Architektura MuratorRealizacjeWspółczesna architektura Wielkiej Brytanii: Uniwersytet w Coventry

Współczesna architektura Wielkiej Brytanii: Uniwersytet w Coventry

Nowoczesny gmach Wydziału Inżynierii i Informatyki (Faculty of Engineering and Computing) Uniwersytetu w Coventry zaprojektowali architekci z Arup Associates. Na uwagę zasługuje efektowna elewacja budynku.

Wydział Inżynierii i Informatyki Uniwersytetu w Coventry; elewacja
Wydział Inżynierii i Informatyki Uniwersytetu w Coventry; elewacja budynku pokryta aluminiowymi panelami
Coventry University, Faculty of Engineering and ComputingCoventry, Wielka Brytania
AutorzyArup Associates
Generalny wykonawcaVinci S.A., Rueil-Malmaison
InwestorCoventry University
Powierzchnia całkowita15000.0 m²
Data realizacji (koniec)2013
Koszt inwestycji66


W mieście leżącym w centralnej Anglii, niemal w całości zburzonym podczas nalotów w II wojnie światowej, po których pozostały tylko ruiny katedry św. Michała, widać jak na dłoni rozwój nowoczesnej architektury. Coventry jest jednym z ważniejszych ośrodków badawczych, technicznych i biznesowych Wielkiej Brytanii – a odzwierciedleniem  tego stanu rzeczy jest współczesna architektura miasta.

Wydział Inżynierii i Informatyki składa się z dwóch budynków w kształcie litery „L”, rozdzielonych kwadratowym dziedzińcem. Mniejszy z budynków, Nature Block ma 4 piętra. Nazwa gmachu nawiązuje do dachu pokrytego darnią i lekkiej konstrukcji. Siedmiopiętrowy Science Block wyróżnia się skomplikowaną bryłą i fasadą z anodowanego aluminium. Gmachy łączy szklane atrium.

Zdaniem projektantów, kluczową częścią projektu jest elewacja Science Block. Fasadę tworzy złożona struktura sześciokątnych paneli. Elewacja o powierzchni niemal 3200 m2 składa się z ok. 2400 paneli. Projekt przewidywał ułożenie sześciokątów w różnych płaszczyznach, co nadało bryle przestrzenności. Forma obiektu, z mozaiką powierzchni przezroczystych i matowych, fasetami osłon otaczających okna, przypomina o roli wydziału kształcącego przyszłych projektantów. Gmach wydziału ma być odbiciem wiedzy, którą na wykładach zdobywają studenci; przyszli inżynierowie sami będą mogli obserwować oddziaływanie czasu na wybrane materiały. Studenci mogą też na bieżąco śledzić informacje o funkcjonowaniu budynku. Na specjalnych ekranach prezentowane są dane o wydajności umieszczonych na dachu baterii słonecznych i boilerów zasilanych biomasą i gazem ziemnym.

Wyposażenie warsztatów i laboratoriów zainteresowałoby niewątpliwie nie tylko studentów kierunków technicznych: symulatory lotu, komora klimatyczna i tunel aerodynamiczny, w który inwestowała jedna ze stajni F1 to tylko niektóre przyrządy dostępne dla młodzieży.

Dom na wodzie? Pływająca wioska? Centrum obsługi ruchu turystycznego w rezerwacie Brockholes Pracownia Adam Khan Architects zrealizowała projekt centrum obsługi ruchu turystycznego w rezerwacie Brockholes (Brockholes Nature Reserve & Visitor Centre). Obiekt znalazł się wśród 34 najlepszych obiektów współczesnej architektury europejskiej, wskazanych przez jury Mies van der Rohe Award 2013
Dom handlowy Lewis i multipleks Cineplex Dom handlowy firmy John Lewis oraz multipleks Cineplex autorstwa biura Foreign Office Architects, powstały w centrum angielskiego miasta Leicester w ramach programu urbanistycznej regeneracji śródmieścia. Ich elewacje odbiegają od schematu typowego dla budynków o podobnej funkcji.