Pawilon Baza we Wrocławiu

i

Autor: Archiwum Architektury Archibox podczas działalności pełnił wiele różnych funkcji, od placu zabaw, po noclegownię dla bezdomnych. Fot. Jarosław Ceborski

Pawilon Baza we Wrocławiu

2015-10-29 10:38

Tego lata na skwerze przed Muzeum Architektury po raz kolejny powstała przestrzenna instalacja. Łącząc funkcje kawiarni i miejsca spotkań, stała się rodzajem obywatelskiego Hyde Parku.

Nazwa obiektuArchibox 7 – baza! – instalacja przy Muzeum Architektury
Adres obiektuWrocław, ul. Bernardyńska
AutorzyNO studio, architekci Magdalena Szwajcowska, Michał Majewski
KonstrukcjaZimny construction
InwestorMuzeum Architektury we Wrocławiu
Powierzchnia terenu1250.0 m²
Powierzchnia zabudowy242.0 m²
Kubatura333.0 m³
Projekt2015
Data realizacji (koniec)2015
Koszt inwestycjiNie podano

Założenia autorskie

Projekt Archibox to cykl prezentacji najnowszych zjawisk architektonicznych w zaaranżowanej za każdym razem przez inny zespół części Muzeum Architektury. Siódma edycja Archiboxu, podobnie jak w zeszłym roku, została zrealizowana w plenerze. Tymczasowa instalacja na skwerze przed budynkiem musiała pełnić wiele funkcji. W założeniu kuratora Michała Dudy pawilon, będąc na co dzień kawiarnią, miejscem wypoczynku i spotkań towarzyskich oraz rodzajem „atraktora” dla muzeum, miał również umożliwiać organizowanie debat, wystaw, pokazów filmów, koncertów i innych imprez plenerowych. Wszystko, by promować bardziej aktywny model dyskusji o architekturze i kulturze w ogóle.

Podstawowym wyzwaniem było zatem stworzenie maksymalnie funkcjonalnej bryły. Celowo staraliśmy się więc w zbyt dużym stopniu jej nie „definiować”, pozostawiając użytkownikom dużą dowolność w wykorzystywaniu przestrzeni. Prostopadłościenne moduły o trzech wysokościach, zestawiane ze sobą w nieregularny sposób, stworzyły miejsce o bardzo zróżnicowanym charakterze i oddziaływaniu. Dodatkowo nad kawiarnią zaplanowaliśmy niewielkie zadaszenie, wsparte stalową konstrukcją, które miało zabezpieczać przed deszczem przestrzeń baru i dawać schronienie użytkownikom. Instalacja stanęła na płycie podpartej siatką drewnianych belek. Całość wykonano z płyty drewnopochodnej mfp, która okazała się idealnym kompromisem między ceną, wytrzymałością i łatwością obróbki. Wielofunkcyjność pawilonu sprawdziła się, zaskakując nas nie raz. Obiekt wykorzystywany był zarówno jako plac zabaw, jak i noclegownia dla bezdomnych.

Pawilon Baza we Wrocławiu

i

Autor: Archiwum Architektury Rzut instalacji