Architektura MuratorRealizacjeNowoczesne systemy fasadowe na przykładzie budynku Park Avenue projektu JSK Architekci

Nowoczesne systemy fasadowe na przykładzie budynku Park Avenue projektu JSK Architekci

Budynek Park Avenue projektu biura JSK Architekci stanął przy ulicy Wspólnej w samym centrum Warszawy. Podzielona wertykalnymi lizenami szklano-aluminiowa elewacja podkreśla wielkomiejski charakter okolicy. W tym przypadku autorzy zdecydowali się na system WICTEC 50 marki WICONA.

Nowoczesne systemy fasadowe na przykładzie budynku Park Avenue projektu JSK Architekci
Budynek Park Avenue w Warszawie, proj. JSK Architekci; fot. WICONA
Budynek Park AvenueWarszawa, ul. Wspólna 70
AutorzyJSK Architekci
InwestorPark Projects
Powierzchnia użytkowa13800.0 m²
Data realizacji (koniec)2018

Budynek biurowy Park Avenue przy ul. Wspólnej w Warszawie oddano do użytku w 2018 roku. Obiekt, zaprojektowany na planie litery „L”, tworzy narożnik, którego wnętrze skierowane jest ku dziedzińcowi sąsiadującego od północy wieżowca. Bryła składa się z dwóch zróżnicowanych wysokością skrzydeł – niższego, 7-kondygnacyjnego, nadwieszonego od strony ulicy Wspólnej oraz wyższego, 15-kondygnacyjnego z wysuniętą częścią po stronie zachodniej. Projektując budynek nie zapomnieliśmy o komforcie najemców, umieszczając na dachach obu skrzydeł ozdobne tarasy z roślinnością, a mając na uwadze osoby dojeżdżające samochodami, uwzględniliśmy także przestronny parking podziemny – mówi Mariusz Rutz, założyciel i architekt w JSK Architekci. Prestiżowa, śródmiejska lokalizacja i decyzja, by obiekt certyfikować w systemie LEED podyktowały nowoczesne rozwiązania elewacyjne. Do realizacji zróżnicowanej aluminiowo-szklanej elewacji wybrano system WICETC 50 marki WICONA, oferujący zarówno dużą elastyczność, jak i wysoki poziom funkcjonalności.

W przypadku budynków miejskich szczególne znaczenie mają możliwości izolacji akustycznej oraz bezpieczeństwa. Zgodny z normą EN13830 dla ścian osłonowych, system WICTEC jest w pełni przetestowany pod względem odporności na warunki atmosferyczne, a dzięki dostępności różnych typów profili można go łatwo dostosować do niemal każdego projektu architektonicznego. W Park Avenue zastosowano  specjalne rozwiązanie słupowo-ryglowe, zapewniające kompensację dużych odkształceń stropów. Na głównej elewacji  budynku dominują wystające przed lico fasady lizeny, które podkreślają wertykalny układ fasady. Lizeny wykonane z profili o przekroju 100 x 450 mm, „przenikają” do wnętrza, ukrywając w swoim obrysie uchylane okna. Dzięki temu fasada na całej swojej powierzchni zachowuje idealny podział. Na elewacji szczytowej zastosowano wielkogabarytowe tafle szkła, zapewniające niczym nieograniczony widok na panoramę miasta.

Nowoczesne systemy fasadowe na przykładzie budynku Park Avenue projektu JSK Architekci
Budynek Park Avenue w Warszawie, proj. JSK Architekci; fot. WICONA

WICONA WICTEC 50 – z myślą o komforcie i ekologii

Park Avenue projektowano oczywiście z myślą o komforcie użytkowników. Mają oni do dyspozycji m.in. efektowne zielone tarasy. Zadbano także o jakość powietrza we wnętrzach. Do uzyskania naturalnej wentylacji, w tylnej fasadzie zastosowano w pełni zintegrowane wąskie klapy  wentylacyjne WICLINE 75. Umieszczone nisko nad podłogą otwory napowietrzające zapewniają dopływ świeżego powietrza do wnętrza. Zasada wyporu termicznego powoduje naturalne przemieszczanie się gorącego powietrza do góry. Dzięki temu drogi ewakuacyjne pozostają dłużej wolne od dymu i ciepła i – w razie pożaru – umożliwiają bezpieczną ucieczkę z budynku. Warto dodać, że południowa, kamienna elewacja  została wyposażone w duże uchylane do wewnątrz okna, zapewniające naturalną wymianę powietrza. Park Avenue otrzymał złoty certyfikat LEED.

Nowoczesne systemy fasadowe na przykładzie budynku Park Avenue projektu JSK Architekci
Budynek Park Avenue w Warszawie, proj. JSK Architekci; fot. WICONA
Elewacje wentylowane Montowane na sucho, odsunięte od ścian nośnych elewacje wentylowane to dziś najpopularniejsza metoda wykańczania budynków wysokich i obiektów średniej wielkości.
Pobierz „Warsztat architekta. Fasady” Nowe rozwiązania elewacyjne, systemy ETICS, fasady zielone, a także przegląd drewnianych elewacji z Polski i ze świata. Pobierz najnowszy numer naszego specjalnego dodatku „Warsztat architekta. Fasady”.  
„Warsztat architekta. Fasady”. Pobierz bezpłatne e-wydanie! W bieżącym numerze naszego specjalnego dodatku „Warsztat architekta. Fasady” Agnieszka Kalinowska-Sołtys o proekologicznych aspektach projektowania elewacji, a Maciej i Tomasz Karwatkowie o swoich doświadczeniach i współpracy z wszystkimi uczestnikami procesu inwestycyjnego. Publikujemy także przegląd najnowszych rozwiązań w dziedzinie fasad kinetycznych, szklanych i metalowych.
Fasady bioklimatyczne z szerokiej perspektywy Fasady o właściwościach bioklimatycznych reagują na zmiany warunków atmosferycznych, pozwalając architektom na stosowanie dużych przeszkleń czy nawet całych szklanych elewacji bez obawy o komfort użytkowników i przegrzanie budynków. Jakie jeszcze korzyści oferują fasady bioklimatyczne?
„Warsztat architekta. Fasady”. Pobierz bezpłatne e-wydanie! W najnowszym numerze naszego specjalnego dodatku „Warsztat architekta. Fasady” prezentujemy najlepsze przykłady termomodernizacji z Polski i ze świata, analizujemy różne metody odnowy historycznych elewacji i przyglądamy się właściwościom fasad bioklimatycznych i prefabrykowanych fasad elementowych.
Zespół Sky View Parc w Nowym Jorku Sky View Parc to zespół trzech 17-piętrowych apartamentowców projektu kanadyjskiego studia architectsAlliance. Zlokalizowany w nowojorskiej Queens, oferuje atrakcyjne widoki na przepływający w pobliżu Flushing Creek, a także liczne udogodnienia dla mieszkańców.