Architektura MuratorRealizacjeLiving-Garden House w Katowicach

Living-Garden House w Katowicach

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nakazywał tradycyjną formę, jednak architekci postanowili przetransformować archetypiczną bryłę.

Living-Garden House w Katowicach
Living-Garden House w Katowicach. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nakazywał tradycyjną formę, jednak architekci postanowili przetransformować archetypiczną bryłę; fot. Jakub Certowicz
Living-Garden House w KatowicachKatowice
AutorzyKWK Promes, architekt Robert Konieczny
Współpraca autorskaarchitekci Magdalena Adamczak, Katarzyna Furgalińska, Jakub Pstraś, Adam Radzimski, Aleksandra Stolecka
Architektura wnętrzKWK Promes, architekt Robert Konieczny
Architektura krajobrazuOgrodownia
KonstrukcjaProeco, Jan Głuszyński, Kornel Szyndler
Generalny wykonawcaFirma budowlana W.Wadyl; Łukasz Pietuch
Inwestorprywatny
Powierzchnia terenu3872.0 m²
Powierzchnia zabudowy359.0 m²
Powierzchnia użytkowa411.0 m²
Powierzchnia całkowita632.0 m²
Kubatura2640.0 m³
Projekt2009
Data realizacji (początek)2010
Data realizacji (koniec)2012

Założenia autorskie:

Bryła i materiały budynku nawiązują do lokalnej tradycji – śląskich domów robotniczych, tak zwanych familoków o dwuspadowych dachach krytych papą i elewacjach z czerwonej cegły. Dodatkowo tradycyjną formę obiektu nakazywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Postanowiono jednak archetypiczną bryłę przetransformować – dla zapewnienia maksimum prywatności mieszkańców parter ustawiono równoległe do drogi, izolując od niej ogród na tyłach posesji, natomiast piętro przekręcono względem parteru o 90 stopni, tak by dom mocniej przenikał się z ogrodem. W ten sposób budynek zyskał dwa oblicza.

Czytaj też: Dom po Drodze projektu KWK Promes |

Od ulicy ma minimalną liczbę otworów, jest niedostępny, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa domowników i zapewnia intymność. Z kolei od strony ogrodu jest pełen przeszkleń, otwiera się na otoczenie. Pod 15-metrowym wysięgiem piętra powstał living-garden – przestrzeń dzienna w pełni zintegrowana z ogrodem. W pogodne dni całkowicie się z nią stapia – przesuwne szklane ściany znikają, a podłoga z reminiscencją trawy zlewa się z rzeczywistym trawnikiem. Można odnieść wrażenie, że kanapa stoi na trawie, a dywan trzeba kosić. Potężny wysięgnik piętra oparto na dwóch żelbetowych ścianach, które pokryto blachą nierdzewną, by je zdematerializować. Tu zaplanowano część nocną z sypialniami, które mają wyjście na tarasy zlokalizowane na płaskim dachu parteru.

Architektura i Krajobraz. Geneza Czarnej Skały Dom powiązany z krajobrazem i nawiązujący do widocznych na horyzoncie gór. Ta myśl stała się kluczem do projektu i podstawową klamrą spinającą planowaną kompozycję przestrzeni – o koncepcji domu Czarna Skała piszą Adam Zwierzyński, Anna Porębska z MUS Architects.
Dom w Istebnej projektu holenderskiego biura Blueroom Nawiązując do tradycyjnej architektury Śląskiego Cieszyńskiego, holenderscy architekci zaprojektowali niewielki dom wypoczynkowy, który może służyć zarówno właścicielom, jak i turystom. Veranda Villa, jak wskazuje nazwa, dysponuje rozległym tarasem, którego powierzchnia przekracza powierzchnię budynku.
Dom w Lesie projektu 081 architekci W malowniczych Klementowicach nieopodal Puław stanął niewielki dom dla trzyosobowej rodziny. Projektanci z lubelskiej pracowni 081 architekci wkomponowali obiekt między rosnące na działce drzewa, co pozwoliło zapewnić mieszkańcom intymność i zrezygnować z budowy trwałych i wysokich ogrodzeń.
Dom w Będzinie Budynek jest zmaterializowaniem filozofii życiowej inwestorów – wielkość, forma i standard wnętrz wynikają z przekonania, że dom ma być funkcjonalnym środkiem do życia, a nie jego celem. To niezamierzony manifest przeciw nadmiernej konsumpcji.
Willa Benissa nad morzem Śródziemnym według projektu Q2Studio z Wrocławia Wrocławska pracownia architektoniczna Q2Studio zaprojektowała minimalistyczną willę, która powstanie w hiszpańskim miasteczku Benissa nad Morzem Śródziemnym.
CWA House – dom jednorodzinny na Mazowszu Jedna z najnowszych realizacji pracowni Beczak & Beczak Architekci to dom jednorodzinny o nieregularnej bryle i niesymetrycznym dachu. Ta nietypowa forma podąża jednak dokładnie za funkcją budynku.