Architektura Murator Studenci Projekty Biblioteka w Bergamo

Biblioteka w Bergamo

Projekt nowej biblioteki w Bergamo zakłada stworzenie środowiska stymulującego koncentrację, ale także miejsca interakcji, spotkań i wydarzeń kulturalnych. Przygotowany podczas semestru dyplomowego na Accademia di archittetura Mendrisio w Szwajcarii.

Biblioteka w Bergamo
widok na bibliotekę z placu
Autor / autorzyJustyna Mydlak
Nazwa uczelniAccademia di architettura Mendrisio
WydziałArchitektura
Rok studiówV
Opieka naukowa profesor Jonathan Sergison, asystenci Michael Stettler i Taro Sakurai

Piazza della Republica, wybrana na lokalizację biblioteki, jest obecnie zdezorganizowaną przestrzenią publiczną. Projekt pozwala na zmianę i ponowne zdefiniowanie placu obok budynku. Urbanistyczna rola brył w otaczającym kontekście wzmacnia znaczenie drogi pieszej w kierunku starego miasta.

Biblioteka nawiązuje bezpośrednią relację z otoczeniem poprzez gabaryty bryły. Delikatne przesunięcie budynku od południowej krawędzi działki uwydatnia istotność głównego wejścia od strony miasta oraz pozwala na wyznaczenie rozległej przestrzeni publicznej na północy działki.

Kształt budynku określony jest przez trzy trzony. Północna fasada wysunięta w kierunku placu artykułuje wejście, daje schronienie i uwydatnia fakt, że budynek jest instytucją publiczną. Wyższe piętra są wysunięte delikatniej, pozostawiając widoczne rozróżnienie pięter/funkcji na fasadzie.

Program budynku różni się na poszczególnych piętrach. Parter jest otwarty, połączony z placem i ulicą, oddzielny jedynie przeszkloną fasadą. Pierwsze piętro jest magazynem książek. Widocznym, ale niedostępnym dla czytelników. Idąc głównymi schodami, odwiedzający bibliotekę powoli zostaje wprowadzany w świat książek. Na drugim piętrze znajdują się biura administracji i miejsca na czytanie wymagające zwiększonej koncentracji. Najwyższe piętro to główna sala czytelnicza z atrium na środku. Stąd można wyjść na zielony dach służący za miejsce do czytania na powietrzu z widokiem w kierunku Citta Alta Bergamo.

Autor:Justyna Mydlak Nazwa uczelni:Accademia di architettura Mendrisio Rok studiów:V