Architektura MuratorRealizacjeBudynek administracyjny parku narodowego na wyspie Fogo

Budynek administracyjny parku narodowego na wyspie Fogo

Lizbońska pracownia OTO Arquitectos stworzyła unikalny przykład architektury zespolonej z krajobrazem. Dziś budynek może być oglądany jedynie za pośrednictwem fotografii. Uległ zniszczeniu po zaledwie kilku miesiącach od ukończenia budowy, w wyniku erupcji wulkanu pod koniec 2014 roku.

Siedziba Parku Narodowego na wyspie Fogo
Fot. FG+SG – Fernando Guerra, Sergio Guerra
AutorzyOTO Arquitectos, André Castro Santos, Miguel Ribeiro de Carvalho, Nuno Teixeira Martins, Ricardo Barbosa Vicente

Data realizacji (koniec)2013

Budynek powstał w otoczeniu unikalnego, wulkanicznego krajobrazu wyspy Fogo, należącej do Republiki Zielonego Przylądka. Projekt lizbońskiej pracowni OTO Arquitectos został wyłoniony w ramach konkursu architektonicznego przeprowadzonego w 2008 roku. Jednym z założeń projektantów było stworzenie miejsca służącego zarówno administracji parku, jak i mieszkańcom pobliskiej wioski Chã das Caldeiras. Architekci zastali tu liczącą około 1200 osób lokalną społeczność nielegalnie zamieszkującą i uprawiającą ziemię na terenach objętych państwową ochroną. Ich celem stało się ułatwienie dialogu pomiędzy mieszkańcami wioski i zarządcami parku. Z też tego względu ważne miejsce w projekcie przyznano funkcjom kulturalnym i rekreacyjnym.

Obiekt podzielono na dwie strefy: kulturalną, na którą składały się przekryte dachem audytorium, audytorium na świeżym powietrzu, biblioteka i kawiarnia na tarasie, oraz administracyjną z biurami, laboratorium, oraz pomieszczeniami technicznymi. Brak jakiejkolwiek infrastruktury wokół sprawił, że budynek pomyślany został jako jednostka samowystarczalna energetycznie.

Bryłę budynku ukształtowano w formie rampy otaczającej centralny dziedziniec. Dzięki takiemu rozwiązaniu oraz za sprawą wykorzystanego materiału, uzyskanego z połączenia cementu i pyłu wulkanicznego, obiekt został harmonijnie wpisany w okoliczny krajobraz. Za dnia niewysoka i ciemna sylweta budynku była niemal niewidoczna z poziomu pobliskiej drogi. Ze względu na żyjące na tych terenach ptactwo, zrezygnowano też z intensywnego oświetlenia budynku nocą.

Ukończony w 2013 roku budynek funkcjonował przez niespełna rok. W wyniku erupcji wulkanu pod koniec 2014 roku uległ całkowitemu zniszczeniu.

Tagi:
Ogród kadrów w Portugalii Przy skrzyżowaniu ścieżek w miejskim parku w Viseu powstał betonowy „ogród” inspirowany renesansowym malarstwem Vasco Fernandesa. Można w nim po prostu odpocząć, ale też dzięki serii otworów w ścianach inaczej spojrzeć na otaczający krajobraz.
IBS - nowy budynek w kampusie Uniwersytetu Minho Zielonkawa elewacja z prefabrykowanych płyt sprawia, że obiekt odróżnia się od pozostałych budynków w kampusie Uniwersytetu Minho w Guimarães. Autorem projektu jest portugalski architekt Cláudio Vilarinho.
Dom Fado Mouraria to stara arabska dzielnica położona w historycznym centrum Lizbony. Powstawała wokół zamku św. Jerzego między VIII a IX wiekiem i do dziś zachowała swój średniowieczny i orientalny charakter. Zamieszkiwana jest przez zróżnicowaną ludność, głównie imigrantów. To właśnie w Mourarii narodziło się tęskne fado – melancholijna pieśń portowa, której pierwszą udokumentowaną śpiewaczką była Maria Severa Onofriana.
Wartość dodana. Portugalski dom z ziemi Do budowy domu wykorzystano tradycyjną technikę ziemi ubijanej. Pomimo zastosowania tej prostej i znanej od wieków metody, architektom udało się uzyskać oszczędną, nowoczesną formę. Projekt powstał w młodej portugalskiej pracowni blaanc.