Architektura MuratorRealizacjeNawiązanie do ambalażu - o Cricotece Natalia Zarzecka

Nawiązanie do ambalażu - o Cricotece Natalia Zarzecka

Instytucja pomyślana jako rozwinięcie idei Kantora nie może stać w miejscu. Pragniemy kontynuować dotychczasową działalność archiwalną, badawczą i wystawienniczą związaną z osobą i twórczością Tadeusza Kantora i poszerzać ją o nowe działania zarówno z obszaru prezentacji sztuki współczesnej, jak i wybranych wątków i tematów historycznych.

Cricoteka Muzeum Tadeusza Kantora
Cricoteka Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie
Fot.: Marcin Czechowicz

Inspiracje dla wyłonionej w konkursie, niezwykle odważnej koncepcji architektonicznej stanowiła twórczość samego Tadeusza Kantora. Budynek może być widziany jako bezpośrednie nawiązanie do idei ambalażu – opakowania, tak chętnie stosowanego przez autora Umarłej klasy. Moje „Ambalaże” były próbą „dotknięcia” natury przedmiotu. Przez ukrycie go, przez opakowanie. (…) Sama czynność opakowywania kryje w sobie bardzo ludzką potrzebę i namiętność przechowywania, izolowania, przetrwania, przekazywania, również smak nieznanego i tajemnicy.

Cricoteka
Widok z Cracovia Business Center na Podgórze
Fot.: Marcin Czechowicz

Zaambalowany obiekt będzie pełnił wiele funkcji. W elektrowni mieści się sala teatralna z zapleczem, archiwum wraz z czytelnią oraz biura. W nowej części – sale wystawowe oraz magazyny. Projekt architektoniczny od samego początku zakładał też wykorzystanie placu pod budynkiem jako miejsca otwartego i ogólnodostępnego. Kawiarnia na ostatnim piętrze obiektu, z jednym znajpiękniejszych widoków na panoramę Krakowa, będzie czynna niezależnie od godzin otwarcia ekspozycji.

Nowa siedziba Cricoteki to kolejny krok i naturalne rozwinięcie idei Kantora. Połączenie nowoczesnej architektury ze starymi budynkami elektrowni jest także punktem wyjścia dla nowego programu instytucji. Pragniemy kontynuować dotychczasową działalność archiwalną, badawczą i wystawienniczą związaną z osobą i twórczością Tadeusza Kantora i poszerzać ją o nowe działania zarówno z obszaru prezentacji sztuki współczesnej, jak i wybranych wątków i tematów historycznych. W 2015 roku przypada setna rocznica urodzin Tadeusza Kantora, zarówno w Polsce jak i za granicą pojawią się projekty, które będą próbować zderzyć twórczość Kantora ze współczesnością. Instytucja stworzona przez samego artystę nie może stać w miejscu i musi być gotowa na przyjęcie efektów tego zderzenia, a przede wszystkim winna być miejscem, gdzie takie działania są także realizowane.

The Park Kraków: nowy zespół biurowy projektu APA Wojciechowski Na krakowskim Podgórzu, przy skrzyżowaniu ulic Kuklińskiego i Saskiej, powstaje kompleks biurowy The Park Kraków. Przestrzeń między budynkami zostanie wyłączona z ruchu samochodowego i zagospodarowana w formie ogólnodostępnego parku miejskiego.
Festiwal Otwarte Mieszkania 2020 Krakowska odsłona festiwalu Otwarte Mieszkania w tym roku wyjątkowo odbędzie się w lipcu. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym wydarzenia.
Centrum Muzyki w Krakowie nie powstanie? Władze Krakowa wycofały się z realizacji Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Konkurs na projekt obiektu w 2018 roku wygrał zespół SBS Engineering Group oraz 3TI Progetti Italia – Ingegneria Integrata.
Mieszkaj w mieście medusa group. Kolejny etap osiedla w Bronowicach [GALERIA] Mieszkaj w Mieście to inwestycja firmy Henniger Investment, zakładająca realizację samowystarczalnej dzielnicy mieszkaniowo-usługowej w północno-zachodniej części Krakowa. W ciągu sześciu lat  oddano tu do użytku przeszło 600 mieszkań. Obecnie, od strony ronda Ofiar Katynia,  powstaje kolejny etap założenia Mieszkaj w mieście.
Muzeum Czartoryskich: przebudowa według Biura Projektów Lewicki Łatak Ze względu na brak możliwości rozbudowy gmachu Muzeum Czartoryskich zdecydowano m.in. o przekryciu dziedzińca przeszklonym dachem. Dzięki temu niedostępna do tej pory dla zwiedzających przestrzeń, zmieniła się w reprezentacyjny hol wejściowy – piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Modelowe osiedle na krakowskich Klinach – wyniki konkursu! Pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyła w konkursie na projekt osiedla Spacerowa, które planowane jest na Klinach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. To kolejne zwycięstwo tego biura w konkursie na modelowe osiedle organizowanym przez BGK Nieruchomości.