Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr

i

Autor: Archiwum Architektury

Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr - wkrótce otwarcie!

2016-04-07 15:20

Budowa siedziby Nowego Teatru w Warszawie dobiega końca. Modernizacja hali warsztatowej i budynku administracyjnego na Mokotowie została zrealizowana według projektu Piotr Fortuna Architekci z Gdyni. Już 14 kwietnia odbędzie się tu pierwszy spektakl - "Francuzi" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

Budowa siedziby Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr to inwestycja o długiej historii. Międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zespołu zabudowy Nowego Teatru ogłoszono już w 2008 roku. 7 kwietnia 2009 wyłoniono zwycięzców - pracownię KKM Kozień Architekci z Krakowa. Zakładano wówczas, że całość inwestycji ukończona w roku 2012. Jednak ze względu na niepowodzenie w pozyskaniu dofinansowania z rezerwy funduszy z Unii Europejskiej, od realizacji projektu odstąpiono i ograniczono zakres prac do modernizacji hali oraz budynku administracyjnego. Ostatecznie, dzięki przyznaniu środków z funduszy norweskich i funduszy EOG pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się zrealizować szerzej zakrojoną modernizację wraz z zagospodarowaniem terenu.

Siedziba Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr mieści się w zrewitalizowanej hali warsztatowej przy ulicy Madalińskiego 10/16 w Warszawie. Obiekt o powierzchni około ok. 2800 m2 powstał w 1927 roku według projektu Tadeusza Emmelajako i do 2012 roku pełnił funkcję garażu dla taboru wozów przedsiębiorstwa oczyszczania miasta. Fronton budynku, od strony ulicy Sandomierskiej ozdobiła płaskorzeźba Syreny autorstwa Zygmunta Otto oraz napis „Garaż Miejski”, zasłonięty podczas remontu w okresie powojennym.

Projekt modernizacji oraz przystosowania hali oraz budynku administracyjnego dla potrzeb realizacji programu kulturalno-edukacyjnego zabytkowej powstał w pracowni Piotr Fortuna Architekci z Gdyni. Autorami projektów wnętrz są: ze strony Nowego Teatru – scenografka Małgorzata Szczęśniak, autorka przestrzeni we wszystkich spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego oraz Łukasz Kwietniewski. Projekt krajobrazowy przestrzeni zewnętrznych został opracowany przez Łukasza Kowalskiego i Karolinę Samborską (Pracownia La.Wa).

Najważniejszy element całego założenia stanowi hala, której forma architektoniczna pozostała niezmieniona z uwagi zabytkowy charakter. Obiekt przekształcono w wielofunkcyjną przestrzeń wykorzystywaną do realizacji widowisk i pokazów o różnym charakterze i skali. Dzięki konstelacji haków sufitowych, odpowiedniemu rozmieszczeniu przyłączy technologicznych oraz mobilnej widowni na ok. 400 osób możliwe będzie każdorazowe dostosowanie układu sceny i widowni do potrzeb danego spektaklu lub akcji artystycznej. Sala teatralna bardziej przypomina studio filmowe niż klasyczne wnętrze teatralne. Oprócz sceny, w hali znajduje się także sala prób, dwukondygnacyjna część zaplecza artystycznego (garderoby, charakteryzatornia) i technicznego z podręcznym magazynem oraz obszerne foyer. Elastyczność ustawienia sceny i widowni pozwala na symultaniczne wykorzystywanie przestrzeni – część hali może zająć spektakl, inną część wystawa, gdzie indziej mogą trwać przygotowania do koncertu. Przebudowany łącznik pomiędzy halą a budynkiem administracyjnym tworzy całoroczne, główne wejście od ul. Madalińskiego.

Działalność teatru w nowej siedzibie zostanie zainaugurowana 14 kwietnia 2016 spektaklem "Francuzi" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Natomiast 16 i 17 kwietnia po obiekcie oprowadzą artyści Nowego Teatru.