Architektura MuratorRealizacjeSilesia Business Park projektu medusagroup

Silesia Business Park projektu medusagroup

Na dawnych terenach huty Baildon w Katowicach powstał zespół biurowy Silesia Business Park projektu pracowni medusagroup.

Silesia Business Park projektu medusagroup
Silesia Business Park Katowice, ul. Chorzowska
Autorzymedusagroup, architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała, Marek Kołłątaj, Roman Woźniak, Bartłomiej Brzózka
Współpraca autorskaDawid Beil, Dominik Jaksik, Agnieszka Szewera, Krzysztof Drozda, Justyna Siwińska-Pszoniak, Katarzyna Kruszenko, Rafał Dziedzic, Michał Sokołowski, Grzegorz Pietraszuk, Maria Jaksik, Kuba Pudo, Daria Cieślak, Dominika Marek, Konrad Basan
KonstrukcjaStatyk
InwestorSkanska Property Poland
Powierzchnia użytkowa46000.0 m²
Projekt2007-2009
Data realizacji (początek)2013
Data realizacji (koniec)2018

Kompleks Silesia Business Park znajduje się przy ulicy Chorzowskiej, jednej z głównych arterii prowadzących do centrum Katowic. Składa się z czterech 12-kondygnacyjnych budynków posadowionych na wyniesionej ponad poziom ulicy płycie, pod którą znalazł się dwukondygnacyjny parking. Budowa zespołu rozpoczęła się w 2013 roku, a zakończyła w sierpniu ubiegłego roku. Pozioma artykulacja fasad w postaci różnokolorowych pasów według architektów stanowić ma nawiązanie do zlokalizowanego nieopodal osiedla Tysiąclecia (proj. Henryk Buszko, Aleksander Franta). Do wykonania elewacji każdego z biurowców użyto około 8500 m2 płyt aluminiowo szklanych lub włókno-cementowych. Kompleks oferuje 46 tys. m2 powierzchni na wynajem. Jego inwestorem jest Skanska.

Wśród biurowców zrealizowanych ostatnio przez pracownię medusagroup znajduje się też  siedziba firmy Kanlux w Radzionkowie czy Nowa Fabryczna w Łodzi.

Jubileusz Mistrzów Architektury W tym roku cykl Mistrzowie Architektury obchodzi 15-lecie. Zwieńczeniem jubileuszu będzie podsumowująca wystawa, na której nie tylko zobaczymy prezentację dorobku wszystkich dotychczasowych prelegentów, ale też wysłuchamy ich opinii na temat rozwoju i przyszłości Katowic.
Apartamentowce Złota 19 w Katowicach Na niewielkiej działce w pobliżu parku Śląskiego w Katowicach stanął zespół dwóch pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych projektu biura Zalewski Architecture Group. Realizacja zdobyła wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2019.
Siedziba kancelarii prawnej projektu Konior Studio W katowickim Wełnowcu dobiega końca realizacja nowej siedziby jednej z największych śląskich kancelarii prawnych – Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. Projekt obiektu z wykorzystaniem elementów historycznych magazynów znajdujących się na działce opracowało Konior Studio.
Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof Katowice podlegają w ostatnich latach dużym przeobrażeniom. NOSPR, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW to tylko kilka symboli tych przemian,  w których obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof.
Plac na Glanc – warsztaty badawczo-projektowe w Katowicach W dniach 30-31 marca 2019 roku odbędą się warsztaty, w wyniku których powstanie projekt transformacji katowickiego podwórka przy ulicy Dworkowej. Zgłoszenia trwają do 24 marca!
Motyw balkonu – o koncepcji Unikato Robert Konieczny Katowicka moderna, kiedyś jasna, przez wiele lat wystawiona na działanie smogu, uległa przybrudzeniu i stała się niemal czarna. Z elewacją kontrastują zawsze nowe, białe okna. Obserwacja ta była inspiracją dla projektu. Z sąsiedniego budynku zaczerpnęliśmy charakterystyczny motyw balkonu w relacji z oknem. Pełna balustrada zakrywa wyjścia, dzięki czemu wszystkie okna wydają się kwadratowe. Budynek zachowuje spójność, a trzymane na zewnątrz przedmioty nie szpecą okolicy – pisze Robert Konieczny.