Architektura MuratorRealizacjeKlub Sportowy Deski w Warszawie

Klub Sportowy Deski w Warszawie

Klub Deski wtapiając się w dziką nadwiślańską przyrodę jest kolejnym po Bibliotece Uniwersyteckiej i Centrum Nauki Kopernik głosem w dyskusji jaki charakter powinna mieć architektura powstająca tuż nad rzeką.

Klub Sportowy Deski w Warszawie
Elewacja wejściowa
Fot.: Wojciech Kryński
Budynek klubu DeskiWarszawa, ul. Zaruskiego 8
AutorzyBulanda, Mucha – Architekci sp. z o.o., architekci Andrzej Bulanda, Włodzimierz Mucha, Jacek Chyrosz
Współpraca autorskaarchitekci Iga Konowalska, Dorota Sekulska, Piotr Steckiewicz, Tomasz Szediw, Tomasz Urbański
KonstrukcjaBiuro Projektów Konstrukcji Budowlanych Kapela Pachowski sp. z o.o. – Piotr Pachowski, Piotr Kapela, Radosław Osiadacz, Ewa Relidzyńska
Generalny wykonawcaBiuro Budowlane ROR sp. z o.o.
InwestorWarszawskie Towarzystwo Sportowe Deski
Powierzchnia terenu16629.0 m²
Powierzchnia zabudowy3593.0 m²
Powierzchnia użytkowa4087.0 m²
Powierzchnia całkowita4270.0 m²
Kubatura28994.0 m³
Projekt2006-2009
Data realizacji (początek)2009
Data realizacji (koniec)2010

Z roku na rok na warszawskim brzegu Wisły pojawiają się coraz większe tłumy ludzi. Miasto zaczęło wreszcie zbliżać się do rzeki. W jej sąsiedztwie powstają nie tylko wielkie publiczne inwestycje – dekadę temu Biblioteka Uniwersytecka, a dziś Centrum Nauki Kopernik – ale tworzone są też inne, skromniejsze, jednak równie kultowe miejsca, takie jak otwierana w lecie modna kawiarnia Cud nad Wisłą czy plaże po praskiej stronie z dziesiątkami leżaków ufundowanych przez miasto. Siedemdziesiąt lat po prezydenturze Starzyńskiego, który jako ostatni dbał o wygląd bulwarów, warszawiacy ponownie odkrywają Wisłę, jej ogrom, mostowe konstrukcje i urok dziewiczego wschodniego brzegu.

Klub Sportowy Deski w Warszawie
Elewacja wejściowa
Fot.: Wojciech Kryński

To ożywienie ma charakter spontaniczny, bo zaczęło się zanim kompleksowo zabrano się za zagospodarowywanie zaniedbanego przez dziesięciolecia nabrzeża. Nad samą Wisłą wciąż prawie nie ma architektury – ani tej małej, ani dużej – i jeszcze nie rozstrzygnęło się, jaki będzie miała ona charakter. Władze miasta, znając nawet związane z rzeką wzrastające aspiracje mieszkańców, za jednym zamachem nie zrewitalizują pięciokilometrowego odcinka przylegającego do centralnych dzielnic stolicy. Wszystko wskazuje na to, że pierwsza faza publicznych inwestycji związanych z bulwarami obejmie pas nabrzeżny od pomnika Syreny do Podzamcza. Pominie położony na południu Cypel Czerniakowski z czerniakowskim portem – jeden z najciekawszych nadwiślańskich terenów, od lat temat niezliczonych projektów studenckich. Rozstrzygnięty pod koniec zeszłego roku konkurs studialny na to miejsce ma stanowić dopiero wytyczną do przyszłego planu, a więc nie należy liczyć na szybką realizację. Jeżeli, miejmy nadzieję, obszaru tego w międzyczasie nie przechwyci deweloper, ten fragment nabrzeża może jeszcze przez lata utrzymać półdziki, na swój sposób fascynujący charakter. Do dziś wśród bujnych krzaków panuje klimat z lat 80. – tuż obok centrum miasta straszą na świeżym powietrzu rozpadające się kolorowe łodzie harcerzy, pracowicie skrobane przed obozami żeglarskimi.

Klub Sportowy Deski w Warszawie
Przekrój A-A Rys. Pracownia Bulanda Mucha Architekci

Siedziba klubu sportowego Deski jest pierwszym budynkiem z prawdziwego zdarzenia, który stanął na tym niemal dziewiczym terenie, wymagającym pokonania poważnych trudności związanych z brakiem podziemnej infrastruktury. Mieszkańcy stolicy zyskali nie tylko nowe sale gimnastyczne i profesjonalne korty do squasha, ale również jedną z pierwszych, zupełnie inną niż gmach Centrum Nauki Kopernik, interesującą wypowiedź na temat charakteru, jaki może mieć w przyszłości nadwiślańska architektura. Dwukondygnacyjna budowla wpisuje się w klimat nadrzecznych przystani. Stanowi przedłużenie mało efektownej drewnianej budy – poprzedniej siedziby Desek. Andrzej Bulanda, współautor nowego budynku, a jednocześnie od 20 lat członek klubu, darzy stary pawilon tak dużym sentymentem, że postanowił uwznioślić go przez dodanie podobnego w ogólnym wyrazie, acz nowoczesnego i eleganckiego. Żaden budynek nie dominuje stylistycznie; oba na wysokości pierwszej kondygnacji spięto obszernym tarasem stanowiącym rodzaj atrakcyjnej przestrzeni publicznej, w której mogą odbywać się różne wydarzenia, na przykład warsztaty dla dzieci. Niżej, na poziomie parteru, przed wejściem do nowego budynku, zlokalizowano drugi taras, dzięki czemu publiczny spektakl może rozgrywać się na górze lub na dole, albo i tu, i tu we wzajemnej relacji. Zwornik tej zewnętrznej, ogólnodostępnej przestrzeni stanowi platan zasadzony w środku dolnego tarasu – rówieśnik i świadek tej inwestycji, sam w sobie piękny odautorski pomysł.

Klub Sportowy Deski w Warszawie
Otwarte ażurowe ogrodzenie od strony Portu Czerniakowskiego
Fot.: Wojciech Kryński

O wartości architektury nowej siedziby klubu stanowi ujmująco prosta faktura elewacji – na minimalistycznej bryle spotykają się trzy motywy: ryflowane deski okładzinowe ustawione w pionie, te same deski odwrócone gładką stroną i położone w poziomie oraz wykonane także z desek, w całości otwierane, ażurowe ogrodzenie wnikające w elewację. Wybrzeże Wisły w nadchodzących latach zacznie się stawać nowym salonem Warszawy, a jego estetyka zależeć będzie przede wszystkim od mądrości władz miasta. Elegancka architektura klubu Deski to propozycja świadomie powściągliwa, przy tym nastrojowa, ponadczasowa i szanująca zastany nadrzeczny klimat. Na drugim biegunie jest krzykliwa medialnie fontanna świetlna, jaką w ostatnich miesiącach przyozdobiono Podzamcze. Który ze sposobów myślenia zawładnie stołeczną wyobraźnią? Pytanie to niestety wydaje się retoryczne, ale gusty, samoświadomość i potrzeby mieszkańców na szczęście również będą zmieniać się w czasie.

Klub Sportowy Deski w Warszawie
Ażurowe ogrodzenie z fragmentem elewacji w tle
Fot.: Wojciech Kryński

Założenia autorskie:

Historia i bieżąca działalność Warszawskiego Towarzystwa Sportowego Deski nierozerwalnie związana jest z nartami/deskami, co mocno ukierunkowało architekturę projektowanych obiektów. Jednym z głównych założeń rozbudowy było zachowanie tradycji i klimatu miejsca. Istniejący, kultowy budynek klubowy, utrzymany w estetyce boathouse’u i jednocześnie górskiego schroniska, połączono tarasem z nowym skrzydłem. Zrealizowany w pierwszym etapie budynek administracyjny z zapleczem i kortami do squasha w całości wykończono ryflowanymi deskami. Tego samego rodzaju drewna użyto na tarasach oraz w poszczególnych detalach architektonicznych. Jednym z ciekawszych elementów obiektu jest ażurowa ściana na górnym tarasie od strony ulicy Zaruskiego. Zbudowana z desek ustawionych na sztorc oddziela taras od ulicy, dając jednocześnie wgląd do wnętrza kompleksu. Część paneli tworzących ścianę jest obrotowa, co pozwala na pełny dostęp do budynku bezpośrednio z poziomu ulicy Zaruskiego. W strefie głównego wejścia powstał duży taras z rosnącym pośrodku drzewem. To serce całego zespołu, który ostatecznie zostanie domknięty przez budynek hali tenisowej mającej powstać w drugim etapie.

Andrzej Bulanda

Żoliborska willa według projektu biura Bulanda, Mucha – Architekci Na Starym Żoliborzu, u zbiegu ulic Mickiewicza i Mścisławskiej w Warszawie, powstaje willa inspirowana międzywojennym modernizmem. Za projekt obiektu odpowiada pracownia Bulanda, Mucha – Architekci.
Modernizacja hali Gwardii w Warszawie Dawna hala Gwardii zostanie zaadaptowana na funkcje targowe według koncepcji biura Bulanda, Mucha Architekci.
Hala Gwardii od-Nowa według projektu Bulanda, Mucha Architekci Po fali krytyki, jakie wywołała komercjalizacja hali na Koszykach, władze Warszawy postanowiły stworzyć egalitarną przestrzeń targową w innym zabytkowym obiekcie handlowym. Wkrótce dawną funkcję odzyska tzw. hala Gwardii.
Plac w Polanicy-Zdroju Konkurs na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej tzw. Małego Rynku w Polanicy-Zdroju wygrała pracownia Bulanda, Mucha Architekci.
Chmielna 25 - znak w przestrzeni miejskiej Autorzy podjęli odważną grę, balansując między tradycją warszawskiej kamienicy a agresywną ekspresją współczesnej ulicy.
Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha laureatami Honorowej Nagrody SARP Jedną z najważniejszych nagród przyznawanych polskim architektom, honorującą całokształt twórczości, otrzymają w tym roku Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha.