Architektura MuratorRealizacjePrzedszkole modułowe w Krakowie

Przedszkole modułowe w Krakowie

W jednym z najnowszych projektów Franta Group proste formy i czytelny plan mają stać się tłem dla wyobraźni dzieci. Budynek uzyskał nominację do nagrody Architektury Roku Województwa Śląskiego 2017 w kategorii "Dzieło eksportowe".

przedszkole franta 1
Przedszkole samorządowe w konstrukcji modułowej
Fot.: Tomasz Zakrzewski

Budynek, rozbudowujący szkołę podstawową o sekcję przedszkolną, zrealizowano w konstrukcji szkieletowej stalowej, jako jeden z pierwszych w Polsce obiektów przedszkolnych tego typu. Dzięki zastosowanej typologii konstrukcji, inwestycję zrealizowano w rekordowym czasie - od rozpoczęcia procesu projektowego do oddania budynku do użytku minęło jedynie 3 miesiące.

Projekt ustosunkowuje się do istniejacej szkoły podstawowej, razem z nią domykając przedszkolny plac. Punktem wyjścia dla nowej bryły stało się "wycięcie" połowy przekroju budynku szkoły i zmultiplikowanie go, tworząc moduły mieszczące sale przedszkolne i część administracyjną. Uzyskane w ten sposób spadkowe dachy spełniają wymogi planu zagospodarowania przestrzennego i współgrając z dwuspadowymi dachami szkoły, tworzą wyraźną oś kompozycyjną. Program projektu obejmował dwa pełne oddziały przedszkolne, część administracyjną i techniczną oraz łącznik ze szkołą podstawową. Wszystkie te funkcje skupione są wokół wielofunkcyjnego holu. Sale przedszkolne otwierają się zarówno na hol, jak i na przestrzeń wokół budynku, za sprawą pasów okien zajmujących ściany pulpitowe.

W przeciwieństwie do wielu obiektów przedszkolnych budowanych w Polsce, gdzie chętnie stosowane są rzucające się w oczy kolory i formy, w Krakowie zastosowano wchodząca w interakcję z otoczeniem, zachowawczą w stosunku do okolicznych budynków architekturę. Intencją projektantów było kształtowanie estetyki dzieci poprzez minimalistyczne tło, stanowiące tło dla ich wyobraźni.

Villa Reden / Chorzów Ze względu na trudne warunki gruntowe w budynku zastosowano skomplikowany układ stóp fundamentowych, o różnych wymiarach i poziomach posadowienia, stężonych poprzecznymi ławami i ściągami. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Maciej Franta.
Frantowie – architekci Śląska Podczas imienin ojca cały świat architektoniczny meldował się u nas w domu. Mam poczucie, że wtedy w ogóle środowisko katowickie to była jedna wielka architektoniczna rodzina. To była integralna część naszego życia, zgodnie z powiedzeniem, że architektura to nie zawód, tylko los, styl życia – o tradycjach architektonicznych, Śląsku i umiejętności współpracy Tomasz Żylski rozmawia z przedstawicielami trzech pokoleń rodziny Frantów: Aleksandrem, Piotrem, Anną i Maciejem.
Architektura Zawodzia z nagrodą w Lizbonie Film „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” opowiadający o słynnych piramidach projektu Henryka Buszki i Aleksandra Franty zdobył Nagrodę dla Nowych Talentów na Arquiteturas Film Festival Lisboa. Dokument jest już dostępny na platformie TVP VoD.
Benefis Aleksandra Franty w ramach cyklu "Twórcy śląskiej architektury. Portrety" 6 listopada 2014 w ramach drugiej edycji cyklu "Twórcy śląskiej architektury. Portrety" odbędzie się benefis Aleksandra Leszka Franty, wybitnego polskiego architekta, laureata Honorowej Nagrody SARP z 1975 roku.