Architektura MuratorRealizacjeSilesia Business Park projektu medusagroup

Silesia Business Park projektu medusagroup

Na dawnych terenach huty Baildon w Katowicach powstał zespół biurowy Silesia Business Park projektu pracowni medusagroup.

Silesia Business Park projektu medusagroup
Silesia Business Park Katowice, ul. Chorzowska
Autorzymedusagroup, architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała, Marek Kołłątaj, Roman Woźniak, Bartłomiej Brzózka
Współpraca autorskaDawid Beil, Dominik Jaksik, Agnieszka Szewera, Krzysztof Drozda, Justyna Siwińska-Pszoniak, Katarzyna Kruszenko, Rafał Dziedzic, Michał Sokołowski, Grzegorz Pietraszuk, Maria Jaksik, Kuba Pudo, Daria Cieślak, Dominika Marek, Konrad Basan
KonstrukcjaStatyk
InwestorSkanska Property Poland
Powierzchnia użytkowa46000.0 m²
Projekt (data)2007-2009
Data realizacji (początek)2013
Data realizacji (koniec)2018

Kompleks Silesia Business Park znajduje się przy ulicy Chorzowskiej, jednej z głównych arterii prowadzących do centrum Katowic. Składa się z czterech 12-kondygnacyjnych budynków posadowionych na wyniesionej ponad poziom ulicy płycie, pod którą znalazł się dwukondygnacyjny parking. Budowa zespołu rozpoczęła się w 2013 roku, a zakończyła w sierpniu ubiegłego roku. Pozioma artykulacja fasad w postaci różnokolorowych pasów według architektów stanowić ma nawiązanie do zlokalizowanego nieopodal osiedla Tysiąclecia (proj. Henryk Buszko, Aleksander Franta). Do wykonania elewacji każdego z biurowców użyto około 8500 m2 płyt aluminiowo szklanych lub włókno-cementowych. Kompleks oferuje 46 tys. m2 powierzchni na wynajem. Jego inwestorem jest Skanska.

Wśród biurowców zrealizowanych ostatnio przez pracownię medusagroup znajduje się też  siedziba firmy Kanlux w Radzionkowie czy Nowa Fabryczna w Łodzi.

Zespół biurowo-usługowy Face2Face w Katowicach Ideą projektu było stworzenie takiego miejsca na mapie biurowej centrum Katowic, gdzie strefa do pracy spotyka się z zieloną przestrzenią – pisze o realizacji Face2Face Justyna Swoszowska.
Kopalnia Wieczorek z nową funkcją. Wyniki konkursu na projekt Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach Na działce po kopalni Wieczorek w Katowicach powstać ma tzw. Dzielnica Nowych Technologii. Konkurs na projekt zagospodarowania terenu wygrała pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński, która większość nowych funkcji zaproponowała pod ziemią. Na powierzchni zaprojektowała zielone założenie integrujące historyczne budynki.
Wokół katowickiej Strefy Kultury: .KTW i Pierwsza Dzielnica Skala realizacji i strategiczne położenie obiektów autorstwa Przema Łukasika i Łukasza Zagały w przestrzeni Katowic sprawiają, że zaczynają one rywalizować z dotychczas dominującą w sylwecie przemysłowej stolicy Górnego Śląska zabudową uformowaną pół wieku temu przez legendarną parę architektów Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę – pisze Andrzej Duda.
Ogrody Tysiąclecia w Katowicach projektu Atelier PS Projekt Ogrodów Tysiąclecia w Katowicach zakłada realizację dziewięciu punktowców o dachach i elewacjach prawie całkowicie pokrytych zielenią. O idei tego nowatorskiego w skali Polski założenia pisze dla nas Marek Skwara.
Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.
Biurowiec Craft w Katowicach W bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach powstanie nowy biurowiec projektu pracowni architektonicznej Czora & Czora