Plac na Glanc. Rewitalizacja podwórka w Katowicach

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. materiały prasowe

Plac na Glanc. Rewitalizacja podwórka w Katowicach

2016-10-12 17:31

Zieleń, budki dla ptaków i rozpięty na dwóch latarniach hamak - tak wygląda podwórko przy ul. Powstańców 4 w Katowicach po rewitalizacji przeprowadzonej w ramach inicjatywy Plac na Glanc.

Plac na Glanc to inicjatywa Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, w ramach której co rok rewitalizowane jest wybrane podwórko na terenie Katowic. O tym, które miejsce zostanie odnowione, decyduje konkurs. Wybór dokonywany jest spośród propozycji zgłoszonych przez samych mieszkańców, a ważnym kryterium jest ich gotowość do zaangażowania się w realizację projektu. Przyszli użytkownicy biorą udział zarówno w powstawanie koncepcji, jak i wcielanie jej w życie.

W pierwszym etapie organizowane są spotkania warsztatowe, podczas których projektanci poznają mieszkańców i ich potrzeby. Wspólnie mierzymy plac i przygotowujemy makietę podwórka, na której testujemy różne rozwiązania – mówią Grzegorz Layer, Ewa Labus i Michał Centkowski, projektanci zaangażowani w inicjatywę Plac na Glanc już od trzech lat. Kolejny krok to wspólna realizacja.

W ramach czwartej edycji odnowione zostało podwórko przy ul. Powstańców 4. Miejsce stanowiło duże wyzwanie projektowe przede wszystkim ze względu na stopień zaniedbania oraz zupełny brak zieleni. Mieszkańcy wykorzystywali je jedynie do składowania śmieci. Chcieliśmy na niewielkiej przestrzeni pomieścić jak najwięcej funkcji, odpowiadając potrzebom zarówno starszych jak i młodszych mieszkańców – wyjaśniają autorzy projektu.

Na podwórku znalazły się więc elementy, które mogą być wykorzystywane przez osoby w każdym wieku, takie jak pole do minigolfa czy hamaki rozpięte pomiędzy latarniami o kształcie przypominającym drzewa. Oprócz dużego tarasu z miejscami do siedzenia, na podwórku znalazł się także mniejszy taras dla dzieci i strefa zabaw z bujanym dinozaurem oraz tunelem biegnącym przez trawiasty pagórek. Całość uzupełniają drewniane budki dla ptaków.

Zależy nam, by nasze realizacje stanowiły inspirację także dla innych mieszkańców, pokazując jak własnoręcznie, niewielkim kosztem, można zmienić otaczającą przestrzeń. Wykorzystując drewniane skrzynki na owoce, wspólnie z mieszkańcami wykonaliśmy obudowę śmietników, służącą także jako miejsce na kwiaty i przybory ogrodowe. Razem posadziliśmy też rośliny, które z czasem urozmaicą przestrzeń podwórka. Na placu zamontowany został zbiornik na deszczówkę, ułatwiający pielęgnowanie zieleni – mówią projektanci.

Koszt rewitalizacji podwórka o powierzchni 105 m2 wyniósł 38 000 PLN.