Architektura MuratorRealizacjeSalon CHIC optique w Poznaniu

Salon CHIC optique w Poznaniu

Jak przystało na przestrzeń salonu z okularami, autorzy zastosowali grafiki wywołujące złudzenie optyczne, prowadząc z użytkownikami przewrotną grę w postrzeganie rzeczywistości.

Salon CHIC optique w Poznaniu
Salon CHIC optique w Poznaniu, proj. PL.architekci; fot. Anna B. Gregorczyk
Salon optyczny CHIC optique Poznań, ul. Szkolna
AutorzyPL.architekci, Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka
Współpraca autorskaAgnieszka Jurenko
Projekt2018
Data realizacji (koniec)2018

CHIC optique, czyli szykowny sklep z oprawkami wiodących marek to najnowsza realizacja poznańskiej pracowni PL.architekci. Salon mieści się przy ul. Szkolnej w Poznaniu, zaledwie 100 metrów od Starego Rynku. Inwestorom zależało, aby przestrzeń stanowiła jedynie tło dla  ponad 300 modeli designerskich oprawek, a jednocześnie wyróżniała to miejsce na mapie poznańskich salonów optycznych. Architekci zaproponowali minimalistyczną aranżację. Utrzymane w odcieniach bieli wnętrze, uzupełnili stylizowanymi meblami, a na ścianach zaprojektowali proste grafiki sprawiające wrażenie przestrzennych ekspozytorów.

Oprawki umieszczone są w „rysunkowych” gablotach, wyglądających jak trójwymiarowa instalacja. Porządkują one i grupują poszczególne marki. Te graficzne czarne znaki kontrastują jednocześnie z dominującą bielą, która pojawia się w różnych odcieniach i na różnych materiałach – tłumaczy Bartłomiej Bajon, współprowadzący biuro PL.architekci. Współczesne wersje antycznych mebli i dodatków, jak wykonane ze sztucznego tworzywa fotele czy postarzany dywan, stanowią ukłon w stronę tradycyjnego pojmowania szykowności z nazwy salonu, ale mają być również elementem łączącym wnętrze z architekturą budynku, w którym się ono znajduje – zniszczonej czasem kamienicy i jej ornamentów.