Architektura Murator Studenci Projekty Poprawa jakości zamieszkania. Rozwiązanie problemów modernistycznego osiedla w Nowym Porcie + masterplan dzielnicy.

Poprawa jakości zamieszkania. Rozwiązanie problemów modernistycznego osiedla w Nowym Porcie + masterplan dzielnicy.

Jakość przestrzeni na większości polskich osiedli z II połowy XX wieku pozostawia wiele do życzenia. Doraźne rozwiązywanie problemów jedynie pogarsza ich obraz. Czas podjąć zdecydowane działania, mające na celu poprawę sytuacji.

Poprawa jakości zamieszkania.  Rozwiązanie problemów modernistycznego osiedla w Nowym Porcie + masterplan dzielnicy.
Widok na fragment obszaru opracowania - Osiedle Wyzwolenie w Nowym Porcie.
Autor / autorzymgr inż. arch. Tomasz Obara
Nazwa uczelniPolitechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
WydziałArchitektury
Rok studiówV
Opieka naukowa Promotor prof. dr hab. inż. arch. Mateusz Gyurkovich / Promotor pomocniczy : dr inż. arch. Damian Poklewski - Koziełł

Nadchodzi czas wymiany pokoleniowej budynków z II połowy XX wieku. Projektowane według ówczesnych norm i standardów nie odpowiadają dzisiejszemu modelowi życia. Mimo wielu pozytywnych aspektów, w tym relatywnie dobrego układu urbanistycznego, zachowującego odpowiednie, nieraz nawet zbyt duże odległości pomiędzy budynkami, dominuje w ich przestrzeni anonimowość, często wywołująca negatywne zachowania społeczne. Nierzadko są modernizowane w taki sposób, który poddaje pod wątpliwość udział architekta w projekcie. Ich ogólny obraz wywołuje szczególnie u osób wrażliwych estetycznie negatywne emocje. Nadchodzi teraz czas, kiedy coraz większa liczba z nas zwraca uwagę na otoczenie w jakim żyje i pracuje. Lubimy nowoczesność i chcielibyśmy żyć w estetycznym i uporządkowanym świecie, o czym świadczą na przykład uchwały krajobrazowe przyjmowane w kolejnych polskich miastach. Jeśli chodzi jednak o przestrzeń do mieszkania - nadal dużo pozostaje do poprawy. Jak poradzić sobie z poprawą jakości części wspólnych i przestrzeni pomiędzy budynkami, kiedy często są w prywatnych rękach? Jak prawidłowo wykonać modernizację budynków wielkopłytowych, które z biegiem lat wymagają coraz większych działań naprawczych? Te zadania z pewnością nie należą do najprostszych, ale są konieczne ze względu na kondycję techniczną polskich osiedli.

WIĘCEJ: https://www.behance.net/gallery/105099047/POPRAWA-JAKOSCI-ZAMIESZKANIA-NOWY-PORT

Autor:mgr inż. arch. Tomasz Obara Nazwa uczelni:Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki Rok studiów:V