Architektura MuratorStudenciProjekty studenckieArchitektura w służbie dyplomacji. Koncepcja Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu

Architektura w służbie dyplomacji. Koncepcja Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu

Projekt Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu to ciekawy przykład architektury dyplomatycznej. Koncepcja powstała jako praca dyplomowa, obroniona na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 2014 roku.

Koncepcja Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu

Założenia autorskie:

Przedmiotem opracowania jest koncepcja Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań historycznych i konserwatorskich lokalizacji projektu, obszaru Starego Miasta Edynburga, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Istotą architektury dyplomacji jest reprezentacyjność, którą możemy wyrazić poprzez przestrzeń, proporcję i skalę. Idea budynku wywodzi się bezpośrednio ze struktury przestrzennej średniowiecznego Starego Miasta, której charakterystycznym elementem są długie i wąskie działki.

Koncepcja zakłada podział bryły budynku na cztery części połączone wspólnym atrium. Pozwala to na zgrupowanie funkcji o tym samym priorytecie dostępu (część kulturalna: instytut kultury i biblioteka; konsulat: część biurowa i pomieszczenia konsula). Proporcje budynków i geometria dachów nawiązują do najbliższego sąsiedztwa placu Grassmarket. Odwołanie do lokalnej architektury podkreślają wykorzystane materiały, wśród nich stal, łupek z Walii (Welsh slate), kamień z kamieniołomów Caithness (Caithness Stone) i drewno z modrzewia szkockiego (scottish larch).

Autorka: Małgorzata Marcinkowska
Promotor: dr inż. arch. Anna Grabowska
Praca otrzymała wyróżnienie w konkursie Dyplom Roku 2015 - Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego

Polacy docenieni w międzynarodowym konkursie na projekt wertykalnego miasta Polscy studenci Natalia Tadla, Karolina Słomiany i Kamil Wróbel z Politechniki Śląskiej zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na projekt wertykalnego miasta.
25 lat Programu Tennessee Konferencję Współczesna praktyka i badania w pracach studentów zorganizowano w Krakowie z okazji trwającego już 25 lat programu wymiany studentów między uczelniami College of Architecture & Design University of Tennessee w Knoxville a Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej. Oprócz podsumowania dotychczasowej współpracy ustalono, że Program Tennessee zostanie rozbudowany o kolejne elementy.
OSSA Łódź 2018 – relacja z Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury Prezentujemy relację z warsztatów studenckich OSSA, które odbyły się w dniach 13-21 października 2018 roku w Łodzi pod hasłem Widzenie. Wydarzenie podsumowuje współorganizator – Filip Zamiatnin.
Inicjatywy WA Politechniki Wrocławskiej – relacje z warsztatów Technoledge i z kursu ProtoLAB Prezentujemy relację z kursu ProtoLAB na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, w ramach którego powstał pawilon Zbigniewa Herberta, oraz warsztatów Technoledge zorganizowanych we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Delft.
Urban Summer School - Lublin, Warszawa, Szumin W dniach 26.08.2018 – 8.09.2018 Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na letnie warsztaty, poświęcone realizacjom Oskara i Zofii Hansenów. Zgłoszenia można przesyłać do 7 maja.
Praktyka architektoniczna w Londynie Publikujemy relację Marka Grodzickiego, studenta Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, z praktyki w londyńskim oddziale pracowni Gensler oraz wywiad, jaki przeprowadził z jednym z dyrektorów biura – Łukaszem Płatkowskim.