Architektura MuratorRealizacjeLiving-Garden House w Izbicy

Living-Garden House w Izbicy

Z jednej strony masywne bryły parteru, a z drugiej szklane przesuwne ściany. Tak powstał living-garden – pokój będący na granicy dwóch światów: domu i natury.

Living-Garden House w Izbicy
Living-Garden House w Izbicy. Na wyoblonej bryle parteru oparto kostkę piętra mieszczącego część nocną. Zacieniony fragment ogrodu pod nawisem kostki stanowi główną strefę dzienną; fot. Jakub Certowicz
Living-Garden House w IzbicyIzbica
AutorzyKWK Promes, architekt Robert Konieczny
Współpraca autorskaarchitekci Magdalena Adamczak, Aleksandra Stolecka, Marcin Harnasz
Architektura wnętrzKWK Promes, architekt Robert Konieczny
Architektura krajobrazuKWK Promes, architekt Robert Konieczny
KonstrukcjaProeco, Jan Głuszyński, Kornel Szyndler
Generalny wykonawcaMostostal Warszawa, Waltermo
Inwestorprywatny
Powierzchnia terenu1712.0 m²
Powierzchnia zabudowy295.0 m²
Powierzchnia użytkowa318.0 m²
Powierzchnia całkowita429.0 m²
Kubatura804.0 m³
Projekt2012
Data realizacji (początek)2012
Data realizacji (koniec)2014

Założenia autorskie:

Dom powstał w Izbicy na południe od Warszawy. Działka położona na wzgórzu w zakolu rzeki Narew dostarcza niezwykłych widoków. Jednak w sąsiedztwie znajduje się sporo domów letniskowych. Dążono do takiego uformowania bryły, by wnętrze otwierało się na południe, a zarazem było odizolowane od okolicznej zabudowy. Parter oparto więc na planie litery L, której ramiona separują od sąsiednich posesji i drogi. Przed wglądem w głąb ogrodu chroni również oddzielna kubatura garażu.

Living-Garden House w Izbicy
Przeszklony salon z jadalnią. W głębi znajduje się grill zewnętrzny oraz taras; fot. Jakub Certowicz

Życzeniem inwestora było zachowanie wszystkich drzew, dlatego bryły zmiękczono. Wyoblony parter przypomina głazy, na których oparto kostkę piętra mieszczącego część nocną. Wysunięty nawis kostki wytworzył pod nią zacieniony fragment ogrodu, stanowiący główną strefę dzienną. Z jednej strony otaczają ją masywne bryły parteru, z drugiej szklane przesuwne ściany. Tak powstał living-garden – pokój będący na granicy dwóch światów: domu i natury. W pogodne dni otwarte ściany dają wrażenie, że na kanapie siedzi się w ogrodzie.

Pozostałe funkcje (kuchnia, część techniczna i rekreacyjna) umieszczono w masywnych bryłach, które oblicowano drewnem syberyjskim. Aby spotęgować wrażenie jednolitych „głazów” ich otwory zamknięto okiennicami z takich samych listew. Ciemne drewno zlewa się z pniami drzew. Z kolei biała bryła piętra stapia się z niebem. Dodatkowo przeszklenie sypialń zamykane jest okiennicami ze stali nierdzewnej – lustrzana powierzchnia odbija chmury, dematerializując bryłę. Fragment living-garden stanowi zadaszony taras z zewnętrzną kuchnią (blat ukryty jest w szafie ściennej). Dzięki temu mieszkańcy jeszcze bardziej mogą odczuć, że żyją na otwartym powietrzu. Jedynie na noc zamykają się w kokonie swoich sypialni.

Czytaj też: Dom po Drodze projektu KWK Promes |

Architektura i Krajobraz. Geneza Czarnej Skały Dom powiązany z krajobrazem i nawiązujący do widocznych na horyzoncie gór. Ta myśl stała się kluczem do projektu i podstawową klamrą spinającą planowaną kompozycję przestrzeni – o koncepcji domu Czarna Skała piszą Adam Zwierzyński, Anna Porębska z MUS Architects.
Dom w Istebnej projektu holenderskiego biura Blueroom Nawiązując do tradycyjnej architektury Śląskiego Cieszyńskiego, holenderscy architekci zaprojektowali niewielki dom wypoczynkowy, który może służyć zarówno właścicielom, jak i turystom. Veranda Villa, jak wskazuje nazwa, dysponuje rozległym tarasem, którego powierzchnia przekracza powierzchnię budynku.
Dom w Lesie projektu 081 architekci W malowniczych Klementowicach nieopodal Puław stanął niewielki dom dla trzyosobowej rodziny. Projektanci z lubelskiej pracowni 081 architekci wkomponowali obiekt między rosnące na działce drzewa, co pozwoliło zapewnić mieszkańcom intymność i zrezygnować z budowy trwałych i wysokich ogrodzeń.
Dom w Będzinie Budynek jest zmaterializowaniem filozofii życiowej inwestorów – wielkość, forma i standard wnętrz wynikają z przekonania, że dom ma być funkcjonalnym środkiem do życia, a nie jego celem. To niezamierzony manifest przeciw nadmiernej konsumpcji.
Willa Benissa nad morzem Śródziemnym według projektu Q2Studio z Wrocławia Wrocławska pracownia architektoniczna Q2Studio zaprojektowała minimalistyczną willę, która powstanie w hiszpańskim miasteczku Benissa nad Morzem Śródziemnym.
CWA House – dom jednorodzinny na Mazowszu Jedna z najnowszych realizacji pracowni Beczak & Beczak Architekci to dom jednorodzinny o nieregularnej bryle i niesymetrycznym dachu. Ta nietypowa forma podąża jednak dokładnie za funkcją budynku.