Architektura MuratorRealizacjeUrząd Marszałkowski w Poznaniu

Urząd Marszałkowski w Poznaniu

W założeniu architektów nowy obiekt stanowi współczesną interpretację historycznych budynków publicznych Poznania. Główny hol wyrażać ma ideę ogólnodostępnego miejskiego placu, a w pełni przeszklone elewacje – otwartości i wspólnoty. O Urzędzie Marszałkowskim pisze Katarzyna Gucałło.

Urząd Marszałkowski w Poznaniu
Szklana bryła „unosi się” nad kamiennym cokołem. Wysokość historycznej zabudowy przy alei Niepodległości zaznaczona została przez cofnięcie frontowej elewacji na siódmej kondygnacji. Fot. Piotr Krajewski
Siedziba Urzędu Marszałkowskiego i Sejmiku Województwa WielkopolskiegoPoznań, aleja Niepodległości 34
AutorzyWarsztat Architektury Pracownia Autorska, architekci Krzysztof Kozłowski (główny projektant), Krzysztof Kozłowski, Marta Radziwiłowicz, Maciej Jaśkowiec
Współpraca autorskaarchitekci Maria Stankiewicz, Agata Szymańska–Pietrusz, Karol Tomczak, Grzegorz Ziętek
Architektura wnętrzWarsztat Architektury Pracownia Autorska
Architektura krajobrazuarchitekt krajobrazu Piotr Kujawski
InwestorUrząd Marszałkowski w Poznaniu
Powierzchnia całkowita33650.0 m²
Kubatura165650.0 m³
Projekt konkursowy2009
Projekt2009-2014
Data realizacji (początek)2012
Data realizacji (koniec)2015
Koszt inwestycji175 000 000 PLN

Projekt nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego i Sejmiku Województwa Wielkopolskiego wyłoniono w konkursie z 2009 roku. Zwyciężyła sopocka pracownia WAPA, autorzy m.in. Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego czy biblioteki Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni („A-m” 06/14). Budynek zlokalizowano przy tzw. Ringu Stübbena, w północnej częśći szerokiej alei Niepodległości okalającej centrum Poznania, w sąsiedztwie 14-kondygnacyjnego domu akademickiego. Oba gmachy zdecydowanie górują nad okolicą, w której dominują niewysokie obiekty użyteczności publicznej i budynki jednorodzinne.

W bryle nowego obiektu odznacza się czarny cokół wysokości jednej kondygnacji, sprawiający wrażenie monolitu, mimo że znajdują się w nim wejścia i otwory okienne. Południowo-zachodni narożnik akcentuje nawiązująca do niego dominanta, wykończona płytami z czarnego łupka. Kondygnacja nad cokołem została wycofana, by wyraźnie odciąć ciężkie, kamienne przyziemie od przeszklonych górnych pięter.

Urząd Marszałkowski w Poznaniu
Jedno z dwóch atriów. Oba od strony elewacji zamknięte są przeszklonymi ścianami podtrzymywanymi przez efektowną konstrukcję cięgnową; dla usprawnienia komunikacji na przedłużeniu korytarza przerzucono kładkę biegnącą równolegle do szklanej ściany. Fot. Piotr Krajewski

W uzyskanej w ten sposób przestrzeni od frontu umieszczono długie schody i dodatkowe wejście, a na obwodowym tarasie urządzono ogród. Układ posadzki, roślinności i specjalnie formowanej metalowej podsufitki przenika przez ściany, znajdując kontynuację we wnętrzu. Na siódmym piętrze od strony alei Niepodległości pojawia się jeszcze jeden zielony taras. Powstał w miejscu ponownego cofnięcia elewacji, które odpowiada wysokości historycznej zabudowy w pobliżu.

Masywna bryła Urzędu Marszałkowskiego zlokalizowana przy poznańskim Ringu, którego kompozycyjnym środkiem ciężkości miały być okolice Zamku Cesarskiego, mocno ingeruje w krajobraz tej części miasta, marginalizując tym samym przestrzenne znaczenie starszych obiektów. Pierwotne założenia odnoszące się do skali i gabarytów zróżnicowanej zabudowy zaczynają się zacierać na rzecz dość charakterystycznego dla architektury współczesnej kontrastującego z otoczeniem indywidualizmu.

Urząd Marszałkowski w Poznaniu
Hol głównego wejścia do budynku; piony wind oraz korytarze prowadzące do skrzydeł budynku rozdzielają dwa wewnętrzne atria; ściany działowe i sufity podwieszane wykonała firma Rigips. Fot. Piotr Krajewski

Forma to wynik gry dwóch zasadniczych przestrzeni kształtujących obiekty publiczne tej rangi – budynku i placu. Ze względu na kontekst i wielość funkcji, plac jako przedpole, przestrzeń spotkań, oczekiwania, wystaw, ulokowany został pod budynkiem. Krzysztof Kozłowski

Tagi:
Ogród Jordanowski nr 1, Tu Wolno Grać w Piłkę Ogród Jordanowski nr 1 w Poznaniu przechodzi metamorfozę. W pierwszym etapie zrealizowano część sportową, z boiskami i strefą do ćwiczeń. Projekt zagospodarowania całego terenu opracowało biuro UGO Architecture Hugona Kowalskiego.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2019 Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2019 przyznana! W 21. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia NMS Architekci za projekt przebudowy oficyny w śródmieściu.
Dziedziniec przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu – wyniki konkursu Ogłoszono wyniki dwuetapowego konkursu na zagospodarowanie dziedzińca przed Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Zwyciężyła młoda warszawska pracownia Aleksander Wadas Studio, pokonując 40 zespołów z całej Polski.
Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco Biuro architektoniczne Dedeco zwyciężyło w konkursie na projekt domu studenckiego dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Budynek planowany jest na Kampusie Morasko, obok Collegium Historicum i Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii.
Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu O obywatelskim projekcie wieży z widokiem na teren dawnej cegielni, który dzięki sukcesji naturalnej zmienił się w unikalny zespół krajobrazowy, pisze Urszula Forczek-Brataniec.
6 Totemów na 6 wymieranie: rzeźby Alicji Białej w Poznaniu Czy filarami naszej obecności w świecie (i życia naszej architektury) powinny być: deforestacja, nadprodukcja żywności, plastik, smog, rabunkowe rybołówstwo oraz szóste masowe wymieranie?