Architektura MuratorRealizacjeZbliża się koniec przebudowy Smyka

Zbliża się koniec przebudowy Smyka

Na budynku Centralnego Domu Towarowego w Warszawie 19 października zawieszono wiechę. Przebudowa obiektu ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Za jej projekt odpowiada konsorcjum AMC - Andrzej M. Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky.

Obiekt zostanie oddany do użytku na przełomie I i II kwartału 2018 roku. Rozbudowany będzie o nowe skrzydło od ulicy Brackiej. Budynek, którego całkowita powierzchnia to ok. 22 000 m² będzie miał 7 kondygnacji nadziemnych i 4 podziemne. Całość powierzchni biurowej wyniesie 15 000 m², a usługowej 7 000 m², (zaprojektowano ją na poziomie -1, parterze oraz 1 piętrze). Na parkingu podziemnym znajdzie się 136 miejsc postojowych.

Plan pomieszczeń biurowych zaaranżowany został w układzie typu open-space. Możliwy będzie najem biura o powierzchni 3000 m², czyli jednej kondygnacji.

Budynek u zbiegu Alej Jerozolimskich i Kruczej będący pierwszym po wojnie nowoczesnym domem towarowym, a zaprojektowany przez Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego ukończono w 1951 roku. Po tragicznym pożarze w 1975 roku, który doszczętnie zniszczył wnętrza, odbudowano go w uproszczonej formie, rezygnując z wielu detali i charakterystycznych podziałów na elewacji. W 2014 roku właściciel nieruchomości spółka Immobel Poland, znana m.in. z wielokrotnie nagradzanej modernizacji poznańskiego Okrąglaka (proj. JEMS Architekci, RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, „A-m” 03/2013), przedstawiła plany realizacji obiektu według projektu konsorcjum AMC – Andrzej M. Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. Jesienią 2014 roku rozpoczęto realizację, zaczynając od rozebrania większej części budynku i pozostawieniu jedynie żelbetowej konstrukcji i fragmentu klatki schodowej, ponieważ wpis do rejestru zabytków z 2006 roku uwzględniał główną bryłę Smyka, nie obejmując budynku biurowego i parterowego pawilonu oraz elementów architektury wykonanych po 1953 roku.

Więcej o projekcie w „A-m” 6/2016.

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.