Architektura MuratorRealizacjeStara Wyłuszczarnia w Czarnej Białostockiej

Stara Wyłuszczarnia w Czarnej Białostockiej

Historyczny zespół wyłuszczarni nasion na terenie Puszczy Knyszyńskiej zaadaptowano na funkcje turystyczne. Architekci z szacunkiem odnieśli się do charakteru istniejącej zabudowy, nadając jednocześnie nowe znaczenia całemu kompleksowi – pisze Marcin Chodorowski.

Stara Wyłuszczarnia w Czarnej Białostockiej. Bryła
Murowany obiekt, z usytuowanymi po bokach dwoma drewnianymi magazynami, powstał w latach 30. XX wieku; do dziś zachowały się w nim dawne urządzenia do pozyskiwania nasion, a obecnie zaaranżowano dodatkowo niewielką ekspozycję ukazującą pracę leśników. Fot. Marcin Onufryjuk
Centrum edukacyjne Nadleśnictwa Czarna Białostocka – budynek konferencyjny i adaptacja zespołu wyłuszczarni nasion z lat 30.Puszcza Knyszyńska, Czarna Białostocka, ul. Podleśna 4
AutorzyProsper, architekci Piotr Łodziński, Zbigniew Baum
Architektura wnętrzarchitekci Piotr Łodziński, Zbigniew Baum
Architektura krajobrazuarchitekci Piotr Łodziński, Zbigniew Baum
Konstrukcjapracownia projektowa JKG, Jan Krzysztof Grochowski
Generalny wykonawcaKMC DEVELOPMENT
InwestorNadleśnictwo Czarna Białostocka
Powierzchnia terenu9670.0 m²
Powierzchnia zabudowy433 m² (budynki z lat 30.: 243 m², budynek konferencyjny: 190 m²)
Powierzchnia użytkowa580 m² (budynki z lat 30.: 466 m², budynek konferencyjny: 114 m²)
Powierzchnia całkowita767 m² (budynki z lat 30.: 620 m², budynek konferencyjny: 147 m²)
Kubatura2752 m³ (budynki z lat 30.: 1818 m³, budynek konferencyjny: 934 m³)
Projekt (data)2012
Data realizacji (koniec)2013
Koszt inwestycji1 754 674 PLN
Tagi:
Modernizacja osiedla Grand Parc w Bordeaux W trosce o mieszkańców zbyt duża interwencja w konstrukcję budynków nie była możliwa. Architekci zdecydowali się więc na gruntowny remont infrastruktury i powiększenie każdego mieszkania poprzez dodanie ogrodów zimowych i balkonów – pisze Radosław Stach.
Modernizacja Dużej Areny w Julinku Przystępując do modernizacji Dużej Areny architekci projektowali w taki sposób, by zmieniając funkcję zachować jak najwięcej z dawnego wystroju i charakteru – pisze Jerzy S. Majewski.
Modernizacja biurowców Helion i Luminar Przygotowywany jest kolejny projekt mający na celu rewitalizację biurowego zagłębia na Służewcu. Ta część miasta, z uwagi na monofunkcyjność i gigantyczne problemy komunikacyjne, nazywana jest często warszawskim Mordorem.
Modernizacja Rynku w Leżajsku W ramach rewitalizacji przestrzeni publicznych w Leżajsku całkiem nowe zagospodarowanie zyskają okolice Rynku. Projekt modernizacji przygotowała pracownia architektoniczna Format.
Pożegnanie dworca PKS w Kielcach Na przełomie 2017 i 2018 roku słynny kielecki dworzec PKS przejdzie gruntowną modernizację. Z tej okazji w dniach 8-9 września odbędzie się jego pożegnanie. Dwudniowe wydarzenie to okazja do ponownego przyjrzenia się tej niezwykłej architekturze.
InnovaConcrete - zabytek z betonu Modernizacja betonowej architektury, jak pokazuje wiele polskich przykładów z ostatnich lat, nie jest sprawą prostą. Niekiedy kończy się rozbiórką. Celem ruszającego właśnie międzynarodowego projektu InnovaConcrete (Innovative Materials and Techniques for the Conservation of 20th Century Concrete-based Cultural Heritage) jest zbadanie możliwości ochrony betonowych konstrukcji. Jego polskim partnerem został Uniwersytet Łódzki.