Architektura MuratorStudenciProjekty studenckieArchitektura w służbie dyplomacji. Koncepcja Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu

Architektura w służbie dyplomacji. Koncepcja Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu

Projekt Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu to ciekawy przykład architektury dyplomatycznej. Koncepcja powstała jako praca dyplomowa, obroniona na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 2014 roku.

Koncepcja Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu

Założenia autorskie:

Przedmiotem opracowania jest koncepcja Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań historycznych i konserwatorskich lokalizacji projektu, obszaru Starego Miasta Edynburga, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Istotą architektury dyplomacji jest reprezentacyjność, którą możemy wyrazić poprzez przestrzeń, proporcję i skalę. Idea budynku wywodzi się bezpośrednio ze struktury przestrzennej średniowiecznego Starego Miasta, której charakterystycznym elementem są długie i wąskie działki.

Koncepcja zakłada podział bryły budynku na cztery części połączone wspólnym atrium. Pozwala to na zgrupowanie funkcji o tym samym priorytecie dostępu (część kulturalna: instytut kultury i biblioteka; konsulat: część biurowa i pomieszczenia konsula). Proporcje budynków i geometria dachów nawiązują do najbliższego sąsiedztwa placu Grassmarket. Odwołanie do lokalnej architektury podkreślają wykorzystane materiały, wśród nich stal, łupek z Walii (Welsh slate), kamień z kamieniołomów Caithness (Caithness Stone) i drewno z modrzewia szkockiego (scottish larch).

Autorka: Małgorzata Marcinkowska
Promotor: dr inż. arch. Anna Grabowska
Praca otrzymała wyróżnienie w konkursie Dyplom Roku 2015 - Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego

Kurs na Wawel Konrad Grabowiecki i Maciej Kaufman o ćwiczeniach projektowych dla studentów X semestru Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Konkurs „Architektura Betonowa – Gra Brył – Dom w Krajobrazie Miejskim” 2022 Poznaliśmy wyniki 22. edycji konkursu dla studentów II roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: Architektura Betonowa – Gra Brył – Dom W Krajobrazie Miejskim. Laureatkami zostały Małgorzata Maślanka, Kinga Niebieszczańska oraz Magdalena Konik.
Rollercoaster, czyli praca zarobkowa studentów architektury Jak studentom architektury w Polsce udaje się łączyć studia dzienne z pracą zawodową i czy grozi to wypaleniem zawodowym, zanim skończą 25 lat – pytamy wykładowców, pracodawców, psychologów i samych zainteresowanych.
Round – szkoła średnia w Kafountine w Senegalu Projekt szkoły w Kafountine w Senegalu autorstwa Justyny Matyski, Pauliny Wrąbel, Aleksandry Tarnowskiej i Wiktorii Zarębskiej został zakwalifikowany do trzeciego etapu międzynarodowego konkursu organizowanego przez platformę Archstorming. Autorki zaproponowały budynek oparty na siatce modułowej o wymiarach 3 x 3 metry i zadaszenia o kształcie ułatwiającym naprowadzanie wody deszczowej do podziemnego zbiornika.
Studenci z Politechniki Wrocławskiej, Śląskiej i Uczelni Łazarskiego wśród ambasadorów ekobudownictwa Poznaliśmy wyniki konkursu o ekobudownictwie organizowanego przez Ministerstwo Klimatu wraz z warszawskim oddziałem SARP. Pierwsze miejsce zajęła Dominika Bednarek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wśród laureatów także studenci z  Politechniki Śląskiej i Uczelni Łazarskiego.
Dawniej Sopocka Szkoła Wyższa, dziś Sopocka Akademia Nauk Stosowanych: co się zmieni, a co pozostaje niezmienne Od 1 marca 2022 roku Sopocka Szkoła Wyższa ma nową rangę. Stała się Sopocką Akademią Nauk Stosowanych. O zmianach i ich konsekwencjach dla obecnych i przyszłych studentów architektury pisze nasza Ambasadorka Agnieszka Przybylska z Wydziału Architektury, Inżynierii i Sztuki.