Franta Group proste formy i czytelny plan mają stać się tłem dla wyobraźni dzieci. Budynek uzyskał nominację do nagrody Architektury Roku Województwa Śląskiego 2017 w kategorii "Dzieło eksportowe"." />
Architektura MuratorRealizacjePrzedszkole modułowe w Krakowie

Przedszkole modułowe w Krakowie

W jednym z najnowszych projektów Franta Group proste formy i czytelny plan mają stać się tłem dla wyobraźni dzieci. Budynek uzyskał nominację do nagrody Architektury Roku Województwa Śląskiego 2017 w kategorii "Dzieło eksportowe".

przedszkole franta 1
Przedszkole samorządowe w konstrukcji modułowej
Fot.: Tomasz Zakrzewski

Budynek, rozbudowujący szkołę podstawową o sekcję przedszkolną, zrealizowano w konstrukcji szkieletowej stalowej, jako jeden z pierwszych w Polsce obiektów przedszkolnych tego typu. Dzięki zastosowanej typologii konstrukcji, inwestycję zrealizowano w rekordowym czasie - od rozpoczęcia procesu projektowego do oddania budynku do użytku minęło jedynie 3 miesiące.

Projekt ustosunkowuje się do istniejacej szkoły podstawowej, razem z nią domykając przedszkolny plac. Punktem wyjścia dla nowej bryły stało się "wycięcie" połowy przekroju budynku szkoły i zmultiplikowanie go, tworząc moduły mieszczące sale przedszkolne i część administracyjną. Uzyskane w ten sposób spadkowe dachy spełniają wymogi planu zagospodarowania przestrzennego i współgrając z dwuspadowymi dachami szkoły, tworzą wyraźną oś kompozycyjną. Program projektu obejmował dwa pełne oddziały przedszkolne, część administracyjną i techniczną oraz łącznik ze szkołą podstawową. Wszystkie te funkcje skupione są wokół wielofunkcyjnego holu. Sale przedszkolne otwierają się zarówno na hol, jak i na przestrzeń wokół budynku, za sprawą pasów okien zajmujących ściany pulpitowe.

W przeciwieństwie do wielu obiektów przedszkolnych budowanych w Polsce, gdzie chętnie stosowane są rzucające się w oczy kolory i formy, w Krakowie zastosowano wchodząca w interakcję z otoczeniem, zachowawczą w stosunku do okolicznych budynków architekturę. Intencją projektantów było kształtowanie estetyki dzieci poprzez minimalistyczne tło, stanowiące tło dla ich wyobraźni.

Apartametowiec Żorro projektu Franta Group Przy ul. Handlowej w Żorach powstaje dziesięciokondygnacyjny apartametowiec. Budynek o kaskadowej bryle na zlecenie spółki Blockhaus zaprojektowała pracownia Franta Group.
Apartementy VIDOK w Katowicach od Franta Group W ramach inwestycji Apartementy VIDOK na zaniedbanych terenach przy wjeździe do centrum Katowic powstanie zespół trzech budynków ze 150 mieszkaniami. Za projekt osiedla odpowiada pracownia Franta Group.
Villa Reden / Chorzów Obiekt jest przenicowaniem założenia tradycyjnego, miejskiego kwartału mieszkaniowego – współczesną reinterpretacją tradycyjnego czworaka – o nowej realizacji Franta Group pisze Justyna Swoszowska.
Zespół hotelowy w Wiśle projektu Franta Group Pracownia Franta Group zwyciężyła w konkursie inwestorskim na projekt nowego hotelu w Wiśle. Zespół pięciu oblicowanych drewnem pawilonów nawiązywać ma do przeskalowanych górskich chat.
Villa Reden / Chorzów Ze względu na trudne warunki gruntowe w budynku zastosowano skomplikowany układ stóp fundamentowych, o różnych wymiarach i poziomach posadowienia, stężonych poprzecznymi ławami i ściągami. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Maciej Franta.
Przedszkole modułowe w Krakowie Budynek przedszkola jest niczym zestaw klocków o geometrii wywiedzionej z przekroju sąsiadującej z nim szkoły. Każdy z klocków zyskał odmienną orientację względem stron świata i różne otwarcia widokowe – na stary sad, boisko i plac zabaw. O nowej realizacji biura Franta Group pisze Marcin Brataniec.