Architektura MuratorRealizacjePawilon wystawienniczy liceum plastycznego w Olsztynie

Pawilon wystawienniczy liceum plastycznego w Olsztynie

Zakończyła się realizacja pawilonu wystawienniczego przy Państwowym Liceum Plastycznym im. Erica Mendelsohna w Olsztynie. Obiekt, według projektu Biura Architektonicznego Gadomscy, stanowić ma wizytówkę tej renomowanej olsztyńskiej szkoły i zachęcać przechodniów do integracji ze sztuką.

Pawilon wystawienniczy liceum plastycznego w Olsztynie
Pawilon wystawienniczy przy Państwowym Liceum Plastycznym im. Erica Mendelsohna w Olsztynie, proj. Biuro Architektoniczne Gadomscy, strefa wejściowa; fot. Jakub Obarek, Mieczysław Wieliczko
Pawilon wystawienniczy przy Państwowym Liceum Plastycznym im. Erica Mendelsohna w OlsztynieOlsztyn, ul. Partyzantów 85
AutorzyBiuro Architektoniczne Gadomscy
Generalny wykonawcaGN-Knit B.D.
InwestorPaństwowe Liceum Plastycznym im. Erica Mendelsohna w Olsztynie
Powierzchnia zabudowy271.0 m²
Powierzchnia użytkowa241.0 m²
Powierzchnia całkowita307.0 m²
Kubatura1654.0 m³
Projekt2017
Data realizacji (koniec)2019
Koszt inwestycji3200 000 zł

Projekt pawilonu wystawienniczego przy liceum plastycznym w Olsztynie powstał w Biurze Architektonicznym Gadomscy. Jednokondygnacyjny obiekt o powierzchni 240 m² został dobudowany do istniejącego gmachu szkoły z lat 60. wieku, tworząc eksponowany narożnik dwóch śródmiejskich ulic: Partyzantów i Lanca w samym centrum miasta. Wysokość pawilonu autorzy odnieśli do poziomu gzymsów liceum oraz otaczającej historycznej zabudowy. Styk sali wystawowej z bryłą istniejącego budynku zaprojektowano w strefie „ślepej ściany”, wykorzystując istniejący w murze otwór drzwiowy  prowadzący do dawnego zaplecza stołówkowego – tłumaczą. Dodatkowo od strony wewnętrznej, na terenie nieczynnego boiska, zaaranżowali niewielkie atrium rekreacyjne oraz otwartą przestrzeń o charakterze ekspozycyjnym. Dzięki przeszklonym elewacjom budynek otwiera się zarówno w stronę widza ulicznego, jak i w stronę wnętrza szkoły, poprzez zlokalizowany od północy „ogród sztuki” – dodają.

Nowy pawilon wystawienniczy przy liceum plastycznym w Olsztynie służyć będzie głównie prezentacji dorobku twórczego uczniów, ale w jego wnętrzach organizowane będą też wydarzenia o charakterze publicznym z wyłączeniem bezpośredniego dostępu do pomieszczeń szkoły. Koszt inwestycji to ok. 3,2 mln zł, z czego 1,75 mln pochodziło z Funduszu Promocji Kultury MKiDN.


Tagi:
Toaleta z ogrodem zabaw w Olsztynie: wyniki konkursu Rozstrzygnięto 21. edycję konkursu KOŁO na projekt toalety publicznej. Grand Prix otrzymała koncepcja studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.
Pracownia Architekci Gadomscy projektuje hospicjum dla dzieci Zachowane zabudowania starych koszar strzelców w Olsztynie zostaną zaadaptowane na potrzeby hospicjum CARITAS według projektu lokalnej pracowni Biuro Architektoniczne Gadomscy.
Targowisko Miejskie w Olsztynie Popularne targowisko w Olsztynie czeka modernizacja według projektu Studia Form Architektonicznych Pantel.
Pawilon przy liceum plastycznym w Olsztynie W konkursie na projekt pawilonu ekspozycyjnego przy Państwowym Liceum Plastycznym w Olsztynie zwyciężyło Biuro Architektoniczne Gadomscy.
Budowa Browaru Zamkowy Młyn w Olsztynie Browar Zamkowy Młyn stanął w miejscu historycznego obiektu o podobnej funkcji. W jego wnętrzach wyeksponowano piwne tanki, widoczne przez szklane witryny także z zewnątrz – o realizacji, której proces projektowy ze względu na prestiżową lokalizację w centrum Olsztyna i stale zmieniające się wytyczne zajął autorom ponad 7 lat pisze architekt Grzegorz Dżus.
Modernizacja hali Urania w Olsztynie Słynną olsztyńską halę czeka przebudowa. Obiekt zostanie zmodernizowany według konkursowego projektu Urban Architect.