Architektura Murator Studenci Projekty Piwne SPA w Brzesku Okocim

Piwne SPA w Brzesku Okocim

Projekt jest rozwinięciem XIX-wiecznej zabudowy, zapoczątkowanej przez założyciela browaru Jana Goetza. Zakłada stworzenie ścieżki tematycznej, SPA oraz pawilonu, w którym będzie można poznać tradycje polskiego piwowarstwa.

Piwne SPA w Brzesku Okocim
Wizualizacja
Autor / autorzyJakub Jedynak
Nazwa uczelniPolitechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
WydziałArchitektury
Rok studiówV
Opieka naukowa Dr hab. inż. arch. Mateusz Gyurkovich

Projekt Piwnego SPA w Brzesku Okocim jest pewnego rodzaju rozwinięciem i uzupełnieniem XIX-wiecznej zabudowy, zapoczątkowanej przez założyciela browaru – Jana Goetza. Stanowi alternatywę dla popularnych dziś ośrodków typu wellness, jednocześnie oferując niekonwencjonalne podejście do relaksu i odpoczynku. To miejsce adresowane do nieco starszych odbiorców, jednocześnie różnorodność jego funkcji zapewnia ciekawą ofertę rozrywki dla wszystkich pokoleń. Ponadto projekt zakłada stworzenie piwnej ścieżki tematycznej oraz pawilonu, w którym będzie można doświadczyć kunsztu polskiego piwowarstwa, poznać tradycję jednego z największych polskich browarów oraz podziwiać otaczającą go przyrodę.

Wybór odpowiedniej działki do stworzenia projektu piwnego SPA był wynikiem kilku czynników. Pierwszym są uwarunkowania wynikające z działalności browaru. Do dnia dzisiejszego Browar Okocim to jeden z największych tego typu zakładów przemysłowych. Projektowanie w obszarze bezpośrednio przyległym do warzelni lub implementowanie nowych budynków na jego terenie jest niemożliwe ze względu na różnego rodzaju warunki, między innymi: sterylność produkcji. Lokalizacja w najbliższym sąsiedztwie jest także niemożliwa ze względu na ukształtowanie terenu, istniejącą zabudowę oraz założenie parkowe z Pałacem Goetzów, który objęty jest w znaczącej części ochroną przyrodniczą i konserwatorską.

Wybór padł więc na niezabudowaną działkę powyżej zabudowań browaru oraz Parku Goetzów. Topograficznie znajduję się ona w połowie wysokości względnej wzgórza Okocim. Od strony północnej oraz zachodniej otoczona jest lasem, natomiast od strony południowej oraz wschodniej otwiera się na widok Pogórza Karpackiego oraz szczytu wzgórza Okocim.

Pierwszym elementem koncepcji jest stworzenie ścieżki tematycznej. Motywem przewodnim jest historia Brzeska, Browaru Okocim oraz ich założycieli. Punktem początkowym byłby główny, pierwszy i historyczny budynek Browaru, w którym obecnie znajduje się administracja i mała przestrzeń wystawowa. Kolejno, ścieżka przebiegałaby wokół Pałacu Goetzów, ruin amfiteatru oraz pomników przyrody. Punkt końcowy stanowiłyby zabudowania Piwnego SPA i „Degustatornia piwa” z punktem widokowym.

Układ budynków SPA jest pewnego rodzaju nawiązaniem do rynku. Dziedziniec zamknięty jest z trzech stron zabudowaniami, natomiast z północnej strony przebiega wcześniej wspomniana ścieżka. Dzięki temu wytworzona została przestrzeń publiczna umożliwiająca integrację pensjonariuszy, turystów oraz mieszkańców. Forma budynków hotelowych czerpie inspiracje z otaczającej zabudowy. Podstawowym elementem składowym założenia jest obiekt o rzucie zbliżonym do prostokąta, o wysokości 19,4 m przykryty dachem dwuspadowym. Całość założenia tworzy zespół sześciu budynków, które stanowią Piwne SPA.

Pawilon „Degustatorni Piwa” kształtem przypomina pozostałe budynki, jednak jego bryła została w znaczy sposób zdynamizowana. Forma czerpie inspirację ze znanego koziołka, będącego niegdyś znakiem rozpoznawczym Browaru Okocim.
Na parterze w części oficjalnej zaprojektowano hol wejściowy z informacją oraz recepcją. Ponadto na tym piętrze znajduje się także hotelowa restauracja oraz sala konferencyjna. W dalszej części możemy znaleźć strefę fizjoterapii z gabinetami lekarskimi, gabinetami zabiegowymi oraz salą ćwiczeń. Zaprojektowano także strefę odnowy biologicznej, w skład której wchodzą: sauna, ruska bania, gabinety zabiegowe, oraz strefa relaksu z małą biblioteczką.

Charakterystycznym elementem parteru, jak i całego założenia są szklarnie ziołowe. Uzupełnieniem tej funkcji są strefy inhalacji. Druga cześć parteru to cześć administracyjna, w skład której wchodzi hol wejściowy z informacją, recepcją oraz pomieszczenie techniczne w tym: ochrona, garderoba, pomieszczenie dźwiękowców i mały magazyn.

Kondygnacja +1 i +2 to w głównej mierze pokoje hotelowe. Układ został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić dowolność aranżacji. Możemy znaleźć pokoje 1-osobowe i 2-osobowe, pokoje typu studio oraz apartamenty. Piętro pierwsze i drugie części administracyjnej zawiera salę konferencyjną, toalety oraz pokoje dyrekcji i administracji.

Kondygnacja -1 składa się z dwóch części. W pierwszej znalazł się parking podziemny oraz pomieszczenia magazynowo–techniczne, kuchnia z wymaganym zapleczem oraz pomieszczenia związane z obsługą techniczną basenów. Część oficjalna w głównej mierze składa się z basenów – sportowego, solankowego, jacuzzi oraz basenów-wanien przeznaczonych do kąpieli piwnych. Ponadto na kondygnacji -1 znajduje się siłownia, komora krioterapii oraz wypożyczalnia rowerów z bezpośrednim wyjściem na jedną z trzech istniejących ścieżek rowerowych. Uzupełnieniem funkcji są szatnie toalety oraz pomieszczenia techniczne.

Autor:Jakub Jedynak Nazwa uczelni:Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki Rok studiów:V