Architektura MuratorRealizacjeSiedziba firmy VOX w Poznaniu

Siedziba firmy VOX w Poznaniu

Na trzech poziomach budynku powstały niestandardowe przestrzenie biurowe. Zaaranżowane wnętrza umożliwiają różne sposoby pracy i tworzą klimat sprzyjający wyciszeniu i relaksowi – pisze Olga Strużyna-Mazurkiewicz.

Siedziba firmy VOX w Poznaniu
Tapicerowane ściany działu marketingu wraz z dywanową posadzką skutecznie wygłuszają pogłos; Fot. Przemek Turlej / Bidermann+Wide
Siedziba firmy VOXPoznań, ul. Bukowska 148
AutorzyBidermann+Wide, architekci Maciej Bidermann (architekt prowadzący), Marta Fibich, Szymon Skrzypczak (projekt identyfikacji graficznej)
Architektura wnętrzBidermann+Wide
Generalny wykonawcaBiB Systems
InwestorGrupa VOX
Powierzchnia użytkowa1400.0 m²
Projekt2017
Data realizacji (koniec)2017
Koszt inwestycjinie podano

Dwupoziomowy salon marki VOX z lat 90. przy ulicy Bukowskiej w Poznaniu został zmodernizowany i rozbudowany o dodatkowe piętro. Głównym celem projektu było zintegrowanie zespołów trzech spółek VOX, dotychczas pracujących w różnych budynkach, a także stworzenie innowacyjnej i dizajnerskiej głównej siedziby firmy dostępnej również dla klientów z zagranicy. Za koncepcję i realizację wnętrza odpowiadali architekci z pracowni Bidermann+Wide, blisko współpracujący na każdym etapie z właścicielem marki Piotrem Witem Voelkelem. Punktem wyjścia do pracy projektantów była idea, którą kieruje się VOX: Wolność zaczyna się w domu. Ze względu na różnorodne potrzeby 115-osobowego zespołu przestrzeń zorganizowano tak, aby pojawiły się w niej pomieszczenia umożliwiające różne sposoby pracy. W efekcie powstało miejsce, które zapewnia pracownikom dużą swobodę w wielu obszarach związanych z realizacją firmowych zadań, a także domowy klimat sprzyjający wyciszeniu i relaksowi. Główne wejście znajduje się na parterze, skąd można przejść do kolorowego bistro Spiżarnia (po lewej stronie od wejścia) lub obejrzeć salon z meblami i produktami VOX (po prawej stronie od wejścia). Do biur prowadzą schody z oryginalnymi płytkami jeszcze z początków budowy salonu (koniec lat 90.), uzupełnione nowymi, które udało się znaleźć na rynku.

Siedziba firmy VOX w Poznaniu
Bistro Spiżarnia znajduje się na parterze; Fot. Przemek Turlej / Bidermann+Wide

Architekci starali się zachować jak najwięcej oryginalnych elementów budynku, na przykład prefabrykowane żelbetowe płyty na suficie (pierwsze piętro). Nowe drugie piętro konsekwentnie nawiązuje do stylu industrialnego, ma sufit z trapezowanej blachy, z widocznymi izolacjami kanałów wentylacyjnych. Na obu piętrach mieszczą się recepcje z informacją na ścianie o lokalizacji poszczególnych działów. Do części biurowej prowadzą dwa wejścia. Przy jednym zaaranżowano wyciszoną wnękę do rozmów telefonicznych, przy drugim za niewidocznymi drzwiami (bezościeżnicowymi) ukryte są gabinety członków zarządu. W całym biurze znajdziemy wiele schowanych, intymnych, a zarazem otwartych, zespołowych przestrzeni do pracy. Do wyposażenia centrali firmy VOX wykorzystano meble z jej asortymentu. Na pierwszym poziomie biura w jego centralnym punkcie zaprojektowano „domowy salon” – miejsce, w którym można testować produkty, przyjmować gości oraz organizować spotkania ze współpracownikami. Są tam też dwie sale konferencyjne, open space przedzielony ażurowymi regałami, małe przeszklone gabinety oraz wolne biurka, np. dla pracowników regionalnych. Stworzono tam również kilka nowatorskich formatów sal, m.in. salę kinową czy 15-minutowe laboratorium szybkich idei. Na drugim poziomie oprócz nowoczesnych przestrzeni biurowych znajduje się łóżko z kolekcji 4 You (VOX) z baldachimem, ulubione miejsce do pracy z laptopem szczególnie dla kobiet - opowiada architekt Maciej Bidermann oraz multifunkcjonalna sala do jogi wyposażona w tablicę do pisania i ekran do prezentacji. Ponadto na wszystkich piętrach powstały kuchnie z ekspresami i stołami, co w naturalny sposób łączy aktywności biurowe z przyjemnościami. Domowy klimat podkreślają zabudowane, wyciszone panelami akustycznymi wnęki do rozmów telefonicznych z rolkami papieru do notowania oraz modułowe szafki typu locker, po których można pisać markerami. Na ścianach klatki schodowej i w ciągach komunikacyjnych widnieją cytaty i sentencje, które przyświecają pracownikom firmy VOX. Zostały wyselekcjonowane z wywiadów i anegdot, których bohaterami byli sami właściciele marki. Grafik Szymon Skrzypczak z biura Bidermann+Wide wybrał czcionki, którymi posługuje się firma VOX. Rdzeniem całego budynku jest winda, łącząca piętra biurowe z salonem sprzedaży VOX na parterze. Wnętrze biura zostało nagrodzone w konkursie OFFICE SUPERSTAR 2018 w kategorii Najlepsze Biuro w Poznaniu, a także wyróżnione nagrodą European Property Award w kategorii Office Interior Poland.

Tagi:
Dom pomocy społecznej w Poznaniu To miejsce przełamywania schematów i zastałych wyobrażeń. Głównym założeniem było stworzenie budynku pełnego światła i otwartej przestrzeni – o projekcie autorstwa Krzysztofa Janusa pisze Piotr Marciniak.
Palazzo in fortezza, czyli apartamentowiec Drzymały 17 na poznańskim Sołaczu Trwa realizacja apartamentowca Drzymały 17 na poznańskim Sołaczu. Budynek o cechach architektury obronnej, jednak z zielnymi tarasami na dachu zaprojektowała lokalna pracownia MODO Architektura.
Nowa biblioteka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wkrótce ruszy budowa Infocentrum projektu Consultor Projekt Infocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został wyłoniony w konkursie z 2018 roku. Po latach przygotowań budowa obiektu mieszczącego m.in. nową bibliotekę ma szansę wreszcie się rozpocząć. Prezentujemy najnowsze wizualizacje pracowni Consultor Architekci.
Stara Rzeźnia w nowej odsłonie: Poznań zyska nową dzielnicę Znamy projekt zagospodarowania Starej Rzeźni w Poznaniu. Ponad stuletni, nieco zapomniany fragment miasta zyska zupełnie nowe funkcje. Koncepcję zabudowy na zlecenie Vastint Poland opracował zespół pod kierunkiem zmarłego niedawno Przemysława Borkowicza, a następnie pracowni JSK Architekci.
Na terenie dawnych zakładów Modena w Poznaniu powstanie osiedle. Jego projekt opracowało biuro HRA Architekci Teren dawnych zakładów odzieżowych Modena w Poznaniu od ponad dwóch dekad pozostawał niezagospodarowany. Teraz ma się to zmienić. Do 2028 roku firma Cordia zbuduje tu duże osiedle. W pierwszym etapie powstanie 6-piętrowy budynek z dominantą podkreślającą przyszłą oś całego założenia.
Osiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski Osiedle Portowo w Poznaniu zaplanowano na terenie historycznej Stoczni Rzecznej nad Wartą. W ramach inwestycji powstanie w sumie 47 budynków oferujących blisko 1800 mieszkań.