Architektura MuratorRealizacjeTymczasowe schronienie "Better Shelter" jedną z najlepszych innowacji 2016 roku

Tymczasowe schronienie "Better Shelter" jedną z najlepszych innowacji 2016 roku

Magazyn TIME uznał projekt Better Shelter za jedną z najlepszych innowacji 2016 roku. Wielofunkcyjna jednostka  wykorzystywana w różnych regionach świata dotkniętych wojną lub klęskami żywiołowymi weszła też do stałej kolekcji nowojorskiego Museum of Modern Art.

Better Shelter
Kara Tepe, marzec 2016. Fot. Better Shelter © wszystkie prawa zastrzeżone

Projekt jednostki mieszkalnej Better Shelter powstał w odpowiedzi na problemy milionów osób pozbawionych dachu nad głową lub zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu konfliktów wojennych czy naturalnych katastrof. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2010 roku w szwedzkim Hällefors. Przedsięwzięcie o niewielkiej skali nabrało rozmachu dzięki współpracy z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców UNHCR oraz Fundacją IKEA. Prototypy wyprodukowane na podstawie projektu stworzonego w ramach współpracy projektantów, inżynierów, instytucji i firm, zostały przetestowane w Etiopii i Iraku, a następnie udoskonalone zgodnie z sugestiami pierwszych użytkowników.

Konstrukcja obiektu wykonana jest z galwanizowanej stali, a dach i ściany z polilefinowych paneli, zabezpieczonych przez działaniem promieni UV. Materiały wykorzystane do budowy nadają się do recyklingu, a poszczególne części zaprojektowano tak, by jednostkę można było zmontować i rozmontować w niedługim czasie oraz zmieniać jej wielkość w zależności od potrzeb. W umiarkowanych klimatach schronienie może pełnić swoją funkcję przez trzy lata.

Części dostarczane są na miejsce w dwóch płaskich pudełkach (każde o wadze około 80 kg) wraz z instruckją montażu. Do złożenia jednostki potrzeba czterech osobób, które mogą wykonać prace wyłącznie za pomocą własnych rąk, bez dodatkowych narzędzi. Czas budowy zajmuje od 4 do 8 godzin. W zestawie znajduje się jeden słoneczny panel, który gromadzi energię wykorzystywaną do oświetlenia jednostki, bądź naładowania telefonu. W jednostce o powierzchni 17,5 m2 może mieszkać do pięciu osób. W 2015 roku do różnych miejsc na świecie dostarczono łącznie 10 tysięcy jednostek.

Prestiżowy magazyn TIME uznał projekt za jedną z najlepszych innowacji tego roku, podkreślając jego elastyczność i wielofunkcyjność. Rzeczywiście, za sprawą modyfikacji wprowadzanych przez organizacje pomocowe oraz użytkowników, projekt Better Shelter zyskał własne życie. Większość dostępnych jednostek pełni funkcję tymczasowych domów dla uchodźców w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Jednym z takich miejsc jest obóz Al Jamea w Iraku, gdzie na uchodźstwie wewnętrznym przebywa ponad 3 mln osób. Kolejny przyjkład to biblioteka w obozie na terenie greckiego miasteczka Filippiada, założona przez grupę uchodźców i wolontariuszy UNHCR przy wsparciu Biura Pomocy Humanitarnej Wspólnoty Europejskiej, gdzie można skorzystać z książek podarowanych przez Uniwersytet Castilla-La Mancha oraz Szkołę Tłumaczy z Toledo (Toledo School of Translators UCLM). Jeszcze inne zastosowanie Better Shelter spotykamy w Nepalu. Trzęsienie ziemi z kwietnia 2015 roku pozostawiło tysięce osób bez dachu nad głową i pomocy medycznej. Zespół lekarzy z organizacji niosącej pomoc humanitarną Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières) zamówili wtedy 50 jednostek, które wykorzystywano jako tymczasowe punkty medyczne, gdzie mieszkańcy mogli uzyskać pierwszą pomoc.

Wzmianka w magazynie TIME to nie jedyne wyróżnienie przyznane Better Shelter. Przykładowa jednostka stała się częścią stałej kolekcji nowojorskiej MoMY, uznawanej za jedno z najważniejszych muzeów na świecie. Better Shelter to przedsięwzięcie o charakterze społecznym, a zyski pochodzące ze sprzedaży jednostek wykorzystywane są na jego dalszy rozwój, bądź przekazywane organizacji charytatywnej Housing for All, założonej przez Fundację IKEA.

Zjednoczeni przez zabawę. Beazley Design of the Year 2020 Najlepszy projekt roku 2020 według londyńskiego Design Museum to huśtawka na granicy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Chodzi o ideę łączenia się, dostępu i prawdziwego wiązania ze sobą, nawet jeśli między nami jest przestrzeń lub nawet ściana - uzasadnia jury.
Targ w Ghanie Projekt targu to przykład, jak można zmieniać spojrzenie na współczesną architekturę i aspirować do demokratycznego dialogu za jej pośrednictwem. O realizacji, której współautorką jest architektka Magdalena Górecka pisze Joana Lazarova.
Centrum Zarządzania Kryzysowego w Afryce: Grand Prix dla Polaków Aleksandra Wróbel, Kamil Owczarek i Agnieszka Witaszek zdobyli pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Kaira Looro na projekt Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Afryki Subsaharyjskiej. Praca młodych architektów pokonała ponad 450 projektów z całego świata i ma szansę na realizację.
Architektura bez granic – spotkanie z Hannesem Schmidem Architekci Bez Granic OW SARP zapraszają na pierwsze spotkanie z nowego cyklu poświęconego architekturze humanitarnej na świecie. Już 1 października wykład wygłosi Hannes Schmid zaangażowany w działania charytatywne w slumsach Kambodży.  
Projekt Empatia Dom z papieru, minikuchnia do małego mieszkania, kurtka ze śpiworem oraz miniaturowa skrzynka z akcesoriami edukacyjnymi – takie projekty można zobaczyć na wystawie dizajnu pomocowego zatytułowanej Empatia, teraz!
Charytatywny domek dla lalek W pracowni Office Winhov powstał domek dla lalek, który zostanie przekazany na aukcję charytatywną na rzecz dzieci z zaburzeniami metabolizmu energetycznego. W projekcie wziął udział polski architekt Patryk Królikowski podczas rocznego stażu w tym amsterdamskim biurze.