Architektura MuratorStudenciDrewno w Architekturze 2019 – ogólnopolski konkurs studencki

Drewno w Architekturze 2019 – ogólnopolski konkurs studencki

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej ogłasza drugą edycję konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazano walory drewna. W konkursie przewidziano nagrody finansowe zarówno dla autorów, jak i promotorów prac.

Drewno w Architekturze 2019 – ogólnopolski konkurs studencki

Konkurs jest efektem współpracy Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej z firmą Unibep oraz Danwood. Podlasie zawsze kojarzyło się z architekturą drewnianą, a oba wymienione powyżej przedsiębiorstwa, mające siedziby w Bielsku Podlaskim, są jednymi z największych w Europie producentów budynków mieszkalnych z drewna.

Do konkursu można zgłaszać prace dyplomowe wykonane w ciągu ostatnich dwóch lat na kierunku architektura. Powinny jedynie ukazywać walory drewna jako materiału konstrukcyjnego, budowlanego i wykończeniowego. W konkursie przewidziano nagrody finansowe zarówno dla autorów, jak i promotorów. Ogólna pula nagród wynosi 30 tys. złotych.

Czytaj też: Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie |

Najlepsze projekty zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie oraz znajdą się w pokonkursowej publikacji. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 22 października. Więcej informacji oraz regulamin na stronie www.drewnowarchitekturze.pl.

Drewno w salach koncertowych: przegląd realizacji Teatry, opery, filharmonie pomału przygotowują się do ponownego otwarcia po pandemii. Tymczasem, prezentujemy krótki przegląd sal koncertowych, w których zastosowano naturalne drewno. Autorzy wybrali je nie tylko ze względów akustycznych, ale też z uwagi na niezwykłe walory estetyczne. Realizacje Renzo Piano, Ian Ritchie Architects, Manfredi Nicoletti i Luca Nicoletti, Stanton Williams.
Innowacyjna architektura drewniana Budownictwo drewniane to być może ekologiczna architektura przyszłości, alternatywa dla technologii żelbetowej. Dobrze przemyślana konstrukcja z tego materiału daje szansę przeprowadzenia w prosty sposób przebudowy, modernizacji lub rozbiórki. Ma też niewielki ślad węglowy. Nowe możliwości zastosowania drewna w architekturze przedstawiają architekci z warszawskiej pracowni APA Wojciechowski, którzy zaprojektowali niedawno dwa biurowce z jego wykorzystaniem.
Zalety wykorzystania drewna w architekturze [WIDEO] Publikujemy nagranie webinarium „Zalety wykorzystania drewna w architekturze”. Na przykładzie konkretnych realizacji brytyjski specjalista Neil Summers omawia walory ekologiczne i potencjał budowlany twardego drewna.