Architektura MuratorRealizacjePosadowienie budynku – o konstrukcji Wydziału Radia i Telewizji Czesław Hodurek

Posadowienie budynku – o konstrukcji Wydziału Radia i Telewizji Czesław Hodurek

Trudne warunki gruntowe, konieczność zachowania istniejącego familoka i troska o sąsiednią zabudowę sprawiły, że do problemu posadowienia od samego początku podchodzono z dużą uwagą. Przeprowadzono 6 dodatkowych sondowań statycznych CPT o głębokości od 20 do 40 m. Przy każdym z sąsiadujących obiektów i familoku wykonano co najmniej po jednej odkrywce fundamentowej – pisze Czesław Hodurek.

writ
Aby zachować statyczność obiektu, w pierwszym etapie wykonano tymczasowe stężenie budynku elementami stalowymi
Fot.: Ryszard Czernow /dzięki uprzejmości WRiTV

Uwarunkowania lokalizacyjne i konkursowe stanowiły dla projektanta konstrukcji nie lada wyzwanie. Teren budowy z trzech stron otacza stara zabudowa w złym stanie technicznym, bez wieńców i właściwych stężeń. Poniżej projektowanej płyty fundamentowej stwierdzono występowanie gruntów nienośnych oraz wysokiego, niestabilnego poziomu wód gruntowych. Jest to też obszar oddziaływania zlikwidowanej w 2000 roku kopalni Katowice.

Przebiega tu strefa wychodni na strop karbonu uskoku tektonicznego (niekatywnego). Trudne warunki gruntowe, konieczność zachowania istniejącego familoka i troska o sąsiednią zabudowę sprawiły, że do problemu posadowienia od samego początku podchodzono z dużą uwagą. Przeprowadzono 6 dodatkowych sondowań statycznych CPT o głębokości od 20 do 40 m. Przy każdym z sąsiadujących obiektów i familoku wykonano co najmniej po jednej odkrywce fundamentowej – aż do poziomu posadowienia. Wykop zabezpieczono zbrojonymi kolumnami gruntowo-cementowymi jet-grouting oraz palisadą z żelbetowych pali wierconych. Dla zminimalizowania przemieszczeń obudowy wykopu zastosowano stosowne rozparcie stalowe. Na okolicznych obiektach zamontowano repery kontrolne, nakładając obowiązek stałego monitoringu ich przemieszczeń. Płytko posadowiony familok podpiwniczono kolumnami jet-grouting, po wcześniejszym wzmocnieniu ścian stężeniami stalowymi. Konstrukcja nadziemna, mimo że niestandardowa, sprawiała już mniej problemów. Strop nad częścią podziemną ze względu na duże rozpiętości (10,85 m) zaprojektowano jako płytę żelbetową monolityczną o grubości 40 cm, odciążoną wkładkami styropianowymi. Słupy nośne, stalowe, o przekroju krzyżowym, zabezpieczono do odporności ogniowej R120. Zaprojektowano też efektowne, żelbetowe, monolityczne stropy belkowe o gęsto rozmieszczonych żebrach. Zewnętrzną klatkę schodową od strony patio podwieszono na stalowych wspornikach do słupów głównej konstrukcji

Tagi:
Jubileusz Mistrzów Architektury W tym roku cykl Mistrzowie Architektury obchodzi 15-lecie. Zwieńczeniem jubileuszu będzie podsumowująca wystawa, na której nie tylko zobaczymy prezentację dorobku wszystkich dotychczasowych prelegentów, ale też wysłuchamy ich opinii na temat rozwoju i przyszłości Katowic.
Apartamentowce Złota 19 w Katowicach Na niewielkiej działce w pobliżu parku Śląskiego w Katowicach stanął zespół dwóch pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych projektu biura Zalewski Architecture Group. Realizacja zdobyła wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2019.
Siedziba kancelarii prawnej projektu Konior Studio W katowickim Wełnowcu dobiega końca realizacja nowej siedziby jednej z największych śląskich kancelarii prawnych – Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. Projekt obiektu z wykorzystaniem elementów historycznych magazynów znajdujących się na działce opracowało Konior Studio.
Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof Katowice podlegają w ostatnich latach dużym przeobrażeniom. NOSPR, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW to tylko kilka symboli tych przemian,  w których obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof.
Silesia Business Park projektu medusagroup Na dawnych terenach huty Baildon w Katowicach powstał zespół biurowy Silesia Business Park projektu pracowni medusagroup.
Plac na Glanc – warsztaty badawczo-projektowe w Katowicach W dniach 30-31 marca 2019 roku odbędą się warsztaty, w wyniku których powstanie projekt transformacji katowickiego podwórka przy ulicy Dworkowej. Zgłoszenia trwają do 24 marca!