Architektura MuratorRealizacjePłytki ceramiczne w roli głównej: trendy na 2022 rok

Płytki ceramiczne w roli głównej: trendy na 2022 rok

Płytki ceramiczne od dawna przestały być tylko ozdobą łazienki czy kuchni. Architekci coraz śmielej wykorzystują je w innych przestrzeniach domu, zaczynając od salonu, a na sypialni kończąc. Prezentujemy najnowsze trendy w wykorzystaniu płytek ceramicznych we wnętrzach.

Płytki ceramiczne w roli głównej: trendy na 2022 rok
Kolekcje Brazilian Quarzite Amber i Marmo Thasso White wykorzystane w aranżacji sypialni

Płytki ceramiczne nie wychodzą z mody. Trudno się jednak dziwić. To nadal jeden z najbardziej praktycznych oraz, co dziś nie mniej istotne, jeden z najbardziej ekologicznych materiałów wykończeniowych. Wciąż wytwarzane przede wszystkim z gliny i wody, są trwałe, stosunkowo tanie i proste w utrzymaniu. Dodatkowo współczesne technologie pozwalają z jednej strony na coraz bardziej ekonomiczne metody produkcji, ograniczające zużycie energii i minimalizujące ilość odpadów pojawiających się w trakcie wypalania, z drugiej na coraz bardziej wyrafinowane wzornictwo i coraz większe formaty.

Płytki ceramiczne w roli głównej: trendy na 2022 rok
Kolekcje Brazilian Quartzite Blue i Modern Concrete Silver

Wielkoformatowe, a przy tym ultracienkie płyty imitujące powierzchnie wykończone betonem architektonicznym bądź naturalnym kamieniem to dziś absolutny must have. Producenci mają w ofercie różne rodzaje ceramiki inspirowanej fakturą i użyłkowaniem naturalnych skał, w tym specjalne aglomeraty na bazie kamiennych odłamków. Warto odnotować, że takie płyty pojawiają się już nie tylko na ścianach, podłogach czy sufitach, ale także na przykład jako okładziny drzwi czy wykończenie blatów. W tej dziedzinie na uwagę zasługują cztery nowe kolekcje płytek gresowych, które powstały we współpracy marki Cerrad z marką La Mania Home i ambasadorką projektu – Joanną Przetakiewicz, dyrektor kreatywną i założycielką domu mody La Mania. Inspiracją do ich powstania były między innymi formacje skalne z różnych zakątków świata, od Brazylii, po pustynne rejony Afryki czy grecką wyspę Thassos.

Płytki ceramiczne w roli głównej: trendy na 2022 rok
Kolekcja Ceppo Nuovo Silver wykorzystana w aranżacji restauracji

Kolekcja Brazilian Quartzite to pięć wariantów kolorystycznych o efektownym użyłkowaniu, Marmo do złudzenia przypomina marmur, a Ceppo Nuovo eleganckie lastryko włoskich rezydencji. Jest też coś dla amatorów modernizmu: kolekcja Modern Concrete z płytkami w kilku odcieniach, od ponadczasowej szarości, przez ecru, po czystą biel. Płytki dostępne są w kilku formatach, wariantach kolorystycznych i o różnych powierzchniach. Wśród nich slaby w wymiarze 120 x 280 cm i grubości 6 mm o unikatowym wykończeniu lappato silky cristal. Z powodzeniem można je stosować nie tylko we wnętrzach prywatnych, ale też publicznych.

Płytki ceramiczne w roli głównej: trendy na 2022 rok
Kolekcja Marmo Marocco Poler wykorzystana w aranżacji salonu
Płytki ceramiczne w roli głównej: trendy na 2022 rok
Kolekcja Modern Concrete Ivory i Libero Marrone wykorzystanej w salonie z otwartą kuchnią
Płytki ceramiczne w roli głównej: trendy na 2022 rok
Kolekcja Brazilian Quarzite Natural i Marmo Thassos White Poler wykorzystane w aranżacji salonu
Płytki ceramiczne w roli głównej: trendy na 2022 rok
Nowoczesny salon zaaranżowany z wykorzystaniem płytek Ceppo di Gree Silver Poler i Modern Concrete Graphite
Płytki ceramiczne w roli głównej: trendy na 2022 rok
Wnętrze zaaranżowane przy użyciu kolekcji Ceppo Nuovo Black
Płytki ceramiczne w roli głównej: trendy na 2022 rok
Aranżacja przestrzeni dziennej z użyciem kolekcji Terazzo Concrete Graphite

Zobacz więcej inspiracji [GALERIA]

Cegła: materiał przyszłości? Architektura stoi dziś w obliczu wielu przewartościowań. Trzeba ograniczyć koszty rozumiane całościowo jako realizacja i eksploatacja budynków. Trzeba korzystać ze złóż, które się nie wyczerpią. Żaden ze znanych mi materiałów nie nadaje się do tego lepiej niż ceramika. Śląski architekt Marek Wawrzyniak, autor m.in. Rudego Domu, o nowych możliwościach tkwiących w jednym z najstarszych architektonicznych tworzyw.
Tile of Spain 2020 – konkurs na najlepsze realizacje z wykorzystaniem hiszpańskiej ceramiki Hiszpańskie Stowarzyszenie Producentów Płytek Ceramicznych ASCER ogłosiło 19. edycję międzynarodowego konkursu na najlepsze realizacje, w których wykorzystano hiszpańską ceramikę. Pula nagród wynosi 34 000 euro!
Kafle 14 Kafle o nazwie 14 to najnowsze dzieło architekta Adama Ankiewicza. Pierwsze prototypy powstawały w formie kafli cementowych składających się z trzech sprasowanych ze sobą warstw o łącznej grubości 14 mm. Ostatecznie kafle są tworzone ze spieków kwarcowych o grubości 9 mm i charakteryzują się trójwarstwową strukturą.
Hala sportowa Uniwersytetu Francisca de Vitorii w Madrycie Budynek mieści nie tylko akademickie centrum sportowe, ale też przestrzenie do nauki. To zróżnicowanie funkcji znalazło odzwierciedlenie w podziale bryły na dwa bloki oraz wykorzystaniu odmiennych materiałów na elewacjach.
WC for Architects Litewski kolektyw Gyva Grafika stworzył serię nalepek na płytki ceramiczne pod nazwą WC for Architects. Dzięki nim każdy może poczuć się głównym obiektem zainteresowania. Wszystko za sprawą zdjęć wyglądających przez okna mieszkańców jednego z kowieńskich bloków, których autorzy sfotografowali, a następnie przenieśli na samoprzylepne grafiki. Naklejone na łazienkowe płytki, tworzą elewację standardowego budynku z wielkiej płyty. Na Litwie często możemy spotkać zaniedbane przestrzenie publiczne. Prywatne mieszkania są zwykle zadbane, ale klatki schodowe, place i podwórka nie. Postanowiliśmy więc niejako zrównoważyć to codzienne otoczenie Litwinów i wprowadzić wnętrze do środka. Wybraliśmy klasyczne elewacje miejskich bloków z okolicy, podobne do tych, w których sami dorastaliśmy – tłumaczą projektanci. Naklejki dostępne są w wymiarach 146 x 146 mm i 197 x 197 mm. Pojedyncza naklejka kosztuje 3 euro, ale można też kupić serie po 9, 18 i 48 sztuk. Zapłacimy za nie odpowiednio: 26, 36 lub 56 euro. Kolektyw Gyva Grafika tworzą ilustratorzy Tadas Šimkus, Žygimantas Amelynas i Arminas Raugevičius oraz architektka Karolina Šimkienė.
Konkurs na projekt z wykorzystaniem płytek Ceramika Paradyż Ceramika Paradyż ogłosiła konkurs dla architektów, projektantów oraz dekoratorów na najciekawsze aranżacje wykorzystujące płytki ceramiczne z oferty firmy. Można zgłaszać zarówno projekty zrealizowane, jak i koncepcyjne.