Architektura MuratorStudenciNowa oferta programowa na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej

Nowa oferta programowa na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej

Trwa rekrutacja na studia magisterskie 2021/2022. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej przygotował zupełnie nową ofertę programową kierunków i specjalności na II stopniu studiów! Zapowiada m.in. więcej zajęć warsztatowych, szereg kursów wybieralnych i bardziej interdyscyplinarne podejście w realizowaniu tematów.

Nowa oferta programowa na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej

Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej liczy 76 lat. Początkowo funkcjonował jako Oddział Architektury przy Wydziale Budownictwa, a od 1949 roku działa już jako samodzielna jednostka. Obecnie prowadzi kształcenie na kierunkach Architektura oraz Gospodarka Przestrzenna, na których studiuje w sumie ponad 1600 studentów. Wśród znanych absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej można wymienić: Jadwigę Grabowską-Hawrylak, Annę i Jerzego Tarnawskich, Witolda Lipińskiego, Krystynę i Mariana Barskich, Marka Dziekońskiego, Tadeusza Zipsera, Stefana Müllera, Dorotę Szlachcic czy Zbigniewa Maćkowa.

Czytaj też: Architektura: studia w Polsce. Jak wyglądają, jak się dostać, gdzie najlepiej studiować architekturę |

Sytuacja pandemiczna w kraju nie pozwala obecnie w tradycyjny sposób prowadzić rekrutacji, dlatego Wydział Architektury zaprasza na rekrutację on-line. Cykl wydarzeń pod wspólnym tytułem Nowe Rozdanie został przygotowany we współpracy z wydziałowym Samorządem Studenckim. W jego ramach przyszli studenci mogą poznać dokonania najbardziej znanych absolwentów WA PWr działających obecnie w różnych obszarach zawodowych, a także obejrzeć prezentacje zupełnie nowej oferty programowej dla różnych kierunków i specjalności na II stopniu studiów, jak  Gospodarka Przestrzenna, Architektura i Urbanistyka czy Architektura i Ochrona Zabytków.

Nowe rozdanie na Politechnice Wrocławskiej

Część zmian wynika z ministerialnego rozporządzenia, które w lipcu ubiegłego roku wprowadziło nowe standardy kształcenia architektów. Wydział Architektury postanowił jednak skorzystać z okazji i poważniej odświeżyć programy swoich kierunków. I to nie tylko architektury, ale także gospodarki przestrzennej, której nowe rozporządzenie nie objęło – mówi dr inż. arch. Elżbieta Komarzyńska-Świeściak, pełnomocnik dziekana Wydziału Architektury ds. promocji. Pomyśleliśmy, że to dobry moment, by przyjrzeć się programom i zmodyfikować je tak, by bardziej odpowiadały potrzebom studentów na I i II stopniu studiów. Dzięki zmianom studia u nas będą bardziej zindywidualizowane i interdyscyplinarne. Studenci, zwłaszcza na studiach magisterskich, będą wybierali, w jakim kierunku chcą się specjalizować i w związku z tym, jakie zagadnienia chcą bardziej zgłębić.

Na drugim stopniu Wydział Architektury oferuje cztery kierunki – architekturę (a na niej specjalności: architektura i urbanistyka oraz architektura i ochrona zabytków) i architekturę w języku angielskim (ze specjalnością architecture and urban planning) oraz gospodarkę przestrzenną i ten sam kierunek w języku angielskim. Jedną z najważniejszych zmian w programach tych studiów będzie wprowadzenie zdecydowanie większej liczby zajęć praktycznych – warsztatowych. W przypadku niektórych specjalności zwiększy się ona nawet dwukrotnie. Pozwoli nam to na poświęcać więcej czasu na rozwijanie projektów realizowanych ze studentami, na pogłębiony research i analizy będące podstawą lepszych rozwiązań, wprowadzenie metodyki learning by doing i research by design, czy w końcu na zapraszanie specjalistów z zewnątrz, np.: architektów praktykujących zawód, konstruktorów i projektantów instalacji – opowiada dr Komarzyńska-Świeściak.

Dodatkowo zainicjowana została akcja #Dyplom_Support z poradami i wskazówkami, w jaki sposób najlepiej przygotować swój projekt dyplomowy oraz samą obronę. Organizatorzy zachęcają do zadawania pytań na temat przebiegu studiów magisterskich oraz samej rekrutacji, na które odpowiedzą pod koniec wydarzenia w formie spotkania live. Ponadto pracownicy i studenci Wydziału Architektury przygotowali broszury informacyjne i różnorodne materiały promujące nowe programy studiów. Można je znaleźć m.in. tu. Rekrutacja trwa do 12 lutego. Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie wa.pwr.edu.pl.

Wydział Architektury Politechniki Śląskiej Politechnika Śląska szczyci się statusem uczelni badawczej, dzięki czemu studenci mają dodatkowe możliwości uczestnictwa w projektach naukowo-badawczych – o tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Śląskiej pisze Patryk Prychodko. W ramach cyklu Wydziały Architektury w Polsce prezentujemy Wydział Architektury Politechniki Śląskiej.
Wyniki konkursu studenckiego na modernizację fontanny w Sandomierzu Poznaliśmy wyniki realizacyjnego konkursu studenckiego na opracowanie koncepcji architektonicznej modernizacji fontanny na Małym Rynku w Sandomierzu. Główna nagroda przypadła Natalii Szymańskiej z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie.
Absolwentki Architektury Politechniki Rzeszowskiej nagrodzone w konkursie Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia Aneta Czekaj i Urszula Król zostały nagrodzone w konkursie Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia organizowanym przez samorząd województwa.
Studentki architektury Politechniki Rzeszowskiej opracowały dokumentację XIX-wiecznej willi Potockich Na początku grudnia do miejscowości Antoniny na Ukrainie została przekazana dokumentacja architektoniczno-konserwatorska XIX-wiecznej willi Potockich. Autorkami opracowania są studentki Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.
Polacy docenieni w międzynarodowym konkursie na projekt wertykalnego miasta Polscy studenci Natalia Tadla, Karolina Słomiany i Kamil Wróbel z Politechniki Śląskiej zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na projekt wertykalnego miasta.
25 lat Programu Tennessee Konferencję Współczesna praktyka i badania w pracach studentów zorganizowano w Krakowie z okazji trwającego już 25 lat programu wymiany studentów między uczelniami College of Architecture & Design University of Tennessee w Knoxville a Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej. Oprócz podsumowania dotychczasowej współpracy ustalono, że Program Tennessee zostanie rozbudowany o kolejne elementy.