Architektura MuratorRealizacjeRestauracja Stan Surowy w warszawskim Wawrze – pierwsza realizacja młodej pracowni Ggrupa

Restauracja Stan Surowy w warszawskim Wawrze – pierwsza realizacja młodej pracowni Ggrupa

Pracownię Ggrupa tworzą trzej absolwenci Politechniki Śląskiej: Paweł Lipiński, Fryderyk Graniczny i Mateusz Frankowski, zwycięzcy ubiegłorocznego konkursu eVolo na wieżowiec przyszłości. Prezentujemy ich pierwszą komercyjną realizację.

Restauracja Stan Surowy w warszawskim Wawrze – pierwsza realizacja młodej pracowni Ggrupa
Restauracja Stan Surowy w Warszawie, proj. Ggrupa projektowa
Restauracja Stan SurowyWarszawa ul. Patriotów 160
AutorzyGgrupa projektowa, architekci Mateusz Frankowski, Paweł Lipiński, Fryderyk Graniczny
Powierzchnia użytkowa120.0 m²
Data realizacji (koniec)2018

Stan Surowy to jednocześnie restauracja serwująca dania inspirowane kuchnią azjatycką, jak i klimatyczny bar, do którego można wpaść wieczorem na drinka. To miejsce założone przez trzech przyjaciół, mających za sobą lata wspólnej pracy na warszawskim rynku gastronomicznym. Do aranżacji wnętrz tego nowo otwartego lokalu zaprosili pracownię Ggrupa, prowadzoną przez znających się jeszcze ze studiów trzech młodych architektów: Pawła Lipińskiego, Fryderyka Granicznego i Mateusza Frankowskiego.

Zgodnie z przyszłą nazwą restauracji, studwudziestometrowa przestrzeń restauracji utrzymana jest w surowym, industrialnym stylu. Dominującym materiałem jest beton o różnych wybarwieniach, który pokrywa wszystkie ściany oraz podłogę. Wpisujące się w tę stylistykę instalacje elektryczne i wentylacyjne zostały pozostawione jako odsłonięte, a całość dopełniają stalowe elementy w postaci konstrukcji nad barem oraz podwieszanych sufitów i ścianek z siatki zgrzewanej.

Nawiązań do Azji należy z kolei doszukiwać się w elementach drewnianych i minimalistycznych kompozycjach roślinnych. Meble swoimi równymi podziałami wyznaczają spokojny rytm wnętrza. Drewno dębowe zostało wykorzystane do wykonania zabudowy baru, wypełnień szafek kuchennych, regału, stołów i stołków barowych – tłumaczą architekci, którzy są też autorami wyposażenia.

NINE's. Restaurant & Sports Bar: lokal Roberta Lewandowskiego w Browarach Warszawskich Na początku października w Browarach Warszawskich otwarto NINE's. Restaurant & Sports Bar: nowy koncept gastronomiczny należący do Roberta Lewandowskiego i jego wspólników. Projekt wnętrza opracowało Studio 370.
Hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Miasto i człowiek według biura Tremend Na warszawskiej Woli, nieopodal ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Projekt wnętrz opracowało biuro Tremend, czerpiąc inspiracje zarówno z tętniącej życiem,  eklektycznej metropolii, jak i wciąż obecnej w niej dzikiej natury.
FUTU SUSHI w nowym wydaniu – realizacja pracowni 74studio Restauracja FUTU SUSHI funkcjonuje w Białymstoku już od dziesięciu lat. Jej wykonane ponad dekadę temu wnętrze zostało zmodernizowane według projektu pracowni 74studio.
Drink_bar w Wolsztynie – miejsce spotkań z efektem WOW Goście centrum sportowo-rekreacyjnego Fala Park w Wolsztynie mogą od tego roku korzystać z nowego drink-baru. Oczekiwany przez inwestora klubowy klimat architekci osiągnęli, wieszając na ścianach i suficie kompozycje łańcuchów w kolorze zgaszonego złota.
Kawiarnia Sausalito / Hongkong Projekt Nataszy Minasiewicz w jednej z najgęściej zabudowanych dzielnic Hongkongu powstał z inspiracji teorią formy otwartej Oskara Hansena – pisze dla „Architektury-murator” Emily Verla Bovino.
„Architekt wnętrz” nr 2/2020. Pobierz bezpłatny PDF! W bieżącym numerze naszego specjalnego dodatku „Architekt wnętrz” prezentujemy nową przestrzeń publiczną w Tainan na Tajwanie projektu MVRDV, będącą połączeniem miejskiego placu, plaży i basenu, a także biura sieci Second Home w Los Angeles, które wskazują kierunek, w jakim być może już wkrótce podążać będą twórcy postpandemicznych miejsc pracy. Ponadto podsumowujemy ostatnią edycję Łódź Design Festival i publikujemy wywiad z Krzysztofem Toczydłowskim z TTA studio, a w ABC Specjalisty – innowacyjne przestrzenie sklepowe, akustyka pomieszczeń służących edukacji, ekologiczne toalety i łazienki w budynkach publicznych oraz przegląd najnowszych produktów wykończeniowych i dekoracyjnych.