Architektura MuratorRealizacjeSilesia Business Park projektu medusagroup

Silesia Business Park projektu medusagroup

Na dawnych terenach huty Baildon w Katowicach powstał zespół biurowy Silesia Business Park projektu pracowni medusagroup.

Silesia Business Park projektu medusagroup
Silesia Business Park Katowice, ul. Chorzowska
Autorzymedusagroup, architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała, Marek Kołłątaj, Roman Woźniak, Bartłomiej Brzózka
Współpraca autorskaDawid Beil, Dominik Jaksik, Agnieszka Szewera, Krzysztof Drozda, Justyna Siwińska-Pszoniak, Katarzyna Kruszenko, Rafał Dziedzic, Michał Sokołowski, Grzegorz Pietraszuk, Maria Jaksik, Kuba Pudo, Daria Cieślak, Dominika Marek, Konrad Basan
KonstrukcjaStatyk
InwestorSkanska Property Poland
Powierzchnia użytkowa46000.0 m²
Projekt (data)2007-2009
Data realizacji (początek)2013
Data realizacji (koniec)2018

Kompleks Silesia Business Park znajduje się przy ulicy Chorzowskiej, jednej z głównych arterii prowadzących do centrum Katowic. Składa się z czterech 12-kondygnacyjnych budynków posadowionych na wyniesionej ponad poziom ulicy płycie, pod którą znalazł się dwukondygnacyjny parking. Budowa zespołu rozpoczęła się w 2013 roku, a zakończyła w sierpniu ubiegłego roku. Pozioma artykulacja fasad w postaci różnokolorowych pasów według architektów stanowić ma nawiązanie do zlokalizowanego nieopodal osiedla Tysiąclecia (proj. Henryk Buszko, Aleksander Franta). Do wykonania elewacji każdego z biurowców użyto około 8500 m2 płyt aluminiowo szklanych lub włókno-cementowych. Kompleks oferuje 46 tys. m2 powierzchni na wynajem. Jego inwestorem jest Skanska.

Wśród biurowców zrealizowanych ostatnio przez pracownię medusagroup znajduje się też  siedziba firmy Kanlux w Radzionkowie czy Nowa Fabryczna w Łodzi.

Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof Katowice podlegają w ostatnich latach dużym przeobrażeniom. NOSPR, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW to tylko kilka symboli tych przemian, w których obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof.
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z Grand Prize w międzynarodowej odsłonie konkursu Wienerberger Brick Award 2020 Kolejne prestiżowe wyróżnienie dla Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Poznaliśmy wyniki międzynarodowej edycji Wienerberger Brick Award 2020.
Unikato Roberta Koniecznego Niewielki budżet nie jest przeszkodą, by wykreować nieprzeciętną architekturę. O realizacji Roberta Koniecznego piszą Zbigniew Maćków i Justyna Swoszowska. Publikujemy także wypowiedź autora obiektu Roberta Koniecznego.
Wydział Radia i Telewizji w Katowicach w finale DETAIL Prize 2020 Jury konkursu DETAIL Prize 2020 wyłoniło finalistów. Wśród 13 realizacji z całego świata znalazła się siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach projektu pracowni BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe.
Jubileusz Mistrzów Architektury W tym roku cykl Mistrzowie Architektury obchodzi 15-lecie. Zwieńczeniem jubileuszu będzie podsumowująca wystawa, na której nie tylko zobaczymy prezentację dorobku wszystkich dotychczasowych prelegentów, ale też wysłuchamy ich opinii na temat rozwoju i przyszłości Katowic.
Apartamentowce Złota 19 w Katowicach Na niewielkiej działce w pobliżu parku Śląskiego w Katowicach stanął zespół dwóch pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych projektu biura Zalewski Architecture Group. Realizacja zdobyła wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2019.