Architektura MuratorRealizacjeTymczasowy urbanizm. Budcud dla Festiwalu Kultury Żydowskiej

Tymczasowy urbanizm. Budcud dla Festiwalu Kultury Żydowskiej

Dwa projekty pracowni Budcud wykorzystują zapomniane skwery i zieleńce Krakowa na poszerzenie przestrzeni festiwalu.

25. edycja - FKZ Quarter

Tymczasowy urbanizm dla Festiwalu Kultury Żydowskiej

Kwartał – dzielnica diaspory żydowskiej: hasło 25 edycji festiwalu, stało się inspiracją dla architektów. Projektanci uzasadnili swoje działanie tym, że pomimo iż Kazimierz charakteryzuje się dużą ilością placów i skwerów, najczęściej te przestrzenie zostają skomercjonalizowane albo wykorzystane jako parkingi. W związku z tym, wykorzystali oni opuszczony skwer przy ulicy Dajbór do stworzenia tymczasowej przestrzeni publicznej. Na trawniku umieszczono dostępną po schodkach platformę otoczoną trzema pawilonami, mieszczącymi w sobie bibliotekę, kawiarnię i studio graficzne.

Tymczasowy urbanizm dla Festiwalu Kultury Żydowskiej

W zamierzeniach architektów, otwarta forma konstrukcji zachęcała mieszkańców i turystów do udziału w odbywających się w obrębie "kwartału" wydarzeniach. Dzięki użyciu przeziernych materiałów elewacyjnych, przestrzeń stawała się w nocy "miejską latarnią", przyciągającą przechodniów.

27. edycja - FKZ Boulevard

Na 9 dni 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej fragment Bulwaru Kurlandzkiego zamienił się w Bulwar Jerozolimski. Na nadwiślańskim trawniku projektanci użyli małej architektury o plażowym charakterze - leżaków, wiklinowych koszy i parasoli. Typowe dla polskiego wybrzeża parawany zostały użyte do wyznaczenia różniących się proporcjami "pomieszczeń".

Tymczasowy urbanizm dla Festiwalu Kultury Żydowskiej

Podział przestrzeni, jaki osiągneli architekci, ma nawiązywać do tematu 27. edycji festiwalu - Warstwy. Jej granice wyznaczyły  drewniane meble: przy zejściu z kładki o. Bernatka – ławka; a na wysokości dzioba festiwalowej barki wyższa ściana, która podczas warsztatów typograficznych została wykorzystana jako galeria powstałych prac.

  W naszym życiu codziennym często spotykamy się z tym, że jedne miejsca inspirują nas bardziej niż inne. Firma Furniko jest przykładem, że budynki z duszą i historią mają realny wpływ na to jak ich p
Tagi:
Krakowskie Centrum Muzyki: nowy konkurs na projekt głównego obiektu koncertowego Krakowa Kolejne podejście do budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Agencja Rozwoju Miasta ogłosiła właśnie nowy konkurs na projekt obiektu, w którym siedziby znajdą między innymi Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia.
Pawilon Okocimski / Kraków Pawilon Okocimski sukcesywnie popadał w ruinę. W wyniku przetargu poddano go pracom konserwatorskim i adaptacji do nowych potrzeb Zainicjowane przez aktywistów przywrócenie pawilonu kawiarnianego do życia to przedsięwzięcie, dzięki któremu architektura odzyskała dawny blask. O realizacji pracowni F-11 pisze Marcin Brataniec.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci. Osiedle Jerozolimska w Krakowie powstanie u zbiegu Wielickiej i Jerozolimskiej na Podgórzu, w pobliżu kopca Krakusa, zalewu Bagry i rezerwatu Bonarka. Nowy zespół zaprojektowała lokalna pracownia ION Architekci.
Muzeum Czartoryskich: nowy wyraz narodowej wypowiedzi Muzeum w swojej nowej odsłonie jest realizacją wyrafinowaną i stonowaną – to warunki dla ponadczasowości, o które w architekturze zawsze chodzi najbardziej. W Polsce szukamy ciągle wyrazu dla tego, co patriotyczne i narodowe. Rzadko wyraz ten jest osiągany przez dzieła eleganckie, ustępując taniej symbolice i rozgadanej, pseudohistorycznej architekturze. Muzeum Czartoryskich w Krakowie jest wyznacznikiem nowego wyrazu narodowej wypowiedzi.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” redakcja zaprosiła trzech wybitnych architektów, by zmierzyli się z pojęciem niemożliwości i spróbowali, poprzez symboliczną przestrzenną instalację, wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. Krakowski obiekt został zaprojektowany przez prof. Dariusza Kozłowskiego. Według niego „architektura to budowanie rzeczy fikcyjnych tak, by wyglądały jak prawdziwe”. Tę maksymę wykorzystał, odwołując się do opowiadania Nieśmiertelny Jorge Luisa Borgesa. Zrealizował betonowy, symboliczny tron, idealną formę której jedynym przeznaczeniem jest podziwianie. Uroczyste otwarcie Obiektu Niemożliwego odbyło się 18 października 2019 roku.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie [GALERIA] Przed Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej stanął betonowy fotel, który odwołuje się do opowiadania Nieśmiertelny Borgesa. Autorem Obiektu Niemożliwego jest profesor Dariusz Kozłowski.