Architektura MuratorRealizacjePływalnia w Środzie Śląskiej. Otwarcie 28 września

Pływalnia w Środzie Śląskiej. Otwarcie 28 września

Otwarcie nowego basenu miejskiego w Środzie Śląskiej planowane jest na 28 września. Autorami projektu są architekci z Pracowni Architektonicznej Piotr Dominiczak i Mariusz Szczuraszek

Pływalnia miejska mieści się w trzykondygnacyjnym budynku o łącznej powierzchni 3540,7 m² i kubaturze 12 950 m³. Obiekt wykonany jest w konstrukcji żelbetowej tradycyjnej, natomiast większość ścian wymurowano w technologii trójwarstwowej. Elewacja wykonana została z gładkiej, czerwonej cegły klinkierowej. Projektanci podkreślają związek materiału z miejscowymi tradycjami budowlanymi. Budynek przekryty jest dachem o różnych kierunkach i stopniu spadku. Położenie na zboczu przylegającym do zbiornika wodnego „Kajaki” miało wpływ na formę obiektu.

W kształtowaniu budynku istotnym elementem było dopasowanie jego architektury do rzeźby terenu
– podkreślił Piotr Dominiczak. Różnica poziomów przekraczająca trzy metry skłoniła architektów do zaplanowania schodkowej lokalizacji pomieszczeń.

W celu ograniczenia strat ciepło zastosowano warstwę izolacyjną w postaci  hydrofobizowanej wełny mineralnej o grubości 12 cm. W warstwie użyte zostały ceramiczne pustaki poryzowane Röben o grubości 24 cm. Dachy strome pokryto blachą tytanowo-cynkową, zaś płaskie papą termozgrzewalną.

Hall wejściowy obejmuje dwa poziomy budynku; nad wejściem zaprojektowano przeszkloną antresolę kawiarni, otwierającą się na otaczające obiekt tereny. Malowniczy krajobraz ustąpi jednak prawdopodobnie niedługo mniej efektownemu pejzażowi przedmieść – w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu powstać ma osiedle domów jednorodzinnych. 
Basen pływacki ma wymiary 12,5 x 25 m i głębokość od 140 do 180 cm podzielony jest na sześć torów. Tor przeznaczony dla dzieci, do nauki pływania zawiera powierzchnie o mniejszej głębokości.


Fot. materiały prasowe Röben

Basen w Środzie Śląskiej
Średzki Park Wodny
Średzki Park Wodny