Architektura MuratorRealizacjeMakaronowy plac zabaw – celebrowanie rocznic po amerykańsku

Makaronowy plac zabaw – celebrowanie rocznic po amerykańsku

W 2015 roku 70-tysięczne Muncie w stanie Indiana obchodzi 150 rocznicę nadania praw miejskich. Lokalne władze postanowiły jednak nie upamiętniać jubileuszu kolejnym pomnikiem, ale zrealizować tymczasową instalację, która zachęcałaby mieszkańców do zabawy i interakcji.

Makaronowy plac zabaw – celebrowanie rocznic po amerykańsku
Fot. dzięki uprzejmości PROJECTiONE

Miasto Muncie, położone w hrabstwie Delaware w środkowo-wschodniej części stanu Indiana, niecałe 100 km od Indianapolis, znane jest na świecie przede wszystkim jako miejsce narodzin Garfielda. To tam mieszka i pracuje do dziś twórca popularnego komiksu o przygodach leniwego kota – Jim Davis. Do pochodzenia z Muncie przyznaje się też w jednym z filmów sam Garfield. Jak przystało na miasto o tak dużych zasługach dla popkultury, 150-lecie istnienia postanowiono uczcić tam w sposób niekonwencjonalny, fundując plac zabaw dla dorosłych i dzieci, który sprzyjałby zacieśnianiu relacji sąsiedzkich i nawiązywaniu nowych znajomości. Władze Muncie wyszły bowiem z założenia, że do integracji mieszkańców wokół ważnego wydarzenia nie trzeba organizować podniosłych uroczystości czy stawiać kolejnych pomników. Do realizacji pomysłu zaprosiły lokalną pracownię PROJECTiONE. Jej założyciele, młodzi architekci Adam Buente i Kyle Perry, specjalizują się w projektach strukturalnych okładzin i różnych elementów wykończeniowych o charakterystycznych, trójwymiarowych fakturach, w twórczy sposób wykorzystując do ich produkcji zarówno najnowsze narzędzia cyfrowe, jak i techniki tradycyjne. Do budowy instalacji o nazwie SoftMatter wykorzystali 20 tysięcy polietylenowych rurek przypominających makarony do nauki pływania. Aby stworzyć zróżnicowany, pofalowany krajobraz, zostały one przycięte na określone długości i zamontowane do drewnianych platform różnej wysokości. Elementy z polietylenu są trwałe, bezpieczne, lekkie i łatwe do czyszczenia. Z uwagi na niski koszt, mogliśmy wykorzystać je w dużych ilościach, projektując efektowną instalację, która składa się z kilku stref: biegnącej przez środek ścieżki, wznoszących się na blisko trzy metry pagórków i tzw. lasu, który stał się ulubionym miejscem zabaw najmłodszych – tłumaczą architekci.

SORRY: Rajkowska przeciw łamaniu praw migrantów Przy poznańskiej Kaponierze powstał betonowy mur z odłamkami szkła na szczycie. To instalacja SORRY Joanny Rajkowskiej. Rzeźba nawiązuje do muru budowanego na granicy polsko-białoruskiej.
Dość patriarchalnych symboli w przestrzeni publicznej! Pomnik konny Izy Rutkowskiej Polska artystka Iza Rutkowska rozprawia się z patriarchalnymi symbolami opresji w przestrzeni publicznej państw kolonialnych. Zaczęła od Hiszpanii, teraz czas na Włochy i Francję.
Plastique Fantastique – artyści w obliczu pandemii Plastique Fantastique to duet artystyczny z Berlina, w którego skład wchodzą Marco Canevacci (Dr. Trouble) i Yena Young (Ms. Bubble). Od ponad 20 lat ich wielkoformatowe, pneumatyczne instalacje goszczą w miastach całej Europy. Ostatnio berlińskich artystów nurtuje temat pandemii i niezwykłych warunków życia, których za jej sprawą doświadczamy.
Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu Na Ostrowie Tumskim w Poznaniu udostępniono zwiedzającym instalację przestrzenną upamiętniającą pierwszy pałac Mieszka I. Założenie architektoniczne budowniczych z X wieku zostało odwzorowane w formie odlewów ze szkła artystycznego.
Krakowiak w pawilonie Miesa! Artystka Katarzyna Krakowiak zaprasza do udziału w projekcie przygotowywanym dla pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie. Ze słów ważnych dla pojedynczych osób powstanie uniwersalna architektoniczno-dźwiękowa instalacja, stanowiąca zapis obecnej sytuacji na świecie.
Jak śnią się miasta? Instalacja zbudowana z dźwięków i zapachów Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach zaprasza do udziału w projekcie Justyny Gruszczyk Imperium Snu. W sklepach, taksówkach, na dworcu wysłuchać będzie można marzeń sennych mieszkańców Katowic