Architektura Murator Studenci Projekty Zespół domów letniskowych w Czarnej Górze

Zespół domów letniskowych w Czarnej Górze

Czarna Góra z roku na rok staje się coraz bardziej rozwiniętą wsią, głównie pod względem turystycznym. Zauważyć można dominacje chaotycznej zabudowy pensjonatowej, która nie zawsze jest estetyczna i nie nawiązuje do architektury Podhala.

Zespół domów letniskowych w Czarnej Górze
Domki letniskowe w Czarnej Górze.
Autor / autorzyMatylda Grzywacz
Nazwa uczelniPolitechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
WydziałArchitektury
Rok studiówIV
Opieka naukowa Zakład Architektury i Planowania Wsi A-53 Wydział Architektury Politechnika Krakowska

Czarna Góra z roku na rok staje się coraz bardziej rozwiniętą wsią głównie pod względem turystycznym. Ludzie zaczynają wybierać mniejsze miejscowości, w okolicach takich miast na Podhalu jak Zakopane. W Czarnej Górze powstaje coraz więcej obiektów takich jak pensjonaty. Duża część mieszkańców czerpie zarobek właśnie prowadząc pensjonat czy wynajmując pokoje turystom. Jeśli chodzi o perspektywy rozwoju tej wsi wiązane są one z funkcją turystyczną oraz tworzeniem obiektów usługowych oraz infrastruktury, która będzie mogła obsługiwać coraz większą ilość turystów.

Projektowane założenie będzie się składało z 8 pensjonatów w formie domków, restauracji z recepcją oraz z domu 3-pokoleniowego należącego do właściciela. Obiekty te zlokalizowane będą przy jednym z centrów wsi gdzie znajduje się sklep oraz kościół, jednak będą one nieco odseparowane od reszty zabudowy mieszkaniowej poprzez dużą ilość zieleni wysokiej i niskiej. W bliskim sąsiedztwie znajduje się również wyciąg narciarski oraz punkt widokowy.

Projektowane budynki mają za zadanie wpisywać się zarówno w krajobraz, jak i architekturę występującą na tym terenie. Obiekty powstały poprzez odpowiednie przekształcenie lokalnego archetypu. To nowoczesne formy, które jednak materiałem i założeniami przypominają dawne obiekty zagrodowe występujące w Czarnej Górze. Dzięki stworzeniu przeszklonych holów uzyskujemy efekt dawnego rozdzielenia budynków na dwie izby białą i czarną. Dachy budynków są dwuspadowe, nawiązujące do okolicznej zabudowy, jednak są one bardziej dynamiczne oraz wykończone zielenią, w odróżnieniu od budynków sąsiadujących pokrytych najczęściej gontem albo dachówką.

Autor:Matylda Grzywacz Nazwa uczelni:Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki Rok studiów:IV