Architektura MuratorRealizacjeLodziarnia w mobilnym kontenerze

Lodziarnia w mobilnym kontenerze

W samym sercu poznańskiego Starego Browaru zagościła LODOVNIA - lodziarnia w mobilnym kontenerze. Trójwymiarową elewację pawilonu wykonano z niemal tysiąca białych, stożkowych pachołków. Projekt opracowała pracownia mode:lina.

Lodziarnia w mobilnym kontenerze
Fot. Patryk Lewiński (www.patryklewinski.pl)
Lodziarnia LODOVNIAPoznań, Stary Browar
Autorzymode:lina™; Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Anna Kazecka
Powierzchnia:35 m²

Obiekt zajął centralnie miejsce na Dziedzińcu Sztuki Starego Browaru w Poznaniu. Inspirując się otoczeniem, w którym sztuka odgrywa tak istotną rolę, projektanci z pracowni mode:lina™ zaprojektowali trójwymiarową, rzeźbiarską elewację. Ciemne ściany zostały wyłożone niemal tysiącem białych pachołków, których stożkowy kształt nawiązujące do serwowanych w LODOVNI naturalnych lodów w wafelku. Duże przeszklenia pozwalają nie tylko zajrzeć do wnętrza lokalu, ale także odbijają otaczającą architekturę. Połączenie bieli i czerni we wnętrzu przełamano elementami ze sklejki naturalnej. Trójkątne formy, tak jak i sam kształt pachołka korespondują z literą V w logotypie, podkreślając spójność projektu architektonicznego z identyfikacją wizualną lodziarni.

Tagi:
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Pawilon livMatS / Fryburg Pawilon to pierwszy budynek o konstrukcji nośnej wykonanej w całości z włókna lnianego, materiału w pełni odnawialnego i biodegradowalnego. O realizacji architektów i inżynierów z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz biologów z Uniwersytetu we Fryburgu pisze Wiktor Kowalski.
Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.
Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
A'Design Award 2019: Polacy z nagrodą za projekt pawilonu Stoisko firmy OKA projektu gdyńskiej pracowni MOA Masters of Arts zdobyło jedną z głównych nagród w tegorocznej edycji A'Design Award & Competition.