Architektura MuratorRealizacjeWertykalny pirs – w Brighton powstała najwyższa wieża widokowa na świecie

Wertykalny pirs – w Brighton powstała najwyższa wieża widokowa na świecie

Zlokalizowana w Brighton & Hove na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii wieża widokowa z ruchomą kapsułą jest najwyższym tego typu obiektem na świecie.

Wertykalny pirs – najwyższa wieża widokowa na świecie
Fot. British Airways i360

Pomysł na zbudowanie wieży obserwacyjnej w Brighton & Hove powstał w 2005 roku, dwa lata po pożarze, który strawił zbudowany w drugiej połowie XIX wieku w stylu wiktoriańskim Pirs Zachodni. Obiekt zrealizowano według projektu pracowni Marks Barfield Architects, tej samej, która opracowała koncepcję uruchomionego w 2000 roku London Eye. Przeszklona, ruchoma kapsuła może zabrać na szczyt jednocześnie 200 osób, których oczom ukażą się widoki sięgające aż na 42 kilometry w dal. Platforma obserwacyjna ma szerokość 18 metrów i waży 94 tony. Za jej ruch odpowiada mechanizm kolejki linowej. Podczas opuszczania kapsuły odzyskiwana jest niemal połowa energii zużywanej do wjazdu. U stóp wieży zbudowano pawilon z restauracją dla 400 osób i sklepem. W ramach inwestycji Pirs Zachodni odzyskał także dwa wiktoriańskie pawilony, w których umieszczono herbaciarnię i kasę biletową. Zrekonstruowane w oryginalnym kształcie obiekty przypominają o dawnej świetności mola. Koszt realizacji wyniósł 42,2 mln £. W ramach obowiązującej przez pięć lat umowy największym brytyjskim towarzystwem lotniczym, obiekt nosi nazwę British Airways i360.

Polskie akademiki modułowe w Wielkiej Brytanii Firma DMDmodular, specjalizująca się w budownictwie modułowym, wchodzi na rynek domów studenckich. Spółka będzie oferowała swoje rozwiązania m.in. w Wielkiej Brytanii.  
Cube Haus. Dom katalogowy od gwiazd projektowania Jak umożliwić większej ilości osób korzystanie z usług architekta? Londyński deweloper chce to zrobić poprzez zaangażowanie znanych pracowni do zaprojektowania modułowych domów.
Frida Escobedo zaprojektuje pawilon galerii Serpentine w Londynie Co roku londyńska Serpentine Gallery zleca innemu wybitnemu architektowi zaprojektowanie tymczasowego pawilonu w Hyde Parku. Tym razem wybór padł na meksykańską architektkę, która będzie najmłodszą w historii projektantką podejmującą się tego zadania.
Dom-przyczepa Prototypowy dom brytyjskiej pracowni Invisible Studio to wykonana z drewna odpadowego struktura - zbudowana tak, aby można ją było łatwo przewozić z miejsca na miejsce.
Maggie's Centre w Oldham: pionierskie zastosowania drewna Zaprojektowany przez brytyjską pracownię dRMM ośrodek jest pierwszym na świecie wykorzystaniem klejonego warstwowo drewna liściastego do celów konstrukcyjnych.
Brytyjski sposób na partycypację Istotą naszej pracy jest eliminacja barier psychologicznych, które tworzą się w momencie, gdy do konsultacji społecznych składany jest już dość zaawansowany projekt przygotowany przez architektów lub urbanistów oraz gdy konsultacje te przybierają standardową formę publicznych dyskusji – z Margaret Wilkinson, kierowniczką brytyjskiej organizacji Planning for Real zajmującej się projektowaniem partycypacyjnym, rozmawia wrocławski architekt Roman Rutkowski.