Architektura Murator Studenci Projekty Detroit Revival, kompleks wielofunkcyjny

Detroit Revival, kompleks wielofunkcyjny

Międzynarodowy konkurs Detroit Waterfront District organizowany przez Young Architects Competitions został rozstrzygnięty 15 lutego 2021 roku. Projekt studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej: Martyny Podrażki i Michała Skowrońskiego znalazł się w finale

Detroit Revival, kompleks wielofunkcyjny
Wizualizacja
Autor / autorzyMartyna Podrażka, Michał Skowroński
Nazwa uczelniPolitechnika Warszawska
WydziałWydział Architektury
Rok studiówI
Opieka naukowa (brak)

Tematem konkursu organizowanego przez YAC było zaprojektowanie kompleksu zawierającego przestrzeń wielofunkcyjna o zróżnicowanej tematyce: biurowej, usługowej, apartamentowej oraz hotelowej. Głównym założeniem projektowym było zaproponowanie odpowiedniej architektury, która będzie odpowiadała na problematykę Detroit oraz będzie inspiracja dla przyszłego rozwoju miasta.
Konkurs stał się okazją, aby zaprojektować zespół budynków definiujących na nowo panoramę miasta. Stworzenie nowego arcydzieła architektury, stanie się symbolem odrodzenia jednego z najbardziej kultowych i kontrowersyjnych miast w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Definicja słowa odrodzenie nie jest jednoznacznie określona, natomiast łączy w sobie wiele innych pojęć w rezultacie sprowadzających nas do jednej głównej myśli, przyszłość. Myśląc zatem o przyszłości miasta musimy zagłębić się również w jego przeszłość. Charakterystyczne cechy, oryginalne elementy, wyjątkowa zabudowa. Podczas analiz historycznej tkanki Detroit doszliśmy do szczególnych informacji o początkach jego istnienia.
Co ukształtowało to miasto i zapoczątkowało jego rozwój? Fabryki. Ceglane, o stalowej konstrukcji i prostej strukturze obiekty. Wyjątkowym detalem architektonicznym są łukowe zakończenia okien na ostatniej kondygnacji budynków. Odrodzenie oznacza również stan odnowy, nowe życie, wzrost. Odrodzenie Detroit rozumiane jako porost nowej tkanki, zasianie nowego życia i patrzenie na jego rozwój. Pędy zasianych roślin symbolizują nowe obiekty powstające w sercu miasta uzupełniające jego drzewostan, będący symbolem skyline. Koncepcja zakłada stworzenia dystryktu na podstawie symboliki nowo zasianego ziarna drzewa. Ziarno kiełkujące i wznoszące się ma odniesienie do najwyższego obiektu w całym projektowanym kompleksie. Podczas wzrostu, pędy drzewa odrzucają na boki ziemie, aby piąć się ku górze. Nasze założenie jest odwzorowaniem tego procesu. Drzewo jest symbolem życia, stanowi połączenie trzech epok rozwoju: dolnego - przodków i przeszłości, średniego – czasu teraźniejszego, górnego – przyszłego pokolenia. Drzewo swą budową pokazuje nam sekret życia i naturalny przepływ życiodajnej energii. Silne korzenie mocno osadzone w ziemi, stabilny pion i rozłożysta, pnąca się ku górze korona. Koncepcja zakłada wpisanie się w skyline - drzewostan Detroit. Lokalizacja dystryktu daje nam możliwość nie tyle uzupełnienia skyline, a jego przedłużenia w celu dalszego rozwoju wysokiej zabudowy. Drzewo symbolizuje życie, odrodzenie. Przekrój drzewa pozwala na dokładniejszą analizę rozłożenia elementów strukturowych. Rozłożenie słoi przekłada się na projektowaną zabudowę, sposób kształtowania całej formy jak i otaczającej roślinności. Nieregularna organiczna siatka wpływa na nietypowy kształt zabudowy, który całą swoją formą symbolizuje proces odrodzenia. Opływowe kształty zwiększają powierzchnię użytkową, co wpływa pozytywnie na luksusowy charakter zabudowy. Projektowany układ zakłada zielone tarasy, które swoją formą również nawiązują do kształtu słojów drzewa. Ilość tarasów jaką teraz określiliśmy nie jest stała, może być zmieniona względem potrzeby projektowej. Modularna forma siatki pozwala na modyfikacje i dostosowane do potrzeb zmiany. Tarasy zielone ukierunkowane są na najbardziej wyjątkową panoramę całego miasta oraz rzekę Detroit. Tarasy są całościowo porośnięte różnego rodzaju roślinnością, która zapewnia kontakt użytkownika z naturą.

Autor:Martyna Podrażka, Michał Skowroński Nazwa uczelni:Politechnika Warszawska Rok studiów:I