Projekt Spacer w Gdyni

i

Autor: Archiwum Architektury Forma skrzyń i podestów pozostawia użytkowanikom dowolność interpretacji ich przeznaczenia. Fot. Maciej Szajewski/ Inicjatywa Miasto

Projekt Spacer w Gdyni

2015-10-29 10:39

Trzy platformy wypoczynkowe na trasie spacerowej między centrum Gdyni a Redłowem miały stanowić zaplecze rekreacyjne dla mieszkańców w okresie wzmożonej obecności turystów w ich mieście.

Nazwa obiektuProjekt Spacer
Adres obiektuGdynia, ul. Hallera, ul. Biskupa Dominika, al. Zwycięstwa
AutorzyStowarzyszenie Inicjatywa Miasto, architekci Julia Cichosz, Piotr Czyż, Mateusz Sylwestrzak
Generalny wykonawcaStowarzyszenie Inicjatywa Miasto
InwestorMiasto Gdynia
Powierzchnia zabudowy50.0 m²
Projekt2015
Koszt inwestycji50000 PLN

Założenia autorskie

Jesteśmy młodą organizacją, powstałą w 2013 roku w Gdańsku, której ambicją jest ożywienie uczestnictwa społecznego w kształtowaniu przestrzeni publicznych. Z naszych obserwacji wynika, że większość mieszkańców ma poczucie, iż decyzje dotyczące zagospodarowania przestrzeni podejmowane są bez ich udziału, dlatego nie mają poczucia odpowiedzialności za miasto. Celem projektu Spacer była aktywizacja gdynian. W zrealizowanych działaniach nie chodziło o estetykę i dizajn, a przede wszystkim o to, by zachęcić ludzi do korzystania z przestrzeni wspólnej, inicjować dialog.

W ramach przedsięwzięcia zabudowano fragmenty fundamentów pozostałych po niewielkich obiektach handlowych w trzech dość niedoinwestowanych i hałaśliwych, ze względu na wzmożony ruch samochodowy, lokalizacjach dzielnicy Redłowo. Instalacje te nie były tradycyjnymi meblami miejskimi. Forma skrzyń i podestów miała pozostawiać użytkownikom, przede wszystkim dzieciom, dowolność w interpretacji ich przeznaczenia. Wyjątkiem była stacja przeznaczona dla seniorów, ze specjalnie przygotowanym oparciem. Projekt, zrealizowany w ramach letniego festiwalu Gdynia Design Days, stanowił jednocześnie element ożywiający przestrzeń zielonej promenady łączącej centrum miasta z Redłowem. Obiekty rozmieszczono w cichych niszach tego obszaru, by stworzyć atrakcyjne miejsca wypoczynku dla mieszkańców w okresie wzmożonej obecności turystów.