Architektura MuratorRealizacjeNowe centrum kongresowe Międzynarodowych Targów Poznańskich

Nowe centrum kongresowe Międzynarodowych Targów Poznańskich

W zmodernizowanym pawilonie nr 15 powstała jedna z najnowocześniejszych sal kongresowo-konferencyjnych w Polsce. Projekt przebudowy obiektu opracowało Studio ADS.

Nowe centrum kongresowe Międzynarodowych Targów Poznańskich
Sala Ziemi w przebudowanym Pawilonie nr 15 może pomieścić nawet 2000 osób
Przebudowa pawilonu nr 15, Międzynarodowe Targi PoznańskiePoznań, okolice ulic Głogowskiej i Śniadeckich
AutorzyStudio ADS
Inwestor
Powierzchnia zabudowy9193.0 m²
Powierzchnia całkowita49742.0 m²
Data realizacji (koniec)2012

Pawilon nr 15 powstał w 1994 roku według projektu Wojciecha Tkaczyka z Poznańskiego Biura Projektów Budownictwa Przemysłowego. Czterokondygnacyjny obiekt, o powierzchni 30 tys. m2, już w chwili oddania do użytku dysponował nowoczesną przestrzenią konferencyjno- wystawienniczą. W 2008 roku z okazji odbywającej się w Poznaniu międzynarodowej konferencji poświęcona problematyce zmian klimatu COP 14 przeszedł pierwszą gruntowna modernizację. W ramach kolejnej, przeprowadzonej w 2012 roku, w pawilonie urządzono jedną z najnowocześniejszych sal kongresowo-konferencyjnych w Polsce – tzw. Salę Ziemi. Projekt przebudowy opracowało Studio ADS Piotra Z. Barełkowskiego. Architekci całkowicie przebudowali trzy główne kondygnacje obiektu wraz zapleczem technicznym w piwnicach oraz sześciokondygnacyjną częścią biurową. W budynku zaaranżować można obecnie 26 sal konferencyjnych o różnej pojemności, przy czym największa z nich, wspomniana już Sala Ziemi, przeznaczona jest dla 2000 osób. Przestrzeń tę wyposażono w dwie ruchome trybuny teleskopowe, dzięki czemu możliwe jest zorganizowanie w jednym czasie dwóch osobnych wydarzeń. Jedna z mobilnych ścian wewnętrznych Sali Ziemi dzieli ją na dwie niesymetryczne części, mogące pomieścić kolejno 1100 oraz 600 osób.

Największe wyzwanie dla projektantów stanowiła zmieniona częściowo konstrukcja górnej kondygnacji. Dach podwieszono na nowych łukowych kratownicach, które zawisły nad bryłą budynku. Dzięki przebudowie wysokość Sali, która jest wolna od konstrukcji, została podniesiona z 6,5 m do 11,3 m przy jednoczesnym usunięciu słupów z jej wnętrza i oparciu całości na słupach zewnętrznych. Projekt ten został zrealizowany przy użyciu nośnych elementów izolacji termicznej. Architekci zdecydowali się na wykorzystanie łączników termoizolacyjnych Isokorb KST firmy Schöck do konstrukcji stalowych. Pozwala on na eliminowanie mostków cieplnych oraz izoluje konstrukcję stalową w strefie ciepłej budynku od konstrukcji stalowej w strefie zimnej. Isokorb KST przenosi momenty zginające oraz siły poprzeczne. W przypadku projektu głównej konstrukcji nośnej w Pawilonie nr 15 siły rozciągające sięgają aż 500 kN, co stanowi ogromne obciążenie dla konstrukcji o tak dużej rozpiętości. Pawilon charakteryzuje wyjątkowy dach. Połać wisi przyczepiona od dołu do dźwigarów łącznikami Isokorb typu KST, które odcinają termicznie budynek, więc do środka nie dociera zimne powietrze.

Mistrzostwa Polski Architektów w Maratonie Po raz drugi SARP organizuje maraton architektów. 14 października w Poznaniu pokonać będzie można liczącą przeszło czterdzieści kilometrów trasę, od ul. Grunwaldzkiej, do siedziby Międzynarodowych Targów Poznańskich
Arena DESIGN 2009 - podsumowanie Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się pierwsza edycja nowego cyklicznego projektu dedykowanego tematyce współczesnego wzornictwa, projektowania przemysłowego i architektury.