Zagospodarowanie jeziora Ukiel

i

Autor: Archiwum Architektury Dwukondygnacyjny, częściowo ażurowy budynek kapitanatu wysunięty daleko nad taflę jeziora pełni funkcję dominanty założenia. Fot. Daniel Rumiancew

O projekcie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego Grzegorz Dżus i Katarzyna Orzechowska-Dżus

2016-06-30 11:33

Niemal wszystkie nowe obiekty zaplanowano w głębi lądu, dzięki czemu blisko dwukrotnie zwiększono powierzchnię plaży, tworząc największą, jaka znajduje się obecnie nad zbiornikiem śródlądowym w Polsce. Budynki ustawiono prostopadle do linii brzegowej, tak aby już z dużej odległości można było dostrzec konkretne kadry na jezioro.

Nazwa obiektuCałoroczne Centrum Sportowo- Rekreacyjne – plaża miejska
Adres obiektuOlsztyn, ul. Jeziorna 8
AutorzyDżus GK Architekci, architekci Grzegorz Dżus, Katarzyna Orzechowska-Dżus
Współpraca autorskaarchitekci Agnieszka Adamczyk, Małgorzata Sender, Tamara Zawadzka
Architektura wnętrzDżus GK Architekci
Architektura krajobrazuDżus GK Architekci
KonstrukcjaFinnmap Polska (obecnie Sweco Polska)
Generalny wykonawcaNDI
InwestorMiasto Olsztyn
Powierzchnia terenu150000.0 m²
Powierzchnia zabudowy2906.0 m²
Powierzchnia użytkowa2930.0 m²
Powierzchnia całkowita3908.0 m²
Kubatura15336.0 m³
Projekt2012
Data realizacji (koniec)2015
Koszt inwestycji43 359 116

Głównym założeniem było dążenie do otwarcia Olsztyna na jezioro Ukiel. Przede wszystkim więc zlikwidowano bariery oddzielające miasto od wody w postaci prowizorycznej zabudowy i ogrodzeń oraz odsunięto biegnącą bezpośrednio wzdłuż nabrzeża dwupasmową drogę. Niemal wszystkie nowe obiekty zaplanowano w głębi lądu, dzięki czemu blisko dwukrotnie zwiększono powierzchnię plaży, tworząc największą, jaka znajduje się obecnie nad zbiornikiem śródlądowym w Polsce. Budynki ustawiono prostopadle do linii brzegowej, tak aby już z dużej odległości można było dostrzec konkretne kadry na jezioro.

Zagospodarowanie jeziora Ukiel

i

Autor: Archiwum Architektury Dwukondygnacyjny, częściowo ażurowy budynek kapitanatu wysunięty daleko nad taflę jeziora pełni funkcję dominanty założenia. Fot. Daniel Rumiancew

Tę koncepcję podkreśla oś widokowa głównego dojścia, na końcu którego zlokalizowano molo z przystankiem tramwaju wodnego, a obok budynek służb ratunkowych i wypożyczalnię sprzętu. Starano się również ograniczyć ingerencję w krajobraz, kształt wszystkich obiektów i dróg dostosowując do układu rosnących drzew.

Ograniczeniem był stosunkowo niski budżet, ale również wymóg, by cały kompleks był jak najtańszy w eksploatacji. Ze względu na fakt, że najwięcej osób przebywa na plaży latem, większość szatni jest wydzielona tylko drewnianymi, ażurowymi ścianami, które poprzez odpowiedni układ uniemożliwiają wgląd do środka, a jednocześnie zapewniają naturalną wentylację.

Zagospodarowanie jeziora Ukiel

i

Autor: Archiwum Architektury Ścieżka prowadząca do promenady nad jeziorem, biegnąca pomiędzy budynkami mieszczącymi kawiarnie z zapleczem sanitarnym oraz szatniami. Fot. Daniel Rumiancew

Resztę ścian wypełniono nieprzeziernymi, szklanymi blokami, które wpuszczają do wnętrza naturalne oświetlenie, przez co sztuczne potrzebne jest tylko po zmroku, a dodatkowo poszczególne pomieszczenia nie wymagają instalacji grzewczej czy wentylacji mechanicznej. Rozwiązanie to sprawdza się latem, ale również zimą, gdy budynek funkcjonuje jako szatnia lodowiska. Ponadto cześć funkcji w obrębie budynków została wydzielona termicznie, aby można tam było utrzymywać niższe temperatury poza sezonem lub czasowo wyłączać je z eksploatacji.