Architektura MuratorStudenciProjekty studenckieStudenci projektują siedzibę Archiwum Narodowego w Warszawie

Studenci projektują siedzibę Archiwum Narodowego w Warszawie

Rozstrzygnięto studencki konkurs na projekt siedziby Archiwum Narodowego w Warszawie. Prace powstały w ramach zajęć na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Pierwszą nagrodę otrzymała koncepcja Pauliny Czerko i Elżbiety Dworakowskiej.

Wyniki studenckiego konkursu na projekt siedziby Archiwum Narodowego w Warszawie
I nagroda: Paulina Czerko, Elżbieta Dworakowska

Konkurs na projekt budynku Archiwum Narodowego przy ulicy Ordona 23 w Warszawie został zorganizowany przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Jego celem było sprawdzenie opracowanych już założeń funkcjonalno-użytkowych dla nowej siedziby archiwum, w której gromadzone i udostępniane będą zbiory Archiwum Akt Nowych i Narodowego Archiwum Cyfrowego. To właśnie tam znajdują się najcenniejsze dokumenty dotyczące historii Polski powstałe od wieków średnich po współczesność.

Nowy budynek ma zaradzić trudnościom związanym ze zbyt małą powierzchnią magazynową istniejących obiektów, a także zapewnić lepsze warunki techniczne dla przechowywanych zbiorów. Zadaniem uczestników było opracowanie koncepcji budynku o powierzchni użytkowej 30 tys. m2, z której dwie trzecie powinny zostać przeznaczone na magazyny dla kolekcji filmów, fotografii i map oraz ok. 150 km bieżących dokumentacji aktowej. Istotne miejsce w nowym budynku zajmie Centralne Repozytorium Cyfrowe, służące przechowywaniu cyfrowych kopii materiałów archiwalnych. Obiekt pomieści także nowoczesne pracownie konserwacji i digitalizacji zbiorów, czytelnie i sale konferencyjno-wystawiennicze.

Na konkurs wpłynęło 17 prac, wszystkie powstały w ramach zajęć kursowych 7. semestru studiów inżynierskich WA PW. Pierwszą nagrodę otrzymała praca Pauliny Czerko i Elżbiety Dworakowskiej. Drugą nagrodę równorzędną przyznano Anecie Litwińczuk oraz zespołowi w składzie Kinga Butlewska i Karolina Wołoszynek.

Założenia zwycięskiej koncepcji:

Główną ideą projektu Archiwum Narodowego w Warszawie był jednoznaczny podział na dwie części: magazynową oraz publiczną. Elementem dzielącym bryły jest przeszklony łącznik, który jednocześnie spaja budynek, stając się wyraźnym akcentem w przestrzeni. Część publiczna została zaprojektowana w taki sposób, aby układ funkcjonalny był jak najbardziej czytelny dla użytkowników. Znajdująca się w parterze strefa ekspozycji razem z reprezentacyjnym łącznikiem, kawiarnią oraz sklepami może funkcjonować poza godzinami pracy archiwum (np. w niedziele) jako przestrzeń publiczna. Wyżej znajdują się kolejno: strefa edukacyjno-konferencyjna, strefa udostępniania oraz strefa administracyjna, zapewniając gradację dostępu użytkowników na kolejnych kondygnacjach. Wydzielenie części magazynowej pozwala na bezkolizyjny dojazd samochodów dostawczych i bezpieczny transport archiwaliów, a zastosowany układ konstrukcyjny umożliwia różne konfiguracje podziału magazynów. Monolityczna bryła magazynu została pokryta betonem architektonicznym i skontrastowana z przeszkloną częścią publiczną. Zastosowane żyletki rozrzeźbiają bryłę, jednocześnie podkreślając wysoką rangę obiektu - Elżbieta Dworakowska i Paulina Czerko.

Tagi:
Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk Warszawska Praga od zawsze słynęła z wysokiej przestępczości, ale teraz również - jako dawna dzielnica rzemiosła i przemysłu - słynie ze swoich zabytkowych fabryk. Które z nich nadal działają, które dostały drugą szansę od losu, a których już nie ma lub wkrótce znikną? W jaki sposób odnawiać obiekty pofabryczne, co ratować, a co zastępować nowymi rozwiązaniami? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Fabryki prawego brzegu.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2020 – wyniki konkursu Po wielu spotkaniach i wizytach studyjnych w terenie jury VI edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy wyłoniło laureatów. Grand Prix przypadło niewielkiemu żłobkowi w Wesołej autorstwa xystudio. To realizacja wyznaczająca nowe standardy w projektowaniu placówek dla dzieci – mówi architekt miasta Marlena Happach.
Bliżej Wisły: Krzysztof Mycielski o Elektrowni Powiśle Projektanci zadbali, aby czytelna była tu każda epoka minionego stulecia, która odcisnęła piętno na architekturze zabytku oraz by nowe budynki stylistycznie tkwiły we współczesności. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Krzysztof Mycielski.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie Obiekty Varso 1 i Varso 2 autorstwa biura HRA Architekci wraz z wieżą projektu Foster + Partners i ogólnodostępnymi pasażami tworzyć będą nową miastotwórczą przestrzeń w samym centrum stolicy.
Hala Gwardii do remontu: miasto ogłasza kolejny przetarg w formule PPP Władze Warszawy szykują wielki remont Hali Gwardii. Właśnie ogłosiły postępowanie na wybór partnera, który wykona prace projektowe i remontowe, a docelowo zajmie się utrzymaniem wschodniej Hali Mirowskiej – tzw. Hali Gwardii.