Architektura MuratorRealizacjeTerminal Kultury Gocław w Warszawie

Terminal Kultury Gocław w Warszawie

Założeniem było stworzenie obiektu przejściowego, transformowalnego. Obiekt nie zwraca na siebie uwagi krzykliwą elewacją, nie epatuje detalem. O nowej realizacji biura 87a architekci pisze Sonia Prószyńska.

Terminal Kultury Gocław w Warszawie
Terminal Kultury Gocław w Warszawie, proj. 87a architekci; fot. Marcin Czechowicz

Rozstrzygnięty w 2017 roku przetarg na dokumentację projektową centrum edukacyjno-kulturalnego na Gocławiu wygrało Biuro 87a architekci, autorzy projektu PROM-u Kultury Saska Kępa, siedziby instytucji nie tylko pokrewnej, lecz także położonej po prawej stronie Wisły. Wybrana przez mieszkańców nazwa – Terminal Kultury Gocław – dobrze wpisuje się w historię dzielnicy, w której tuż przed II wojną światową rozpoczęto budowę międzynarodowego lotniska dla Warszawy (zrealizowana część wykorzystywana była po wojnie przez Aeroklub Warszawski). W latach 70. tereny przekształcono na cele mieszkaniowe, a lotniczą historię upamiętniają nazwy gocławskich ulic i osiedli.

Bezpośrednie sąsiedztwo działki przeznaczonej pod inwestycję nie dało architektom zbyt wielu punktów odniesienia. Teren jest zdominowany przez położone tuż obok centrum handlowe, przylega do skrzyżowania dwujezdniowych ulic, którym towarzyszą rozproszone obiekty o dość przypadkowym charakterze: m.in. stacja paliw LPG, pawilon gastronomiczny czy wybieg dla psów. To jednocześnie położenie centralne dla liczącego ponad 50 tys. mieszkańców Gocławia, w sąsiedztwie popularnego parku Balaton, oddalonego o pięć minut spacerem.

Ponieważ nie było planu miejscowego, wytyczne dla realizacji określono w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Umiejscowienie budynku w obrębie działki zależało od konieczności zachowania odpowiedniej odległości od naziemnej linii energetycznej. Zajął on zachodnią część działki, wschodnią przeznaczono na parking.

Tagi:
Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji W ramach I etapu modernizacji warszawskiej Skry powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa. Miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać tereny przy ul. Wawelskiej.
Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas Fabryka Norblina, popularne i modne miejsce spotkań na warszawskiej Woli, to zespół handlowo-usługowo-rozrywkowy o industrialnym charakterze z bogatą historią w tle. Znajdują się tu m.in. biura, sklepy, restauracje, ekologiczny bazar, kino oraz muzeum. Autorzy kompleksu z pracowni PRC Architekci zastosowali w projekcie specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas.
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać Budowana na Wilanowie nowa ambasada Egiptu nawiązuje do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o antycznych formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu.
Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci Firma Ghelamco zaprezentowała pierwsze wizualizacje swojej najnowszej inwestycji w biznesowym centrum Warszawy. To zespół biurowy VIBE projekt pracowni PIG Architekci. Jak zapowiada deweloper, kompleks jako pierwszy w Polsce otrzyma własną, dźwiękową tożsamość. Za jej powstanie odpowiada kompozytor Wojciech Urbański. „To jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań, z jakim miałem okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem” – mówi Urbański.
Zielony plac Trzech Krzyży. Konserwator zgodził się na 28 nowych drzew Trwa remont stołecznego placu Trzech Krzyży. Wbrew początkowym sprzeciwom, ostatecznie mazowiecki konserwator zabytków zgodził się na zazielenienie tej przestrzeni i nowe nasadzenia, a władze miasta zapowiadają kolejny konkurs na zagospodarowanie placu.