Modernizacja siedziby Teatru Ochoty

i

Autor: Archiwum Architektury fot. Agnieszka Dąbrowska

Modernizacja siedziby Teatru Ochoty

2015-03-18 16:14

Zmodernizowany Teatr Ochoty ma stać się nowym centrum lokalnym, skupiającym życie kulturalne i towarzyskie dzielnicy. Prace objęły remont istniejącego budynku, dobudowę magazynu, sal edukacyjnych oraz kawiarni z charakterystycznym motywem szachownicy na elewacjach.

Modernizację siedziby Teatru Ochoty przeprowadzono na podstawie projektu, który zwyciężył w konkursie architektonicznym zorganizowanym pod patronatem SARP. Projekt konkursowy został opracowany w zespole: Jakub Magoń, Przemysław Fojcik, Tomasz Leszczyński. Na etapie projektów budowlanego i wykonawczego do zespołu dołączyła Danuta Fredowicz z firmy ESAL. Prace rozpoczęły się na początku 2012 roku, a pozwolenie na użytkowanie przyznano 5 lutego 2015.

Remont objął gruntowną odnowę elewacji i wnętrz budynku przy ulicy Reja 9. Poprawiono akustykę sali teatralnej oraz zamontano nowe instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne. Do istniejącej siedziby dobudowano magazyn, sale edukacyjne oraz kawiarnię z przeszklonymi elewacjami z motywem szachownicy. Dzięki zamontowaniu wind i budowie podjazdów, teatr został przystosowany do potrzeb widzów z niepełnosprawnością ruchową. Zrewitalizowano również przylegający do budynku swker im. ks. Jana Salamuchy.

- Powrót do wyremontowanego i rozbudowanego budynku to wielkie szczęście i wielka przygoda, ale także wielkie wyzwanie. 3 lata to dużo czasu, wielu widzów zdążyło zapomnieć o Teatrze Ochoty przy ul. Reja 9. Mamy niepowtarzalną szansę by zacząć wszystko od nowa – stworzyć nowy program, nową komunikację, nowe standardy pracy. Zaprezentować się publiczności w zupełnie nowej odsłonie – mówi dyrektor Teatru Ochoty Joanna Nawrocka.

Program artystyczny Teatru Ochota po modernizacji siedziby

Oficjalne otwarcie sceny połączone z premierą spektaklu „33 powieści, które każdy powinien znać” zostało zaplanowane na 27 marca 2015 roku. Spektakl powstaje we współpracy Igora Gorzkowskiego z grupą młodych aktorów wyłonionych w otwartym konkursie POLOWANIE NA MOTYLE II. To pierwszy punkt nowego programu artystycznego Teatru Ochoty skierowanego do młodych twórców teatralnych oraz młodej widowni teatralnej.

Do końca sezonu repertuar teatru wzbogaci się również o spektakl Antoniego Ferencego (młody reżyser i dramatopisarz zadebiutował na deskach Teatru Soho w grudniu 2014 roku spektaklem „Upadek pierwszych ludzi”) oraz reżyserski debiut Aniki Idczak, laureatki pierwszej edycji POLOWANIA NA MOTYLE. Spektakle współprodukowane przez Teatr Ochoty w poprzednich sezonach: m.in. „Idiota”, „Burza”, „Tajemniczy klient” będą grane w Teatrze Soho, scenie tworzonej we współpracy ze stowarzyszeniem Studio Teatralne Koło. Na Reja 9 zostanie przeniesione przedstawienie „Kalino malino czerwona jagoda” Igora Gorzkowskiego oraz „Mały ma dziewczynę” Agaty Dyczko. Nadchodzące sezony teatralne to także kontynuacja i rozwój programu edukacyjnego Teatru Ochoty realizowanego m.in. w ramach programu Ogniska Teatralnego. Obecnie na zajęcia teatralne uczęszcza około 200 uczestników (dzieci, młodzież, dorośli).

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu ogólnomiejskiego dofinansowanego ze środków europejskich. Wartość całkowita inwestycji wyniosła 11 342 311,55 zł, z czego 3 290 358,28 zł pokryto z dofinansowania z UE.