicznej do pracy zdalnej przy Bramie Portowej 1 w Szczecinie. Projekt powstał w ramach pracy dyplomowej Wiktorii Urbańskiej – absolwentki Akademii Sztuki w Szczecinie.
Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach autorstwa biura Dyrda Fikus Architekci To jedna z najnowszych realizacji pracowni Dyrda Fikus Architekci. Zastosowane przez autorów materiały, kolory i faktury miały jedynie stanowić tło dla istniejącej konstrukcji dachu. Projekt zdobył jedną z głównych nagród w tegorocznej odsłonie konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego.