Architektura MuratorRealizacjeWnętrze butiku Issey Miyake w Antwerpii

Wnętrze butiku Issey Miyake w Antwerpii

Showroom Issey Miyake to jeden z wielu butików w uznawanej za belgijską stolicę mody Antwerpii. Za charakter wnętrza odpowiada połączenie minimalistycznych mebli i dynamicznego oświetlenia, dzięki któremu manekiny wydają się poruszać po butiku niczym po wybiegu.

Wnętrze butiku Issey Miyake w Antwerpii
Fot. materiały prasowe Zumtobel

Anterpia uznawana jest za belgijską stolicę mody. To tutaj znajdują się butiki najbardziej znanych światowych projektantów. W sierpniu 2015 roku, w historycznym centrum miasta, otwarto showroom japońskiej marki Issey Miyake. Na lokalizację sklepu wybrano 300-metrową przestrzeń w budynku z XVI wieku. Wnętrze wypełniają wykonane na zamówienie, minimalistyczne meble z białego betonu i piaskowanego szkła, kontrastujące z odsłoniętymi fragmentami murów.

Największym wyzwaniem dla projektantów okazało się wykonanie oświetlenia, które z jednej strony musiało sprostać oczekiwaniom kreatora mody, a z drugiej spełnić wymogi konserwatorskie. Podstawowa trudność leżała w braku możliwości ingerencji w sufit - oprawy oświetleniowe musiały być zainstalowane w miejscach wykorzystywanych dla istniejącego tu wcześniej rozwiązania.

Opracowanie projektu oświetlenia powierzono Luukowi van Laake, założycielowi firmy digiluce. Istotnym aspektem jego koncepcji było wydobycie kolorów i zróżnicowanych faktur tkanin. Aby osiągnąć ten efekt zastosowano system oświetlenia INTRO z technologią TGRfashion firmy Zumtobel. Ledowe spoty charakteryzują się wysokim wskaźnikiem oddawania barw, wynoszącym Ra=95, co pozawoliło na wydobycie jasnych i nasyconych tonów oraz podkreślenie tekstury materiałów.

Osiągnięte dzięki wykorzystaniu spotów dynamiczne efekty świetlne sprawiają wrażenie, że manekiny poruszają się niczym po wybiegu. Nocą moc lamp jest zmniejszana, a kontrasty mniej wyraziste, przy jednoczesnym zachowaniu scenicznego charakteru przestrzeni, wyeksponowanej poprzez obszerną witrynę.

Zastosowanie systemu oświetlenia Zumtobel pozwoliło na znaczącą poprawę efektywności energetycznej – zużycie energii udało się zmniejszyć aż o 70%.

Architekt Wnętrz – pobierz nowe wydanie! W najnowszym wydaniu magazynu „Architekt Wnętrz” m.in. prezentacja niecodziennej adaptacji XIV-wiecznego kościoła w Gironelli, rozmowa z projektantką Mają Ganszyniec, trendy w projektowaniu przestrzeni komercyjnych.
Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio Szkoła dla dzieci z Ukrainy urządzona w biurowcu myhive Mokotów Two według projektu xystudio funkcjonuje już ponad miesiąc. Prezentujemy pierwsze zdjęcia realizacji.
Wnętrze Roku SAW 2022: startuje II edycja konkursu na najlepsze projekty wnętrzarskie Rusza II edycja konkursu Wnętrze Roku SAW. Jurorzy wyłonią najlepsze wnętrza prywatne i publiczne z lat 2019-2022. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym konkursu.
Projekt WYWIAD: Roland Stańczyk o istocie zawodu architekta wnętrz Rolą architekta jest stworzenie ramy, którą mieszkańcy będą wypełniać swoimi pragnieniami, swoją osobowością, swoimi zainteresowaniami. Jeżeli podejmuje się decyzje za innych, trzeba to robić niezwykle odpowiedzialnie – przestrzega Roland Stańczyk. Prezentujemy nowy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt WYWIAD”. Tym razem bohaterem materiału jest architekt Roland Stańczyk, założyciel pracowni RS Studio Projektowe.
Pierogarnia Syrena Irena: nowa realizacja biura Projekt Praga Syrena Irena to nowy warszawski lokal z pierogami i... wódką. Ton eklektycznym wnętrzom nadają minimalistyczne grafiki od Mamastudio. Ta nawiązująca do stylistyki lat 60. identyfikacja stała się inspiracją dla architektów z pracowni Projekt Praga.
Mieszkanie Kos w Poznaniu: apartament z przestrzenią do pracy Apartament zlokalizowany na trzecim piętrze budynku w centrum Poznania powstał w wyniku połączenia dwóch mieszkań. Projekt zakładał zaprojektowanie wnętrza w taki sposób, by możliwe było połączenie funkcji mieszkalnej z przestrzenią do pracy.