Architektura Murator Studenci Projekty Light Scattering Window

Light Scattering Window

Zwycięski projekt w kategorii Daylight in Buildings w Europie Środkowo-Wschodniej konkursu International Velux Award podejmuje temat prawidłowego naturalnego oświetlenia pomieszczeń. Ideą projektu było stworzenie kompleksowego rozwiązania, które w prosty sposób zmienia charakter światła.

Light Scattering Window
Plansza konkursowa.
Autor / autorzyinż. arch. Marta Sowińska, inż. arch. Łukasz Gąska, inż. arch. Kamil Głowacki
Nazwa uczelniPolitechnika Poznańska
WydziałArchitektury
Rok studiówIV
Opieka naukowa dr inż. arch. Magdalena Gyurkovich

Projekt podejmuje zagadnienie prawidłowego, naturalnego oświetlenia pomieszczeń. Oświetlenie bezpośrednim światłem słonecznym stwarza wiele problemów m.in. przegrzanie pomieszczeń, zjawisko olśnienia, prześwietlenie niektórych części pomieszczenia, przy jednoczesnym niedoświetleniu niektórych miejsc. Ideą projektu jest stworzenie kompleksowego rozwiązania, które byłoby proste, intuicyjne, dostępne dla każdego, które w prosty sposób zmienia charakter światła, jednocześnie nie ingerując zbytnio w wygląd tradycyjnych okien i elewacji.
Problemy te już wiele razy były podejmowane, na rynku istnieje szereg rozwiązań, które w pewnym stopniu je rozwiązują. Na przykład zasłony, rolety czy żaluzje zatrzymują nadmiar promieni słonecznych, ale jednocześnie zasłaniają widok z okna lub całkowicie odcinają dopływ światła.

Na podstawie analiz zachowania światła w poszczególnych porach dnia i roku zaproponowano okno, które poprzez przechylenie płaszczyzny szyby, zmienia kąt i charakter wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych. Zaletą przyjętego rozwiązania jest prostota oraz łatwość manualnej obsługi.

Modyfikacja okna rozwiązuje wcześniej wspomniane problemy. Dodatkowa rama, mocowana na zawiasach, ma możliwość odchylenia od pionu o kąt 30 stopni. Przechylona rama połączona jest z podstawową konstrukcją "rękawem", który w przypadku zamknięcia okna zwija się do kaset umieszczonych w ramie okna. Materiał ten wykonany jest z tworzywa na bazie aerogelu, co sprawia, że posiada bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe i izolacyjne i tym samym nie przyczyni się do zwiększenia mostków termicznych w budynku. Najważniejszą jego funkcją jest jednak rozpraszanie światła. Dzięki temu elementowi promienie słoneczne nie wpadają bezpośrednio do pomieszczenia, tylko są filtrowane i rozpraszane, dając równomierne, miękkie oświetlenie, poprawiające np. warunki pracy (rezultaty widoczne na dołączonych obliczeniach, prezentujących w sposób graficzny rozkład światła). Dodatkową zaletą jest również rozwiązanie problemu przegrzewania się pomieszczeń. Przewagą zaproponowanego rozwiązania nad roletami czy zasłonami jest też taka, że usuwamy niekorzystne światło, nie zasłaniając widoku z okna. Uchylone okna tworzą ciekawą, plastyczną i zmienną elewację, a gdy są zamknięte nie ingerują w nią w ogóle. 

Okno może być uchylane na ramieniu w wersji manualnej oraz na siłowniku w wersji automatycznej. Rękaw daje możliwość konserwacji i czyszczenia. Okno zachowuje swoje tradycyjne właściwości, czyli możliwość otwarcia go oraz zamontowanie rolet (w tym wypadku zaletą jest również to, że po zasłonięciu okna roletą nadal może wpadać świeże powietrze w sytuacji, gdy okno jest uchylone w celu rozproszenia światła). Otwarcie polega na odchyleniu dolnej krawędzi okna, rozszczelnienie wymusza przepływ powietrza do wewnątrz.

W projekcie uwzględniono również aspekt ekonomiczny. Zauważono, że podobne efekty rozproszenia światła mogą zostać osiągnięte przez montaż na elewacji wysuwanego rękawa z rozpraszającego. Nakład finansowy byłby minimalny, a efekty godne uwagi.

Przedstawiono również sposób działania projektowanego systemu w przypadku okna połaciowego, gdzie przegrzewanie pomieszczeń jest szczególnie uciążliwe.

Projekt podejmuje temat przegrzewania i prześwietlenia pomieszczeń przez niekorzystne, silne i bezpośrednie światło. Zaproponowane rozwiązanie, przy użyciu prostych środków i na bazie dokładnych analiz rozkładu światła, rozwiązuje te problemy. Przewidziano różne sposoby osiągnięcia podobnych efektów, w zależności od nakładów finansowych. Rozpraszające okno spełnia swoje zadania, jednocześnie nie zasłaniając widoku na zewnątrz i tworząc ciekawe efekty wizualne na elewacji budynku.

WIĘCEJ NA:

1) http://prasa.velux.pl/polscy-studenci-laureatami-iva/ - notatka prasowa

2) https://www.youtube.com/watch?v=WZ2IL6fyu0E - film z wynikami konkursu

3) http://iva.velux.com - oficjalna strona konkursu

4) http://www.gsarchitektura.pl/iva2016 - strona w portfolio

Autor:inż. arch. Marta Sowińska, inż. arch. Łukasz Gąska, inż. arch. Kamil Głowacki Nazwa uczelni:Politechnika Poznańska Rok studiów:IV