Architektura Murator Studenci Projekty FARM'NNECTION – farm that connect people

FARM'NNECTION – farm that connect people

Projekt farmy uzupełniającej miasto o nową zieleń i kameralną, atrakcyjną przestrzeń dla mieszkańców. Praca zdobyła główną nagrodę w międzynarodowym konkursie Farmer zorganizowanym przez platformę ideasforward

FARM'NNECTION – farm that connect people
perspektywa
Autor / autorzyYaroslav Panasevych, Julia Sierpień
Nazwa uczelniPolitechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
WydziałArchitektury
Rok studiówV
Opieka naukowa (brak)

Żyjemy w szybko rozwijającym i zmieniającym się świecie. Liczba ludzi wzrosła, miasta są coraz bardziej zagęszczone. Dziś wszyscy stoimy w obliczu problemów spowodowanych globalną pandemią.
 
Społeczeństwo stanęło przed wieloma wyzwaniami. Dla nas, przyszłych architektów, odgrywania roli widza i obserwowanie nowych zjawisk, to szczególnie ważne doświadczenie.
 
W internecie można znaleźć wiele zdjęć, ukazujących, w jaki sposób ludzie radzą sobie w tym niełatwym czasie, jak sobie pomagają, przekazując na przykład między oknami na liniach różnego rodzaju rzeczy i produkty. Wszystkie te skojarzenia wpłynęły na rozwiązanie zadania konkursowego. W dzisiejszym mieście chcemy łączyć ludzi poprzez rolnictwo miejskie, dając możliwość tworzenia pojedynczych ogrodów, które z czasem mogą przekształcić się w większą strukturę.
 
Kluczowe pytanie brzmi: czy miasto może dostosować się do nowych wymagań społecznych i środowiskowych? Nasza odpowiedź – oczywiście! W projekcie chcemy pokazać, jak dzięki farmam miasto może dostosowywać się do nowych wyzwań i łączyć ludzi w nowy sposób.
 
Nasza koncepcja polega na ukazaniu, że rolnictwo miejskie będzie katalizatorem łączącym społeczeństwo. Projekt odchodzi od ideologicznej farmy wertykalnej, koncentruje się na jednostce w małej skali, w której ludzie mogą korzystać z zieleni niemal bez wychodzenia z domu, a także ingerować w sąsiednią jednostkę. Zaczynając od kilku roślin i zwierząt domowych, przenieśliśmy gospodarstwo na balkon - który może zwiększyć swoją powierzchnię 3-, 4-krotnie, dzięki układowi hydraulicznemu na metalowej konstrukcji (system powtarzalny). Dwóch sąsiadów może połączyć balkony w większą strukturę i wspólnie uprawiać warzywa. Za jakiś czas dołączy więcej sąsiadów i powstanie wspólna farma. UDOSTĘPNIANIE GOSPODARSTWA! POŁĄCZENIE GOSPODARSTWA! ROLNICTWO! Miasto zostanie uzupełnione o nową zieleń, kameralną i atrakcyjną przestrzeń.

Autor:Yaroslav Panasevych, Julia Sierpień Nazwa uczelni:Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki Rok studiów:V