Architektura MuratorRealizacjeNa stulecie Cracovii

Na stulecie Cracovii

Pomysł realizacji obiektu pojawił się w setną rocznicę założenia Cracovii, którą obchodzono w 2006 roku. Nowa hala służyć ma zwłaszcza różnym sekcjom sportowym klubu, ale stanie się również jednym z najnowocześniejszych centrów przygotowań dla polskich paraolimpijczyków – pisze Tomasz Żylski.

Na stulecie Cracovii
Mecz Cracovia vs. Pogoń Lwów,
1938, w tle budowa MNK
Mecz Cracovia vs. Pogoń Lwów, 1938, w tle budowa MNK

Cracovia to najstarszy, nieprzerwanie istniejący klub sportowy w Polsce. W 2006 roku, w setną rocznicę działalności, wśród jego sympatyków pojawił się pomysł wybudowania z tej okazji wyjątkowego obiektu – pierwszej w historii klubu krytej hali sportowej. Wychodząc naprzeciw życzeniu kibiców, dwa lata później władze miasta we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zorganizowały konkurs na projekt budynku. Zaplanowano go przy al. Focha, na obszarze tzw. Małych Błoń, nieopodal nowego stadionu Cracovii, zrealizowanego według opracowania Estudio Lamela w miejscu wcześniejszej areny („A-m” 02/2011).

W siedmioosobowym jury znaleźli się architekci Stanisław Deńko, Przemysław Gawor, Marek Kozień, Janusz Sepioł, Mariusz Twardowski i Andrzej Wyżykowski oraz Janusz Winnicki, wiceprezes KS Cracovia i Janina Pokrywa, zastępczyni dyrektora Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta. Uczestnicy mieli zaproponować budynek mieszczący m.in. wielofunkcyjną salą sportową, umożliwiającą przeprowadzania zawodów dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, przy czym do potrzeb niepełnosprawnych należało dostosować cały obiekt, również w strefach przeznaczonych dla administracji i gości. Istotne ograniczenie dla architektów stanowiło usytuowanie działki w terenie otwartym, w strefie ochrony sylwety widokowej miasta i wzgórza św. Bronisławy, co należało uwzględnić, dostosowując gabaryty projektowanej bryły, zarówno w rzucie, jak i pod względem wysokości, do niewielkiej skali pobliskiej zabudowy jedno- i wielorodzinnej. Zwyciężyło Biuro Projektów Lewicki Ła tak. Jury doceniło trafność dyspozycji urbanistycznej, subtelność kształtowania terenu i troskę o zachowanie ekologicznych wartości miejsca, a także atrakcyjne powiązania widokowe wnętrza hali oraz oryginalność rozwiązań konstrukcyjnych. Drugą nagrodę otrzymało biuro Artur Jasiński i Wspólnicy. W tym przypadku sędziowie zwrócili uwagę na prosty i czytelny układ funkcjonalno-przestrzenny oraz interesujące rozwiązanie placu od strony alei Focha. Przyznali też dwa wyróżnienia: I stopnia konsorcjum pracowni Pro Forma Paweł Zapał, S. Projekt Przemysław Skalny i APP-P Andrzej Getter, a II stopnia zespołowi Barbary Średniawy. Z powodu braku środków inwestycja długo nie mogła się rozpocząć. Ostatecznie umowę o dofinansowaniu realizacji z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej udało się podpisać dopiero w sierpniu 2015 roku. Budowa Hali 100-lecia Cracovia 1906 wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, jak brzmi oficjalna nazwa obiektu, ruszyła cztery miesiące później, a zakończyła się pod koniec ubiegłego roku

Tagi:
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.
Plac Matejki w Krakowie: reprezentacyjna przestrzeń przyjazna mieszkańcom Plac Matejki w Krakowie, otoczony gmachami Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei i Narodowego Banku Polskiego, stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w przestrzeni miasta. O jego znaczeniu i współczesnej funkcji rozmawiamy z architektem Piotrem Orzeszkiem z pracowni Stvosh, który 12 lat temu przeprowadził gruntowna modernizację placu.