Architektura Murator Studenci Projekty Rehabitating Venice - Social Housing in Venice

Rehabitating Venice - Social Housing in Venice

Projekt dyplomowy modelowego osiedla, mającego za zadanie poradzić sobie z problemami mieszkaniowymi Wenecji, pokazać, w jaki sposób La Serenissima mogłaby się stać miejscem znów przyjaznym do zamieszkania.

Rehabitating Venice - Social Housing in Venice
Analizy: -elementów kształtujących Wenecję, stanowiących analogie do projektowania w charakterze miejsca: calle, korytarze (małe „nienormowe” wymiary); okna narożne, na które przecież tak mało miejsca w Wenecji; części miasta ukryte za murami, jak Arsenale; "altany” na dachach, jako forma rekompensaty małej liczby przestrzeni publicznych w parterach; długie repetytywne fasady - zmian w populacji Wenecji na przestrzeli lat, miejsc noclegowych oraz problemów, jak wielkości promów tam wpływających, czy zalewanie miasta. - powierzchni poszczególnych, dość przypadkowych fragmentów Wenecji, w celu określenia parametrów projektowych pod względem otwartych i zamkniętych przestrzeni, w zależności od subiektywnych odczuć autorów, co do danego analizowanego fragmentu miasta. - strategie projektowe
Autor / autorzyTsung Tsai-Jung, Aleksandar Janakievski, Maksym Buta
Nazwa uczelniPolitecnico di Milano
Wydział Scuola di Architettura Urbanistica Ingegneria delle Costruzioni
Rok studiówII
Opieka naukowa arch. Paolo Mazzoleni

Wenecja od lat boryka się z wieloma problemami. Populacja jej mieszkańców wciąż maleje wraz ze wzrostem liczby turystów, co czyni to jedno z najważniejszych miast świata swego rodzaju parkiem rozrywki. Tłumy przybyszów docierają do Wenecji wielkimi promami, co pogłębia proces degradacji fundamentów budynków.

Wzrost popularności Airbnb i polityka urzędników nie wspierająca interesów mieszkańców, a także wyjątkowe położenie La Serenissimy, które jest zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem miasta, prowadzi do sytuacji, w której Wenecja staje się miejscem wyjątkowo nie zachęcającym do zamieszkania. Po zmroku miasto staje się puste i ciemne. To wielka szkoda, biorąc pod uwagę fakt, jak oddani i wierni swojemu miejscu na ziemi są „rdzenni” wenecjanie.

Stąd pomysł na próbę przywrócenia Wenecji charakteru „prawdziwego miasta” poprzez architekturę nowej dzielnicy, typologie budynków mieszkalnych, jak i politykę. Wewnątrz ciasnej, historycznej tkanki ciężko o znalezienie działki pod zabudowę czy nawet adaptację, dlatego wybór na nową dzielnicę padł na poprzemysłowy teren Tronchetto ACTV (agencji weneckiego transportu publicznego), znajdującej się na wschodnim krańcu dzielnicy Castello.

W programie dzielnicy znalazły się: budynek wielofunkcyjny, kamienice przystosowane do dzielenia mieszkania z gośćmi z Airbnb, tymczasowe mieszkania dla artystów-rezydentów z warsztatami, nowoczesne broletto, targ oraz budynek biurowy.

Autor:Tsung Tsai-Jung, Aleksandar Janakievski, Maksym Buta Nazwa uczelni:Politecnico di Milano Rok studiów:II