Architektura Murator Studenci Projekty Projekt przestrzeni terapeutycznej

Projekt przestrzeni terapeutycznej

Projekt polega na adaptacji zabytkowego zespołu poklasztornego na potrzeby ośrodka terapeutycznego. Praca zwyciężyła w konkursie na najlepszy dyplom zorganizowanym przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej w kategorii Nauka na rzecz lokalnej społeczności

Projekt przestrzeni terapeutycznej
wizualizacja
Autor / autorzyRenata Kruk-Kozłowska
Nazwa uczelniPolitechnika Białostocka
WydziałArchitektury
Rok studiówV
Opieka naukowa dr hab. inż. arch. Tatiana Misijuk prof. PB

Głównym założeniem pracy dyplomowej było kształtowanie przestrzeni zabytkowego zespołu poklasztornego na potrzeby ośrodka terapeutycznego o szczególnym profilu. W tym celu wykorzystano terapeutyczne, wieloaspektowe działanie roślin, barw oraz naturalnego światła na relaks psychiczny i ogólne odprężenie organizmu człowieka.

Sama lokalizacja i struktura przestrzeni zespołu klasztornego nasunęła skojarzenia z wyciszeniem, zatrzymaniem i refleksją. Przy wizualnym zgiełku otoczenia, już sama surowość, prostota architektonicznej formy, ascetyczna biel murów obronnych uspokajają oraz zapraszają do wytchnienia. Ważnym atutem obiektu są dwa ogrody wchodzące w skład struktury obiektu.

Powstał autorski program funkcjonalny wynikający z analizy przestrzeni. Charakter terapeutyczny polega na skojarzeniu profesjonalnych i zwyczajowych funkcji terapeutycznych takich jak: skorzystanie ze zdrowego posiłku, spędzeniu czasu w przyjaznym otoczeniu, ćwiczenia oraz warsztaty ogrodnicze i o bardziej profesjonalnym charakterze jak zdrowotne masaże i zabiegi terapeutyczne.

Program przewiduje następujące funkcje: strefa wejściowa, gabinety masażu, sale ćwiczeń, sala konsumpcyjna, zaplecze bistra, sezonowy i wewnętrzny ogród, toalety i pomieszczenia techniczne. Szczegółowe opracowanie dotyczy: strefy wejściowej, sali konsumpcyjnej, szatni, gabinetów masażu, toalet i przeszklonego ogrodu. Projekt przedstawiono w formie rysunków technicznych, wizualizacji 3D z uwzględnieniem walorów kolorystycznych i klimatu wnętrza oraz doboru materiałów, oświetlenia oraz koncepcyjnych projektów autorskich mebli i obiektów małej architektury.

Autor:Renata Kruk-Kozłowska Nazwa uczelni:Politechnika Białostocka Rok studiów:V