Architektura MuratorRealizacjeTymczasowy urbanizm. Budcud dla Festiwalu Kultury Żydowskiej

Tymczasowy urbanizm. Budcud dla Festiwalu Kultury Żydowskiej

Dwa projekty pracowni Budcud wykorzystują zapomniane skwery i zieleńce Krakowa na poszerzenie przestrzeni festiwalu.

25. edycja - FKZ Quarter

Tymczasowy urbanizm dla Festiwalu Kultury Żydowskiej

Kwartał – dzielnica diaspory żydowskiej: hasło 25 edycji festiwalu, stało się inspiracją dla architektów. Projektanci uzasadnili swoje działanie tym, że pomimo iż Kazimierz charakteryzuje się dużą ilością placów i skwerów, najczęściej te przestrzenie zostają skomercjonalizowane albo wykorzystane jako parkingi. W związku z tym, wykorzystali oni opuszczony skwer przy ulicy Dajbór do stworzenia tymczasowej przestrzeni publicznej. Na trawniku umieszczono dostępną po schodkach platformę otoczoną trzema pawilonami, mieszczącymi w sobie bibliotekę, kawiarnię i studio graficzne.

Tymczasowy urbanizm dla Festiwalu Kultury Żydowskiej

W zamierzeniach architektów, otwarta forma konstrukcji zachęcała mieszkańców i turystów do udziału w odbywających się w obrębie "kwartału" wydarzeniach. Dzięki użyciu przeziernych materiałów elewacyjnych, przestrzeń stawała się w nocy "miejską latarnią", przyciągającą przechodniów.

27. edycja - FKZ Boulevard

Na 9 dni 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej fragment Bulwaru Kurlandzkiego zamienił się w Bulwar Jerozolimski. Na nadwiślańskim trawniku projektanci użyli małej architektury o plażowym charakterze - leżaków, wiklinowych koszy i parasoli. Typowe dla polskiego wybrzeża parawany zostały użyte do wyznaczenia różniących się proporcjami "pomieszczeń".

Tymczasowy urbanizm dla Festiwalu Kultury Żydowskiej

Podział przestrzeni, jaki osiągneli architekci, ma nawiązywać do tematu 27. edycji festiwalu - Warstwy. Jej granice wyznaczyły  drewniane meble: przy zejściu z kładki o. Bernatka – ławka; a na wysokości dzioba festiwalowej barki wyższa ściana, która podczas warsztatów typograficznych została wykorzystana jako galeria powstałych prac.

  W naszym życiu codziennym często spotykamy się z tym, że jedne miejsca inspirują nas bardziej niż inne. Firma Furniko jest przykładem, że budynki z duszą i historią mają realny wpływ na to jak ich p
Tagi:
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.
Plac Matejki w Krakowie: reprezentacyjna przestrzeń przyjazna mieszkańcom Plac Matejki w Krakowie, otoczony gmachami Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei i Narodowego Banku Polskiego, stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w przestrzeni miasta. O jego znaczeniu i współczesnej funkcji rozmawiamy z architektem Piotrem Orzeszkiem z pracowni Stvosh, który 12 lat temu przeprowadził gruntowna modernizację placu.