Koncepcja Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu

i

Autor: Archiwum Architektury

Architektura w służbie dyplomacji. Koncepcja Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu

2015-08-18 12:32

Projekt Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu to ciekawy przykład architektury dyplomatycznej. Koncepcja powstała jako praca dyplomowa, obroniona na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 2014 roku.

Założenia autorskie:

Przedmiotem opracowania jest koncepcja Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań historycznych i konserwatorskich lokalizacji projektu, obszaru Starego Miasta Edynburga, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Istotą architektury dyplomacji jest reprezentacyjność, którą możemy wyrazić poprzez przestrzeń, proporcję i skalę. Idea budynku wywodzi się bezpośrednio ze struktury przestrzennej średniowiecznego Starego Miasta, której charakterystycznym elementem są długie i wąskie działki.

Koncepcja zakłada podział bryły budynku na cztery części połączone wspólnym atrium. Pozwala to na zgrupowanie funkcji o tym samym priorytecie dostępu (część kulturalna: instytut kultury i biblioteka; konsulat: część biurowa i pomieszczenia konsula). Proporcje budynków i geometria dachów nawiązują do najbliższego sąsiedztwa placu Grassmarket. Odwołanie do lokalnej architektury podkreślają wykorzystane materiały, wśród nich stal, łupek z Walii (Welsh slate), kamień z kamieniołomów Caithness (Caithness Stone) i drewno z modrzewia szkockiego (scottish larch).

Autorka: Małgorzata MarcinkowskaPromotor: dr inż. arch. Anna GrabowskaPraca otrzymała wyróżnienie w konkursie Dyplom Roku 2015 - Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego