Architektura MuratorRealizacjeLiving-Garden House w Izbicy

Living-Garden House w Izbicy

Z jednej strony masywne bryły parteru, a z drugiej szklane przesuwne ściany. Tak powstał living-garden – pokój będący na granicy dwóch światów: domu i natury.

Living-Garden House w Izbicy
Living-Garden House w Izbicy. Na wyoblonej bryle parteru oparto kostkę piętra mieszczącego część nocną. Zacieniony fragment ogrodu pod nawisem kostki stanowi główną strefę dzienną; fot. Jakub Certowicz
Living-Garden House w IzbicyIzbica
AutorzyKWK Promes, architekt Robert Konieczny
Współpraca autorskaarchitekci Magdalena Adamczak, Aleksandra Stolecka, Marcin Harnasz
Architektura wnętrzKWK Promes, architekt Robert Konieczny
Architektura krajobrazuKWK Promes, architekt Robert Konieczny
KonstrukcjaProeco, Jan Głuszyński, Kornel Szyndler
Generalny wykonawcaMostostal Warszawa, Waltermo
Inwestorprywatny
Powierzchnia terenu1712.0 m²
Powierzchnia zabudowy295.0 m²
Powierzchnia użytkowa318.0 m²
Powierzchnia całkowita429.0 m²
Kubatura804.0 m³
Projekt2012
Data realizacji (początek)2012
Data realizacji (koniec)2014

Założenia autorskie:

Dom powstał w Izbicy na południe od Warszawy. Działka położona na wzgórzu w zakolu rzeki Narew dostarcza niezwykłych widoków. Jednak w sąsiedztwie znajduje się sporo domów letniskowych. Dążono do takiego uformowania bryły, by wnętrze otwierało się na południe, a zarazem było odizolowane od okolicznej zabudowy. Parter oparto więc na planie litery L, której ramiona separują od sąsiednich posesji i drogi. Przed wglądem w głąb ogrodu chroni również oddzielna kubatura garażu.

Living-Garden House w Izbicy
Przeszklony salon z jadalnią. W głębi znajduje się grill zewnętrzny oraz taras; fot. Jakub Certowicz

Życzeniem inwestora było zachowanie wszystkich drzew, dlatego bryły zmiękczono. Wyoblony parter przypomina głazy, na których oparto kostkę piętra mieszczącego część nocną. Wysunięty nawis kostki wytworzył pod nią zacieniony fragment ogrodu, stanowiący główną strefę dzienną. Z jednej strony otaczają ją masywne bryły parteru, z drugiej szklane przesuwne ściany. Tak powstał living-garden – pokój będący na granicy dwóch światów: domu i natury. W pogodne dni otwarte ściany dają wrażenie, że na kanapie siedzi się w ogrodzie.

Pozostałe funkcje (kuchnia, część techniczna i rekreacyjna) umieszczono w masywnych bryłach, które oblicowano drewnem syberyjskim. Aby spotęgować wrażenie jednolitych „głazów” ich otwory zamknięto okiennicami z takich samych listew. Ciemne drewno zlewa się z pniami drzew. Z kolei biała bryła piętra stapia się z niebem. Dodatkowo przeszklenie sypialń zamykane jest okiennicami ze stali nierdzewnej – lustrzana powierzchnia odbija chmury, dematerializując bryłę. Fragment living-garden stanowi zadaszony taras z zewnętrzną kuchnią (blat ukryty jest w szafie ściennej). Dzięki temu mieszkańcy jeszcze bardziej mogą odczuć, że żyją na otwartym powietrzu. Jedynie na noc zamykają się w kokonie swoich sypialni.

Czytaj też: Dom po Drodze projektu KWK Promes |

Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów i absolwentów wydziałów projektowych do udziału w konkursie na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego.
From the Garden House projektu KWK Promes From the Garden House, czyli najnowsza realizacja  pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego, został wkomponowany w istniejący już projekt ogrodu, stając się niejako architektura tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą. Budynek znalazł się wśród 100 najlepszych domów z całego świata w rankingu portalu architektonicznego Archello.
Letniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.architektura Zadaniem projektantów z poznańskiej pracowni rmk.architektura było zaproponowanie 75-metrowego domu letniskowego, który z jednej strony charakteryzowałby się racjonalnym budżetem realizacji, z drugiej optymalnie wykorzystywał walory malowniczego otoczenia wielkopolskiej Krainy Stu Jezior.
Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie Architekci poddali przebudowie stary drewniany wiatrak. Największym wyzwaniem było pogodzenie stosunkowo niewielkich wymiarów młyna z funkcją mieszkalną, która miała spełniać wymagania rodziny z dwójką dzieci – tłumaczą.
Biały dom w Łomiankach projektu moomoo architects W podwarszawskich Łomiankach stanął niewielki dom według projektu łódzkiego biura moomoo architects. Śnieżnobiała bryła o wielospadowym dachu kryje nie tylko przestrzeń mieszkalną, ale również garaż i kameralne atrium wyłożone naturalnym drewnem.
Dom na jednym poziomie projektu pracowni RS+ Robert Skitek Zgodnie z życzeniem inwestorów, architekci z biura RS+ Robert Skitek zaprojektowali 300-metrowy dom, w którym wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie.  W budynku, mimo niewielkiego spadku działki, nie ma żadnych progów i stopni, a główna jego część otwiera się na obszerny ogród.